Tradycyjne polskie pierogi znalazły się na 6. miejscu rankingu pierogów i klusek świata przygotowanego przez Taste Atlas. I są jedynym kulinarnym akcentem spoza Azji w pierwszej dziesiątce.
Polska kuchnia często gości w zestawieniach popularnego kulinarnego portalu. W rankingu kuchni świata, opublikowanym przez Taste Atlas w grudniu, zajęliśmy wysokie 13. miejsce. Wśród najlepszych polskich dań znalazły się wówczas pierogi, gołąbki, sernik, babka, gulasz, rosół, kopytka, zapiekanka, bigos i klopsiki. Spośród pojedynczych produktów doceniono także twaróg, kabanosy i oscypek.
Tym razem portal zajął się, jak mogłoby się wydawać, polskimi specjalnościami - pierogami i kluskami. Okazuje się jednak, że ten rodzaj potraw zdominowały dania azjatyckie. Szczególnie z Chin - w pierwszej dziesiątce znalazło się aż sześć różnych wersji pierogów i pierożków z tego kraju. Na pocieszenie, nasze tradycyjne pierogi są jedynymi przedstawicielami tej części świata, które przerwały dalekowschodnią dominację.
Ranking pierogów i klusek. Wysokie miejsce pierogów z Polski
Na pierwszym miejscu specjalność z Indonezji - siomay, czyli rybne pierożki gotowane na parze z warzywami, podawane w ostrym sosie orzechowym. Drugie są guo tie (guotie) z północy Chin - z nadzieniem z mielonej wieprzowiny, kapusty, imbiru. Specjalnego charakteru nadaje im sposób przygotowania - najpierw są przysmażane, potem duszone. Podium zamykają chińskie tangbao - pierożki wypełnione "zupą" - galaretowate nadzienie, zwykle z mięsem, podczas gotowania na parze zmienia konsystencję na półpłynną. Kolejne na liście są japońskie gyoza hamamatsu i chińskie jiaozi.
Polskie pierogi znalazły się na 6. miejscu rankingu Taste Atlas. Międzynarodowy portal opisuje je jako dawne danie chłopskie, które stało się jednym z ulubionych dań Polaków. "Każda rodzina ma swoją wersję nadzienia do pierogów, a liczbę użytych składników ogranicza jedynie wyobraźnia szefa kuchni. Pierogi mogą być słodkie i pikantne, a najczęstsze nadzienia to mięso mielone, grzyby, ser, cebula, ziemniaki i kapusta kiszona. Wersje słodkie często zawierają truskawki czy jagody" - czytamy. Portal podkreśla, że pierogi tradycyjnie podawane są podczas polskiej Wigilii.
Kolejne miejsca znów zajmują pierożki z Dalekiego Wschodu, na 12. pozycję trafiły tureckie manti, następne są gruzińskie chinkali, nasze ruskie (nie widać ich w wersji zestawienia dla social mediów, są jednak w pełnej wersji rankingu - red.), a potem słowackie bryndzové halušky, litewskie kołduny i austryjacki kaseknödel. Zaskakiwać może dopiero 19. miejsce popularnych włoskich ravioli i 32. gnocchi. Kolejne polskie akcenty znalazły się w drugiej pięćdziesiątce rankingu - na 51. miejscu kluski śląskie, 60. kopytka, 71. leniwe i na 98. podlaskie kartacze.
Źródło: Taste Atlas
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock