W japońskiej Jokohamie postawiono trzy automaty, w których kupić można mięso wielorybów - informuje Agencja Reutera. W ciągu pięciu lat w całej Japonii ma stanąć sto takich maszyn. Kraj Kwitnącej Wiśni jest jednym z trzech państw na świecie, gdzie łowienie wielorybów wciąż jest legalne.
Zajmująca się połowem wielorybów firma Kyodo Senpadku we wtorek, 24 stycznia, postawiła trzy automaty z wielorybim mięsem w Motomachi, dzielnicy Jokohamy znanej z luksusowych butików i rzemieślniczych sklepów. Niedawno dwa podobne zestawy automatów pojawiły się w Tokio. W przyszłym miesiącu firma planuje umieścić kolejny - w Osace, licząc na zwiększenie ich liczby do stu w ciągu pięciu lat.
- Wiele ważnych supermarketów boi się nękania ze strony grup sprzeciwiających się połowom wielorybów, więc nie będą wykorzystywać ich mięsa. Jest jednak wielu ludzi, którzy chcą jeść wieloryby, ale nie mogą - wyjaśnił cytowany przez Agencję Reutera prezes firmy, Hideki Tokoro. W dniu otwarcia automatów w Jokohamie osobiście zachęcał do skorzystania z nich potencjalnych klientów.
Jak przekazał rzecznik Kyodo Senpadku, w automatach sprzedawane są głównie części wielorybów złowionych w Japonii, a ceny za porcję wahają się od tysiąca do 3 tys. jenów, co jest równowartością od 8 do 23 dolarów.
Spożycie mięsa wielorybów w Japonii
Spożycie mięsa wielorybów w Japonii od wielu dekad stopniowo spada. Z rządowych statystyk wynika, że w 2021 roku jego całkowita konsumpcja wyniosła ok. 1000 ton, w porównaniu z 2,6 mln ton kurczaków i 1,27 mln ton wołowiny. W szczytowym roku 1962 Japończycy spożyli 233 tys. ton mięsa wielorybów.
Według cytowanych przez PAP obrońców przyrody, automaty sprzedające mięso wielorybów są desperacką próbą ożywienia spadającego zainteresowania konsumentów. - Większość Japończyków nigdy tego nie próbowała. Jak więc może to być nazywane ogólnokrajową kulturą, skoro nikt w niej nie uczestniczy? - cytuje agencja przedstawicielkę organizacji Whale and Dolphin Conservation (WDC) Katrin Matthes.
Islandia zakazuje łowienia wielorybów
Połów wielorybów jest legalny w zaledwie trzech krajach na świecie - Japonii, Norwegii i Islandii. W ubiegłym roku rząd ostatniego z tych państw poinformował, że od 2024 roku, czyli po wygaśnięciu obowiązujących regulacji, łowienie wielorybów będzie zakazane. Głównym powodem takiej decyzji ma być brak korzyści ekonomicznych z tej działalności.
Źródło: Reuters, PAP