Pilot Chesley B. Sullenberger stał się bohaterem Ameryki. "Cud na rzece Hudson" był możliwy tylko dzięki jego trafnej decyzji i perfekcji działania. Amerykanie nie ustają w zachwytach, ale też pytają: jakie cechy musi mieć bohater i co się dzieje w jego umyśle w krytycznym momencie?
W momencie ogromnego stresu wiele osób zamiast działać, jest sparaliżowanych lub odwrotnie - wpadają w panikę. Na szczęście okazuje się, że niektórzy potrafią stanąć na wysokości zadania, trafnie ocenić sytuację i zrobić dokładnie to, co trzeba.
Co sprawia, że są do tego zdolni? Psychologowie przyznają, że to mało zbadane zagadnienie i nie odpowiedzą na to pytanie ze stuprocentową pewnością. Mają jednak przynajmniej dwie teorie - informuje telewizja ABC News.
Heroiczna wyobraźnia
Pierwsza z nich zakłada trenowanie trudnych sytuacji w wyobraźni. Teoria "heroicznej wyobraźni" zakłada, że zachowanie w kryzysowej sytuacji trzeba sobie wcześniej wyobrazić i niejako "przeżyć je" w wyobraźni. Psychologowie stwierdzili, że niektórzy ludzie wyobrażają sobie tego rodzaju sytuacje, tak jakby wyobrażali sobie film.
Starają się przewidzieć problemy i zawczasu myślą, jak mogliby sobie z nimi poradzić. Takie scenariusze sprawiają, że w momencie zagrożenia nie są obezwładnieni przez przerażenie, strach i zaskoczenie.
Solidny trening
Druga teoria zakłada, że tylko dobrze wytrenowany zawodnik jest w stanie przełączyć się w krytycznym momencie na "autopilota" i działać jak należy pomimo olbrzymiego stresu. ABC News cytuje psychologów, którzy uważają, że kluczowy jest przede wszystkim odpowiedni wcześniejszy trening i przyswojone w toku treningu umiejętności.
Istotna jest szybka decyzja o podjęciu działania. Zaskoczeni nowym problemem zaczynamy się zastanawiać i szukać w pamięci doświadczeń, które przypominają im to, co widzą. Jeśli ich nie znajdujemy - paraliżuje nas strach. Część ludzi w takim momencie staje się pasywna.
Działają, mimo że się boją
Bohaterstwo nie oznacza braku strachu – podkreślają psychologowie i przypominają o motywującej funkcji stresu. Jeden z psychologów powiedział stacji ABC News, że największą zagadką pozostaje dla niego zachowanie bohaterów po katastrofie. Prawie wszyscy po fakcie twierdzą, że nie zrobili czegoś wielkiego.
Źródło: ABC News