Mozaika z dedykacją dla świętego Piotra i słowami o "przywódcy niebiańskich apostołów" została odnaleziona w ruinach kościoła w północnym Izraelu. Zdaniem archeologów dowodzi ona, że właśnie w tym miejscu urodził się święty Piotr, a dzisiejsze miasto el-Araj to biblijna Betsaida. Badacze od dawna sprzeczają się o to, z którego z biblijnych miast pochodził apostoł - Betsaidy czy Kafarnaum.
Odkrycia dokonała grupa archeologów z projektu El Araj Expedition, w ramach którego od 2016 roku prowadzone są prace badawcze w północnym Izraelu w miejscowości el-Araj. Mozaika została odnaleziona w 2021 roku, jednak pokrywała ją warstwa mułu uniemożliwiająca odczytanie widniejącej na niej inskrypcji.
Teraz stojący na czele projektu prof. Steven Notley z Nyack College poinformował o odkryciu i przetłumaczeniu tekstu. Jak wyjaśnił, na mozaice znajduje się zapisana starożytną greką modlitwa. Dołączono do niej dedykację oraz prośbę o wstawiennictwo do Piotra Apostoła. Pojawia się zwrot, że zapis skierowany jest do "lidera i przywódcy niebiańskich apostołów". Za pierwszego spośród apostołów uważa się właśnie św. Piotra.
Zabezpieczony przez archeologów fragment był prawdopodobnie częścią mozaikowej podłogi kościoła.
Gdzie urodził się św. Piotr?
Badacze uważają, że napis dedykowany św. Piotrowi jest dowodem na to, iż świątynia została wybudowana w miejscu jego narodzin. Zdaniem archeologów są to pozostałości Kościoła Apostołów, który w VIII wieku opisał bawarski biskup Willibald. W swoich relacjach z pielgrzymki nad Jezioro Galilejskie duchowny wspominał o wizycie w Betsaidzie, w której znajdować się miała świątynia wybudowana w miejscu narodzin Piotra i Andrzeja.
Naukowcy uważają, że kościół, którego ruiny znajdują się na terenie dzisiejszej miejscowości el-Araj, został zbudowany w I wieku. Zniszczeniu uległ w trakcie trzęsienia ziemi w 749 roku, a następnie został, jak pisze izraelski "Haaretz", "tajemniczo" przysypany.
"To odkrycie jest naszym najmocniejszym dowodem na to, że Piotr miał szczególny związek z bazyliką i prawdopodobnie była mu poświęcona" - podkreślił cytowany na stronie projektu Notley.
Różne informacje w Biblii
Archeolodzy od wielu lat próbują ustalić, gdzie urodził się apostoł. Pod uwagę brane są dwie lokalizacje - Betsaida oraz Kafarnaum. Obie miejscowości zlokalizowane są na północnym brzegu Jeziora Galilejskiego, Betsaida po stronie wschodniej, Kafarnaum - po zachodniej.
W Biblii pojawiają się nieprecyzyjne informacje na temat pochodzenia Piotra Apostoła. W Ewangelii według św. Jana zapisano, że "Filip, podobnie jak Andrzej i Piotr, pochodził z miasta Betsaida". Jednak w Ewangelii według św. Mateusza wspomniano, iż pierwsze spotkanie Jezusa z Piotrem i Andrzejem miało miejsce w Kafarnaum, co skłania część badaczy ku temu, że apostołowie pochodzili z tego miasta.
Św. Piotr urodził się prawdopodobnie ok. 1 roku p.n.e. Na pierwszego przywódcę Kościoła został wybrany w wieku ok. 30 lat. Tradycja głosi, że zginął ukrzyżowany na Wzgórzu Watykańskim – męczeństwo św. Piotra datowane jest na dzień 29 czerwca 67 roku, jednak współcześni badacze za bardziej wiarygodną datę jego śmierci uważają jesień 64 roku.
Źródło: Haaretz, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Reuters archive