Archeolodzy z Izraela poinformowali o odkryciu, jak podejrzewają, pozostałości "rozległego domu" z VIII-VII wieku p.n.e. - czasów biblijnego Królestwa Izraela i Judy. Pośród pozostałości odkrytych w Jerozolimie znaleziono trzy kamienne kapitele kolumn.
Starannie wykonane kapitele kolumn i inne pozostałości archeologowie odkryli około 3 kilometry na południe od starego miasta w Jerozolimie. Eksperci mówią, że artefakty były starannie zakopane. Zdaniem odkrywców odkryte części pałacu zostały zbudowane w VIII-VII w. p.n.e.
Pośród pozostałości znajdujących się we Wschodnim Talpijjot nazywanym również Armon Hanatziv odkryto trzy zdobne kapitele – rzeźby zdobiące szczyty kolumn, jak również kunsztownie wykonane okienne ramy. "Kapitele kolumn, zidentyfikowane jako pozostałości królewskich zabudowań z czasów Pierwszej Świątyni (X-VI w. p.n.e.), należą do najpiękniejszych i najbardziej imponujących odkryć naszych czasów" – przekazało w oświadczeniu Izraelskiego Urzędu Starożytności (IAA).
Urząd wyraził "wielkie zaskoczenie", że dwa z trzech kapiteli były skrzętnie zakopane, jeden na drugim. - Na tym etapie wciąż trudno powiedzieć, kto ukrył kapitele i czemu to zrobił – powiedział prof. Yaakov Billig, dyrektor prac archeologicznych. – Ale nie budzi wątpliwości, że będzie to jedną z tajemnic tego unikalnego miejsca, którą będziemy próbowali zrozumieć – dodał.
Billig powiedział, że główny budynek został najprawdopodobniej zniszczony w czasie, gdy ziemie Izraela były podbijane przez Babilon w 586 r. p.n.e. IAA przekazał jednocześnie, że ktokolwiek żył w "monumentalnej" strukturze, miałby zapierający dech w piersiach widok na całą okolicę Miasta Dawida i na Wzgórze Świątynne.
Archeolodzy sugerują, że właścicielem budowli mógł być jeden z królów lub osoba bardzo wysoko postawiona. Podejrzewają, że budowla może być dowodem na istnienie "rozległego domu" z czasów Jojakima, króla judzkiego (panującego w latach 609-597 r. p.n.e.) i o którym wzmianka pojawia się w Starym Testamencie w Księdze Jeremiasza. Zdobienia znajdujące się na kapitelach, jak zwrócił uwagę IAA, były znanym symbolem z czasów Królestwa Judy i Izraela.
Źródło: TVN24 BBC