Wyniki badania, opublikowanego w poniedziałek na łamach czasopisma naukowego "Nature Medicine", wskazują, ile kroków dziennie należy robić, by nie przybierać na wadze. Naukowcy wyliczyli także optymalną liczbę kroków dla osób z nadwagą, by obniżyć ryzyko otyłości.
W trwającym cztery lata badaniu wzięło udział ponad sześć tysięcy uczestników w wieku od 41 do 67 lat. Zakres ich wskaźnika BMI wahał się od 24,3 (wartość ta uznawana jest za wyznacznik prawidłowej masy ciała) do 32,9 (wartość wskazująca na otyłość). Badani przez co najmniej dziesięć godzin dziennie nosili specjalne urządzenia mierzące ich aktywność. Zezwolili również na wgląd w dane dotyczące stanu ich zdrowia.
Wyniki badania wskazują, że aby zapobiec przybieraniu na wadze, dorośli powinni każdego dnia zrobić co najmniej 8600 kroków. Z kolei osoby, które już zmagają się z nadmiarem kilogramów, powinny zrobić dodatkowe 2400 kroków. W ich przypadku optymalną liczbą będzie więc 11 tysięcy dziennie. Zmniejszy to ryzyko otyłości aż o połowę.
Nie tylko otyłość
Wyniki badania wskazują również na związek między zwiększeniem liczby pokonywanych każdego dnia kroków a zmniejszonym ryzykiem wystąpienia chorób takich, jak cukrzyca, bezdech senny, nadciśnienie, depresja czy refluks.
- Związek z nadciśnieniem i cukrzycą wypłaszcza się przy liczbie 8-9 tysięcy kroków, ale w przypadku innych dolegliwości rósł on liniowo, czyli im większa była liczba kroków, tym mniejsze było ryzyko [wystąpienia - red.] tych chorób. [...] Podsumowując, im więcej kroków, tym lepiej - powiedział CNN dr Evan Brittain z Vanderbilt University Medical Center w Nashville, jeden z autorów pracy.
ZOBACZ TEŻ: Ile minut tygodniowo ćwiczyć, by cieszyć się długim życiem? Nowe badania naukowe dają odpowiedź
Czteroletni okres przeprowadzania badania pozwolił - zdaniem jego autorów - na bardziej precyzyjne określenie zależności między liczbą kroków a występowaniem chorób. - Byliśmy w stanie uwzględnić całość aktywności od momentu rozpoczęcia monitorowania do momentu zdiagnozowania choroby, co jest dużą zaletą, ponieważ w przeciwieństwie do wszystkich wcześniejszych badań, nie musieliśmy dokonywać założeń dotyczących aktywności - powiedział CNN dr Evan Brittain.
Spacer najpopularniejszą formą aktywności wśród Polaków
Choć spacery są najczęściej podejmowaną przez Polaków formą aktywności fizycznej - według badania MultiSport Index 2022 praktykuje je aż 32 proc. aktywnych fizycznie osób - podstawowe zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej wypełnia jedynie dwoje na pięcioro Polaków. Zgodnie z tymi zaleceniami osoby dorosłe powinny uprawiać 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo. W przypadku dzieci i młodzieży WHO zaleca 60 minut codziennej aktywności o umiarkowanej lub dużej intensywności.
Z danych zebranych w MultiSport Index 2022 wynika także, że sport najczęściej uprawiają osoby młode (z przedziału wiekowego 18-24), aktywnie pracujące, zarabiające powyżej pięciu tysięcy netto miesięcznie, a także pochodzące z miast o liczbie ludności przekraczającej 200 tysięcy. Aktywność fizyczną najrzadziej uprawiają z kolei osoby powyżej 55. roku życia, o zarobkach w przedziale 1-2 tysiące złotych netto na osobę w rodzinie oraz wykonujące pracę na stojąco.
Źródło: CNN, PAP, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock