Profesor, który pokazał zagadkę, tłumaczy, że ludzkie oko nie jest w stanie zobaczyć wszystkich kropek naraz i wyjaśnia, dlaczego tak właśnie jest.
Zagadkę na swoim profilu opublikował prof. Akiyoshi Kitaoka z Uniwerytetu Ritsumeiken w Japonii. Zdjęcie iluzji pochodzi z 2000 r. z pracy naukowej opublikowanej w czasopiśmie "Perception".
Zadanie polega na zobaczeniu jak największej liczby czarnych kropek. Jak tłumaczy prof. Kitaoka, jest ich dwanaście, ale ludzkie oko nie jest w stanie zobaczyć wszystkich naraz.
Znikający punkt
Ludzie nie mają najlepiej rozwiniętego widzenia peryferyjnego, dlatego kropka w centralnym punkcie widzenia jest widoczna, a po za nim nie. Jeśli wzrok skupi się na kropce, umysł wypełni pozostałe pole widzenia. Dzięki temu mózg rejestruje tylko kropki na które patrzymy. Dzieje się tak ponieważ punkty znajdują się pomiędzy pionowymi, poziomymi i ukośnymi liniami.
"Sztuczka" robi furorę w mediach społecznościowych, a internauci prześcigają się w komentarzach pod postem naukowca. Obecnie podzieliło się nim już ponad 18 tysięcy osób.
Czy twoje oczy mogą kłamać?
Złudzenie optyczne wynika z błędnego rozpoznania wzrokowego na skutek kontrastu, cieni i użycia koloru. Zabiegi te wprowadzają nasz mózg w błędny tok myślenia.
Podobne złudzenie na swoim Twitterze opublikował dziennikarz BBC. Dwa klocki położone obok siebie wydają się różnej długości. Gdy nałożymy jeden na drugi okazuje się, że są identyczne.
Autor: deb/kk / Źródło: telegraph.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Akiyoshi Kitaoka | Facebook/Akiyoshi Kitaoka