Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nietypowy prezent przesłały Polakom Koleje Litewskie. Państwowy przewoźnik zarejestrował aranżację Mazurka Dąbrowskiego na siedem lokomotyw. Nagranie wykonania szybko zdobywa popularność w mediach społecznościowych.
"Litewskie lokomotywy wykonują polski hymn" - tak zatytułowane nagranie opublikowały 9 listopada Koleje Litewskie, składając w ten sposób Polsce życzenia z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. "Koleje Litewskie prezentują oryginalny prezent z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości" - napisano na profilu państwowego przewoźnika na Facebooku.
"Po raz pierwszy w historii polski hymn narodowy został wykonany przez motorniczych pociągu i gwizdki lokomotywy. Tej niezwykłej orkiestrze przewodził muzyk litewsko-polskiego pochodzenia Zbigniew Lewicki" - można przeczytać w opisie wideo.
Życzenia dla Polski
Na niezwykłym teledysku widać skrzypka, który jest jednocześnie dyrygentem kolejowej orkiestry, oraz motorniczych w siedmiu lokomotywach, którzy melodię Mazurka Dąbrowskiego wygwizdują klaksonami.
Nagranie kończy się planszą z napisem:
"Koleje Litewskie składają Polsce najlepsze życzenia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości!".
Życzenia dla Litwy
Litwa również obchodzi w tym roku 100-lecie niepodległości. Państwowe uroczystości, w których uczestniczył m.in. polski prezydent Andrzej Duda odbyły się 16 lutego.
Oficjalny portal stulecia polskiej niepodległości postanowił przesłać z tej okazji Litwinom życzenia. Po litewsku, od polskich rycerzy, na tle obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki.
"Wszystkiego najlepszego, Litwo! Na mapie świata niewiele jest państw, które łączyłoby kilkaset lat wspólnej historii, wiele wybitnych postaci z dziedziny kultury, nauki, religii i polityki. Rzeczpospolita Obojga Narodów była potęgą dlatego, że umieliśmy współpracować. Najlepiej rozpoznawalnym, a z pewnością największym obrazem sukcesów polsko-litewskiej współpracy, jest 'Bitwa pod Grunwaldem' Jana Matejki" - brzmiały życzenia od Polski dla Litwy.
Autor: jog//ŁUD / Źródło: Lietuvos geležinkeliai/ Facebook
Źródło zdjęcia głównego: Facebook | Koleje Litewskie / LTGelezinkeliai