Sezon kąpielowy zbliża się wielkimi krokami. To, czy najbliższe bądź ulubione kąpielisko jest już otwarte, można sprawdzić w prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny serwisie kąpieliskowym. Jak znaleźć informacje przydatne nad wodą?
Oficjalny sezon kąpielowy w Polsce trwa od 1 czerwca do 30 września. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą w tym czasie badania jakości wody w kąpieliskach. Jest ona sprawdzana pod kątem przekroczeń poziomu zanieczyszczeń mikrobiologicznych, np. obecności bakterii takich jak pałeczki okrężnicy i enterokoki, a także obecności w wodzie sinic lub innych zanieczyszczeń - mogą to być substancje smoliste, tworzywa sztuczne, czy inne odpady, w ilości niedającej się natychmiast usunąć.
Jak sprawdzić, czy kąpielisko jest już otwarte
Informacje na temat jakości wody zamieszczane są w prowadzonym przez GIS Serwisie kąpieliskowym. Znajdują się tu też informacje na temat dat otwarcia poszczególnych kąpielisk na terenie całej Polski. Warto mieć to na uwadze, bo chociaż sezon kąpielowy w kraju rusza z początkiem czerwca, w wybranych kąpieliskach rozpoczyna się on dopiero w połowie czerwca lub na początku lipca. Jak sprawdzić, czy najbliższe kąpielisko jest już otwarte?
1. Wejdź na stronę Serwis Kąpieliskowy. 2. Wybierz zakładkę "Kąpieliska". 3. Wybierz opcję "Lista" lub "Mapa" (w tym drugim przypadku trzeba wejść w "pełny raport"), by odczytać informacje na temat wybranych kąpielisk.
W przypadku aktywnych kąpielisk możliwy jest odczyt pełnej wersji raportu zawierającej informacje na temat jakości wody, infrastruktury kąpieliska oraz kwestii organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem kąpieliska - informuje GIS na swojej stronie. W przypadku kąpieliska jeszcze nieaktywnego w Serwisie kąpieliskowym pojawi się informacja dotycząca rozpoczęcia i zakończenia sezonu kąpielowego, a szczegółowy raport będzie dostępny po jego otwarciu.
Badania wody - kiedy są prowadzone
Jak wyjaśnia GIS, Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi badanie wody nie wcześniej niż 10 dni przed otwarciem sezonu kąpielowego danego kąpieliska, a następnie organizator wykonuje nie mniej niż trzy badania (dla kąpielisk, w których sezon kąpielowy nie przekracza 8 tygodni - nie mniej niż dwa) w sezonie kąpielowym, w okresie funkcjonowania kąpieliska, tak aby przerwa między badaniami nie przekraczała miesiąca.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com