Naukowcy: popularny słodzik może zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu

Autor:
jdw//mm
Źródło:
Nature Medicine, CNN
Jak rozpoznać udar mózgu? Neurolog Adam Kobayashi we "Wstajesz i weekend"
Jak rozpoznać udar mózgu? Neurolog Adam Kobayashi we "Wstajesz i weekend"tvn24
wideo 2/3
tvn24Jak rozpoznać udar mózgu? Neurolog Adam Kobayashi we "Wstajesz i weekend"

Spożycie erytrolu, niskokalorycznego zamiennika cukru, powiązano ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zawałów serca, udarów mózgu i śmierci - wynika z najnowszych badań. Naukowcy podkreślili, że zależność ta nie została jeszcze w pełni wyjaśniona, i wezwali do pogłębionych badań tego słodzika.

Wyniki nowych badań 27 lutego zostały opublikowane przez zespół 18 naukowców na łamach czasopisma naukowego "Nature Medicine". Naukowcy przyznają, że sami są zaskoczeni wynikami badania, które pierwotnie nie miało skupiać się na związku spożywania popularnego słodzika - erytrolu, znanego też jako erytrytol - ze zwiększonym ryzykiem niektórych chorób.

Jak tłumaczą początkowo szukali oni jakichkolwiek czynników zwiększających ryzyko udaru, zawału lub śmierci w ciągu trzech kolejnych lat. W tym celu przeanalizowali 1157 próbek krwi, pobranych od pacjentów w latach 2004-2011. - Znaleźliśmy substancję, która wydawała się odgrywać dużą rolę (w zwiększaniu ryzyka zdrowotnego - red.), ale nie wiedzieliśmy, co to jest. Potem odkryliśmy, że był to erytrol, substancja słodząca - wyjaśnił CNN współautor badania dr Stanley Hazen, dyrektor centrum Diagnostyki i Prewencji Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego w Cleveland Clinic Lerner Research Institute.

Niebezpieczny słodzik erytrol

By potwierdzić dotychczasowe ustalenia naukowcy poddali analizie ponad 2100 kolejnych próbek, pobranych od osób w Stanach Zjednoczonych, oraz dodatkowe 833 próbki z Europy. U wszystkich badanych, w których krwi wykryto erytrol, zaobserwowano jednocześnie zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi, zawału serca, udaru mózgu lub śmierci. Około trzy czwarte badanych miało już chorobę wieńcową lub podwyższone ciśnienie krwi, a u 20 procent stwierdzono cukrzycę. 

By zrozumieć zależność między występowaniem podwyższonego ryzyka opisywanych chorób, a zawartością erytrolu we krwi naukowcy przystąpili do kolejnego etapu badania, przeprowadzonego na zwierzętach. Jak ustalono, ten popularny słodzik powoduje zwiększone krzepnięcie krwi, co w następstwie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

Badacze przeprowadzili również kolejne badanie, które opierało się na obserwacji zmian w organizmie ośmiu zdrowych ochotników, spowodowanych przyjęciem dawki słodziku. Uczestnicy wypili w tym celu napój o zawartości 30 gramów erytrolu. Przez kolejne trzy dni pobierano od nich próbki krwi, które następnie zostały poddane analizie. - 30 gramów wystarczyło, by poziom erytrolu we krwi wzrósł tysiąckrotnie - skomentował na łamach CNN wyniki próby dr Hazen. Jak dodał, poziom związku chemicznego pozostawał na poziomie zwiększającym ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi przez kolejne 2-3 dni od jego spożycia.

- Myślę, że zebrano wystarczająco dużo danych, by osoby narażone już na zwiększone ryzyko zawału serca i udaru mózgu, jak ludzie z chorobami serca czy cukrzycą, trzymały się z dala od erytrytolu, dopóki nie zostaną przeprowadzone dalsze badania - przekazał w rozmowie z CNN dr Hazen. - Zwykle nie biję na alarm, ale myślę, że jest to coś, czemu musimy się dokładnie przyjrzeć - dodał. 

ZOBACZ TEŻ: Coraz więcej młodych osób umiera na zawał serca. Kardiolog o możliwych przyczynach

Słodzik zamiast cukru

Obecnie, limit dziennego spożycia erytrolu/erytrytolu nie jest określony. Brak w tym względzie wytycznych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności czy amerykańskiej Agencji Żywności i Leków. Sam słodzik określany jest jako bezpieczny dla zdrowia. Jak podkreślają autorzy badania, ich badania nie przesądzają jeszcze, że słodzik jest szkodliwy. W swojej pracy, jak podkreślają, dowiedli oni jedynie zależności między analizowanymi czynnikami, nie zaś związku przyczynowo-skutkowego. - Społeczność naukowa musi dogłębniej zbadać erytrol i to szybko, ponieważ już teraz ta substancja jest powszechnie dostępna. Jeśli jest szkodliwa, powinniśmy o tym wiedzieć - ocenia niezwiązany z badaniem dr Andrew Freeman ze szpitala National Jewish Health w Denver. 

Poproszone przez CNN o komentarz w tej sprawie stowarzyszenie Calorie Control Council, reprezentujące przemysł żywności i napojów o niskiej i obniżonej kaloryczności, odpowiedziało, że "wyniki tego badania są sprzeczne z dziesiątkami lat badań naukowych wykazujących, że słodziki o obniżonej kaloryczności, takie jak erytrol, są bezpieczne, co potwierdzają światowe regulacje prawne dotyczące ich stosowania w żywności i napojach. (Jego wyników - red.) nie należy ekstrapolować na ogół populacji, jako że jego uczestnicy byli już obciążeni zwiększonym ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych".

ZOBACZ TEŻ: Czego nie jeść, aby mieć zdrowe serce? Kardiolog wymienia pięć nieoczywistych produktów

Autor:jdw//mm

Źródło: Nature Medicine, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości