Osoby zmagające się z podwyższonym poziomem stresu są bardziej narażone na spadek zdolności poznawczych, wynika z nowego badania. Naukowcy twierdzą, że stres jest jednym z czynników rozwoju choroby Alzheimera i innych odmian demencji. Ale jednocześnie - podkreślają - jest tym czynnikiem, którego oddziaływanie można modyfikować.
Wyniki nowych badań opublikowano w czasopiśmie JAMA Network Open 7 marca. Naukowcy z USA przez ponad dekadę badali niemal 24,5 tys. Amerykanów w wieku powyżej 45 lat. Na podstawie analizy doszli do wniosku, że podwyższony poziom stresu był ważnym czynnikiem pogarszania się zdolności poznawczych, takich jak pamięć, koncentracja i nauka nowych rzeczy.
Stres przyczynia się do pogorszenia zdolności poznawczych
Poziom stresu mierzono przy pomocy skali Cohen Perceived Stress Scale, a do zmierzenia zdolności poznawczych wykorzystano sześcioelementowy kwestionariusz SIS. Okazało się, że niemal 23 proc. uczestników badania odczuwało podwyższony poziom stresu i osoby te były o 37 proc. bardziej podatne na osiąganie słabych wyników poznawczych niż osoby z niskim poziomem stresu. Badacze podkreślili, że relacja między stresem a zdolnościami poznawczymi była podobna niezależnie od wieku, płci czy rasy.
Choć wiadomo, że osoby, które zmagają się z zanikami pamięci, mogą z tego powodu odczuwać większy stres, to według autorów badania to zjawisko może działać też w drugą stronę: uczucie stresu może prowadzić do zaników pamięci. - Stres nie tylko pogarsza zdolności poznawcze w danym momencie, ale może mieć też szkodliwe skutki w dalekiej perspektywie - podkreślił współautor badania prof. Ambar Kulshreshtha z Uniwersytetu Emory'ego w USA.
Stres czynnikiem rozwoju demencji
Naukowcy wskazali, że stres może mieć długofalowe fizjologiczne i psychologiczne skutki i jest jednym z czynników rozwoju choroby Alzheimera i innych odmian demencji. Zauważyli, że stres jest jednocześnie jednym z tych czynników, które można modyfikować. - Jest niewiele sposobów leczenia demencji, są one bardzo drogie i nie są łatwo dostępne. Najlepszą metodą na zapobieganie demencji jest profilaktyka - wskazał Kulshreshtha. - Stres jest wszechobecny. Istnieją jednak sposoby, które pomagają nam zarządzać stresem i redukować jego poziom - dodał.
Autorzy badania uważają, że należy wykonywać regularne badania przesiewowe pod kątem stresu zwłaszcza u osób starszych z grup wysokiego ryzyka, u których zaczynają się pojawiać pierwsze symptomy pogarszania się zdolności poznawczych.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock