Wystartował nowy sezon Formuły 1. Kto zgarnie gigantyczne pieniądze?

Rusza F1 2015
Rusza F1 2015
sport.tvn24.pl
Rusza F1 2015 sport.tvn24.pl

Za nami Grand Prix Australii, czyli pierwszy wyścig nowego sezonu Formuły 1. Poza tytułem, na kierowców czekają gigantyczne pieniądze. Analizujemy ich portfele, przedstawiamy ranking tych najbogatszych, a także przewidujemy jak może wyglądać obecny sezon.

Przed kierowcami w tym sezonie 20 wyścigów, które wyłonią najlepszego kierowcę na świecie. O obronę tego tytuły będzie walczył Brytyjczyk Lewis Hamilton. Rywalizacja zakończy się w listopadzie na torze w Abu Dhabi, gdzie wyścigi z cyklu Grand Prix odbywają się od 2009 roku.

Vettel kontra Hamilton?

Stan rywalizacji na torze w znacznym stopniu przekłada się na portfele kierowców. Jak wynika bowiem z danym "Business Book GP", opublikowanych w połowie ubiegłego roku, najlepiej opłacanym był ówczesny mistrz świata - Sebastian Vettel. Jego dochody z tytułu wynagrodzenia, bonusów i reklam, przekroczyły w sezonie łączną sumę - bagatela - 29 milionów euro. Zespół Red Bull, którego Niemiec był członkiem, zaoferował mu nowy, lukratywny kontrakt, który pozwolił zawodnikowi na wdarcie się na szczyt listy.

Oprócz Sebastiana Vettela na podium pod względem największych zarobków w 2014 roku, zameldowali się dwaj kierowcy Scuderia Ferrari – Fernando Alonso i Kimi Raikkonen. Wynagrodzenia zarówno Hiszpana jak i Fina szacowane są na łączną sumę dorównującą przychodom osiąganym przez ówczesnego mistrza świata. Poza podium znalazł się Lewis Hamilton, który zdominował miniony sezon i zdobył tytuł najlepszego kierowcy. Mercedes wynagradza sowicie Brytyjczyka płacąc mu 20 mln euro za sezon. Pierwszą piątkę rankingu zamknął Jason Button z McLarena, jego zarobki osiągnęły poziom 16 mln euro.

Jak twierdzą eksperci, Vettel znajdujący się na czele klasyfikacji płacowej w 2014 roku jest konsekwencją przyjętej strategii, przez austriacki zespół Red Bull Racing. Zakłada on dotarcie na sam szczyt Formuły 1 we wszystkich aspektach, od tych dotyczących konstrukcji bolidu po wynagrodzenie. Dlatego też od letniego zestawienia z 2013 roku, płace Niemca wzrosły, aż o 6 mln euro.

Zarobki kierowców Formuły 1
Zarobki kierowców Formuły 1Zarobki kierowców Formuły 1TVN24 BiS

W 2014 roku średnia pensja kierowców Formuły 1 znacznie zwiększyła się w porównaniu do roku poprzedniego. Wyniosła bowiem 6,2 mln euro, co stanowi średnią większą, aż o 1,4 miliona euro. Listę rankingu 22 zawodników zamknął Marcus Ericsson z zespołu Catherham, którego płaca była na poziomie 150 tys. euro, co pokazuje jednocześnie ogromną przepaść dzielącą go z czołową dziesiątką.

W Formule 1 zauważalna jest jednak tendencja wzrostowa zarobków. Rywalizacja między zespołami na tym polu wyraźnie zacieśnia się. W rankingu z 2014 roku bowiem jest 14 kierowców z pensją przekraczającą milion euro. O dwóch więcej niż w 2013 roku.

Ruchy transferowe

Podobnie jak w innych dyscyplinach sportowych, w Formule 1 także w trakcie przerwy między sezonami dochodzi do zmian zespołów przez zawodników. Przed startem rywalizacji w 2015 roku zaobserwowaliśmy kilka naprawdę interesujących ruchów transferowych z udziałem kierowców z samego szczytu płacowego. Aktualni mistrzowie, czyli zespół Mercedes pozostał wprawdzie w niezmienionym składzie. W rozpoczętym sezonie nadal będą reprezentować ich, Lewis Hamilton i Nico Rosberg.

Jednakże, czterokrotny mistrz świata Sebastian Vettel mimo gigantycznych zarobków w Red Bull Racing opuścił Austriaków i przeniósł się do Ferrari, gdzie zastąpił Fernando Alonso. Hiszpan powrócił natomiast do zespołu McLaren, gdzie dołączył do Jasona Buttona. Trzeba przy tym wspomnieć, że zarobki Vettela nie szły w minionym sezonie w parze z rywalizacją na torze. Niemiec zajął bowiem ostatecznie, dopiero piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

W zespole Red Bull, czterokrotnego mistrza świata ma zastąpić Danil Kvyat, przenoszący się z Toro Rosso. Z całą pewnością nie może on jednak liczyć, już teraz, na zarobki na poziomie Vettela. Największe zmiany zaszły we wspomnianym już zespole Toro Rosso, w którym zadebiutują dwaj nowi kierowcy - Max Verstappen i Carlos Sainz Junior. Razem będą oni tworzyli najmłodszą parę w stawce.

Gigantyczne koszty

Wspominałem o kierowcach, którzy pobierają, szczególnie ci ze ścisłej czołówki, niesamowicie wysokie pensje, co jednak z zespołami? Przyjrzyjmy się bliżej ich budżetom, potrzebnym do rywalizacji Grand Prix Formuły 1.

Czołowymi zespołami Formuły 1 są Mercedes, Ferrari i Red Bull, ich średnie wydatki w sezonie osiągają ponad 300 mln euro. Składają się na to koszty ponoszone na przygotowanie bolidów, pensje dla kierowców, a także pokrycie kosztów związanych z zatrudnieniem szerokiej gamy specjalistów, mechaników. Tego zaplecza, czego stanowiącego o końcowym rezultacie osiąganym przez całą drużynę.

Budżety mniejszych zespołów w rywalizacji z tuzami, przedstawiają się zdecydowanie gorzej, gdyż średnie wydatki kształtują się na poziomie 60 mln euro. To już samo w sobie wpływa na ich gorszą pozycję startową.

Średnio przez cały sezon, zespół Formuły 1 zużywa 200 tysięcy litrów paliwa. Wiąże się to z kosztem ponad 400 tys. euro.

Najbardziej kosztownym elementem wyposażania bolidu jest jego silnik. W związku z wejściem nowych przepisów, w F1 używane są obecnie silniki 1,6-litrowe z turbodoładowaniem V6. Koszt jednego takiego napędu, to nawet 14 mln euro.

Podliczając tylko te sumy, widzimy jak spory jest to wysiłek dla budżetów, szczególnie mniejszych zespołów.

Dodatkowo wyposażenie bolidu stanowi kierownica, której średni koszt to blisko 50 tys. euro. Niezwykle skomplikowana skrzynia biegów, dostosowana do wymogów Formuły 1, to ponad 450 tys.euro. Do podstawowego wyposażenia wliczyć należy także układ chłodzenia (ok. 150 tys. euro), zbiornik paliwa (ok. 100 tys. euro), czy też opony, które są dostarczane przez włoską firmę Pirelli.

Średnio, więc przeliczając na jeden wyścig największe zespoły przeznaczają na jeden wyścig ok. 15 mln euro.

Co z kibicami?

W tej rywalizacji budżet ma ogromne znaczenie. Należy, więc zakładać, że w tym sezonie walka o tytuł mistrza świata w Formule 1, rozegra się pomiędzy Hamiltonem, Vettelem, Raikkonenem, Rosbergiem, czy też Buttonem.

Zdaje się, to potwierdzać także dzisiejsza rywalizacja na torze w Melbourne. Wygrał bowiem Brytyjczyk Lewis Hamilton. Na podium znaleźli się jeszcze Nico Rosberg i Sebastian Vetttel.

Jest w tej rywalizacji jednak coś niezwykłego. Każdy bowiem z wyścigów gromadzi rzeszę fanów motoryzacji. Trybuny wypełniają się do ostatnich miejsc. Ponadto, miliony widzów na całym świecie siadają przed telewizorami, by oglądać zmagania najlepszych kierowców świata.

Cena biletów na każdy z wyścigów kształtuje się w zależności od lokalizacji miejsca. Biorąc pod uwagę najbliższy wyścig w Malezji, bilety kosztują od 23,09 euro do prawie 2 tys. euro.

Grand Prix Malezji odbędzie się w dniach 27-29 marca.

Jeszcze niedawno Polacy, mogli śledzić bardzo dobre wyniki osiągane w Formule 1 przez naszego rodaka Roberta Kubicę, który na skutek poważnego wypadku, w 2011 roku zakończył swoją karierę w rywalizacji bolidami. Nadal jednak ściga się, lecz w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC), jeżdżąc Fordem Fiestą RS WRC.

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Meta, właściciel Facebooka i Instagrama, poinformowała, że z początkiem października przestanie wyświetlać reklamy związane z polityką, wyborami i kwestiami społecznymi dla użytkowników w Unii Europejskiej. Decyzja amerykańskiego koncernu wynika "z powodu niepewności prawnej wynikającej z przepisów Unii Europejskiej dotyczących reklam politycznych".

Koniec politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Koniec politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Źródło:
Reuters

Właściciel koncernu LVMH Bernard Arnault powiedział w czwartek "Wall Street Journal", że naciska na europejskich przywódców, by zawarli porozumienie handlowe z USA. Według gazety najbogatszy Europejczyk zachęca do przyjęcia warunków podobnych do tych, które USA zawarły z Japonią.

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzegł w piątek przed talerzami z Chin, dystrybuowanymi przez Woolworth Polska. Powodem jest stwierdzona wysoka migracja ołowiu, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - poinformowano w komunikacie.

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

Komornicy będą mogli pracować do 70. roku życia. Tak wynika z nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniejsze regulacje pozwalały na pracę do 65. roku życia. Ta sama nowela znosi także maksymalny okres asesury komorniczej, wynoszący obecnie 6 lat.

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Źródło:
PAP

Spółka Pepco Germany planuje przeorganizować swoją sieć sklepów w Niemczech w ramach postępowania restrukturyzacyjnego i w związku z tym złożyła wniosek o upadłość - poinformowano w komunikacie prasowym.

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank BPH, Bank Pocztowy - w tych instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w nadchodzących dniach. Klienci niektórych z nich powinni zaopatrzyć się na wszelki wypadek w gotówkę. Sprawdziliśmy, jakie prace planują banki.

Prace serwisowe w bankach. Lepiej wypłacić gotówkę

Prace serwisowe w bankach. Lepiej wypłacić gotówkę

Źródło:
tvn24.pl

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wydała koncernowi Chevron nową licencję na wydobycie ropy w Wenezueli – podał w czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła. Oznacza to zwrot w polityce Waszyngtonu wobec reżimu w Caracas.

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska firma technologiczna Intel poinformowała w czwartek, że rezygnuje z realizacji zapowiadanych inwestycji w Polsce i w Niemczech. Intel planował otworzyć fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem.

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Źródło:
PAP

Nie chciałbym, by nie tylko takie decyzje jak mrożenie cen energii, ale też decyzje strategiczne dla polskiej energetyki były wetowane - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 minister energii Miłosz Motyka. Zapowiedział, że złożenie ustawy mrożącej ceny energii, bez elementów dotyczących farm wiatrowych, "jest absolutnie na stole". Szef ME zabrał także głos w sprawie zmian w rozliczaniu fotowoltaiki.

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Źródło:
TVN24

Tablice alimentacyjne zniknęły ze stron Ministerstwa Sprawiedliwości. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje. Ponownie je przeanalizujemy" – napisała na platformie X wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał decyzję środowiskową Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) dla terminala kontenerowego w Świnoujściu. Stało się tak na wniosek stowarzyszenia Zielone Wyspy Świnoujście oraz organizacji Lebensraum Vorpommern z wyspy Uznam. Wiceminister infrastruktury zapewnia, że inwestycja zostanie zrealizowana.

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Źródło:
PAP

Errol Musk chce utworzyć instytut badawczy zajmujący się grawitacją, czasoprzestrzenią i długowiecznością. Ojciec najbogatszego człowieka na świecie spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami Izby Handlowej Federacji Bośni i Hercegowiny.

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Źródło:
PAP

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał w piątek umowę o udzieleniu Polsce gwarancji kredytowej w wysokości 4 miliardów dolarów na modernizację polskiej armii. - Potwierdziliśmy sojusz polsko-amerykański. Jesteśmy przykładem dla Europy w sprawie wydatkowania pieniędzy na bezpieczeństwo - powiedział szef MON.

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump spotkał się z szefem banku centralnego Jerome'em Powellem w siedzibie Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie. Trump powtórzył, że chciałby, aby Powell obniżył stopy procentowe.

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Źródło:
PAP

Reżim Baszara al-Asada w Syrii został obalony, jednak jak podaje Agencja Reutera wygląda na to, że "oligarchia zastępowana jest przez oligarchię". Nowa władza ma potajemnie przekształcać gospodarkę i przejmować aktywa kontrolowane poprzednio przez dyktatora i jego otoczenie.

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

Źródło:
PAP

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przestrzegła Chiny, że ich podejście do rosyjskiej agresji na Ukrainę zaważy na przyszłości stosunków z Unią Europejską. W trakcie 25. szczytu UE-Chiny uzgodniono "ulepszony mechanizm" eksportu strategicznych surowców.

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Źródło:
PAP

Grupa reprezentująca Wielką Trójkę amerykańskich producentów samochodów wyraziła sprzeciw wobec umowy handlowej USA z Japonią - podał portal stacji CNN. Zdaniem branży porozumienie uderza w krajowych producentów oraz dostawców części.

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Źródło:
CNN

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko 18 krajom członkowskim, w tym Polsce. Chodzi o niewdrożenie dyrektywy uznającej omijanie unijnych sankcji za przestępstwo. Celem przepisów jest skuteczniejsze egzekwowanie ograniczeń nałożonych na Rosję.

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe bez zmian - podano w komunikacie po posiedzeniu. Stopa depozytowa została utrzymana na poziomie 2,00 procent.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wiceprezeska NBP Marta Kightley przekazała, że inflacja w lipcu powinna obniżyć się do około trzech procent, czyli poziomu zgodnego z celem Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że czynniki jakie wpłyną na wskaźnik w średnim okresie to polityka fiskalna, sytuacja na rynku pracy, ceny energii i kształtowanie się koniunktury.

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Źródło:
PAP

Resort finansów dostrzega rosnącą liczbę wypłat z PPK, co zdaniem MF nie jest do końca zgodne z celem programu. PFR Portal PPK, który zarządza środkami, podkreśla, że "możliwość wypłaty przez uczestniczka PPK zgromadzonych środków w dowolnym momencie buduje zaufanie do programu".

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Źródło:
PAP

Japonia planuje budowę nowego reaktora jądrowego w elektrowni Mihama na zachodzie kraju. To pierwsza nowa elektrownia atomowa, która ma powstać w tym kraju od katastrofy w Fukushimie z 2011 roku.

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Źródło:
CNN, The Japan Times, tvn24.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało tak zwaną tablicę alimentacyjną, która ma trafić do wszystkich sądów apelacyjnych w kraju. To narzędzie ma pomóc sędziom w podejmowaniu orzeczeń w sprawach o alimenty i zakłada się, że pomoże w skróceniu czasu trwania postępowań. Jak podało Radio Zet, po fali krytyki MS rozważa zmiany w tablicy alimentacyjnej.

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Radio Zet

- Minister finansów pracuje nad projektem ustawy dotyczącym podniesienia kwoty wolnej od podatku - poinformował w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 rzecznik rządu Adam Szłapka. Pytany o zapowiedź prezydenta elekta Karola Nawrockiego dotyczącą projektu w tej sprawie, stwierdził, iż "nie może być takiej sytuacji, że będzie nieodpowiedzialna ustawa złożona na przykład przez prezydenta i większość sejmowa za tym zagłosuje".

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Źródło:
PAP

W czwartek Arcelor Mittel Poland (AMP), największy producent stali w Polsce, ogłosił "tymczasowe zatrzymanie" pieca numer 3 w Dąbrowie Górniczej. Powodem są wysokie ceny energii i uprawnień do emisji CO2, a także niewystarczająca ochrona rynku. - Bardzo zła wiadomość - ocenił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Źródło:
PAP

Prezes Starbucks Brian Niccol zarobił w 2024 roku 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik sieci - informuje portal stacji CNN, powołując się na raport Executive Paywatch. To największa dysproporcja płacowa spośród 500 czołowych firm notowanych na amerykańskiej giełdzie.

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Źródło:
CNN