Wystartował nowy sezon Formuły 1. Kto zgarnie gigantyczne pieniądze?

Rusza F1 2015
Rusza F1 2015
sport.tvn24.pl
Rusza F1 2015 sport.tvn24.pl

Za nami Grand Prix Australii, czyli pierwszy wyścig nowego sezonu Formuły 1. Poza tytułem, na kierowców czekają gigantyczne pieniądze. Analizujemy ich portfele, przedstawiamy ranking tych najbogatszych, a także przewidujemy jak może wyglądać obecny sezon.

Przed kierowcami w tym sezonie 20 wyścigów, które wyłonią najlepszego kierowcę na świecie. O obronę tego tytuły będzie walczył Brytyjczyk Lewis Hamilton. Rywalizacja zakończy się w listopadzie na torze w Abu Dhabi, gdzie wyścigi z cyklu Grand Prix odbywają się od 2009 roku.

Vettel kontra Hamilton?

Stan rywalizacji na torze w znacznym stopniu przekłada się na portfele kierowców. Jak wynika bowiem z danym "Business Book GP", opublikowanych w połowie ubiegłego roku, najlepiej opłacanym był ówczesny mistrz świata - Sebastian Vettel. Jego dochody z tytułu wynagrodzenia, bonusów i reklam, przekroczyły w sezonie łączną sumę - bagatela - 29 milionów euro. Zespół Red Bull, którego Niemiec był członkiem, zaoferował mu nowy, lukratywny kontrakt, który pozwolił zawodnikowi na wdarcie się na szczyt listy.

Oprócz Sebastiana Vettela na podium pod względem największych zarobków w 2014 roku, zameldowali się dwaj kierowcy Scuderia Ferrari – Fernando Alonso i Kimi Raikkonen. Wynagrodzenia zarówno Hiszpana jak i Fina szacowane są na łączną sumę dorównującą przychodom osiąganym przez ówczesnego mistrza świata. Poza podium znalazł się Lewis Hamilton, który zdominował miniony sezon i zdobył tytuł najlepszego kierowcy. Mercedes wynagradza sowicie Brytyjczyka płacąc mu 20 mln euro za sezon. Pierwszą piątkę rankingu zamknął Jason Button z McLarena, jego zarobki osiągnęły poziom 16 mln euro.

Jak twierdzą eksperci, Vettel znajdujący się na czele klasyfikacji płacowej w 2014 roku jest konsekwencją przyjętej strategii, przez austriacki zespół Red Bull Racing. Zakłada on dotarcie na sam szczyt Formuły 1 we wszystkich aspektach, od tych dotyczących konstrukcji bolidu po wynagrodzenie. Dlatego też od letniego zestawienia z 2013 roku, płace Niemca wzrosły, aż o 6 mln euro.

Zarobki kierowców Formuły 1
Zarobki kierowców Formuły 1Zarobki kierowców Formuły 1TVN24 BiS

W 2014 roku średnia pensja kierowców Formuły 1 znacznie zwiększyła się w porównaniu do roku poprzedniego. Wyniosła bowiem 6,2 mln euro, co stanowi średnią większą, aż o 1,4 miliona euro. Listę rankingu 22 zawodników zamknął Marcus Ericsson z zespołu Catherham, którego płaca była na poziomie 150 tys. euro, co pokazuje jednocześnie ogromną przepaść dzielącą go z czołową dziesiątką.

W Formule 1 zauważalna jest jednak tendencja wzrostowa zarobków. Rywalizacja między zespołami na tym polu wyraźnie zacieśnia się. W rankingu z 2014 roku bowiem jest 14 kierowców z pensją przekraczającą milion euro. O dwóch więcej niż w 2013 roku.

Ruchy transferowe

Podobnie jak w innych dyscyplinach sportowych, w Formule 1 także w trakcie przerwy między sezonami dochodzi do zmian zespołów przez zawodników. Przed startem rywalizacji w 2015 roku zaobserwowaliśmy kilka naprawdę interesujących ruchów transferowych z udziałem kierowców z samego szczytu płacowego. Aktualni mistrzowie, czyli zespół Mercedes pozostał wprawdzie w niezmienionym składzie. W rozpoczętym sezonie nadal będą reprezentować ich, Lewis Hamilton i Nico Rosberg.

Jednakże, czterokrotny mistrz świata Sebastian Vettel mimo gigantycznych zarobków w Red Bull Racing opuścił Austriaków i przeniósł się do Ferrari, gdzie zastąpił Fernando Alonso. Hiszpan powrócił natomiast do zespołu McLaren, gdzie dołączył do Jasona Buttona. Trzeba przy tym wspomnieć, że zarobki Vettela nie szły w minionym sezonie w parze z rywalizacją na torze. Niemiec zajął bowiem ostatecznie, dopiero piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

W zespole Red Bull, czterokrotnego mistrza świata ma zastąpić Danil Kvyat, przenoszący się z Toro Rosso. Z całą pewnością nie może on jednak liczyć, już teraz, na zarobki na poziomie Vettela. Największe zmiany zaszły we wspomnianym już zespole Toro Rosso, w którym zadebiutują dwaj nowi kierowcy - Max Verstappen i Carlos Sainz Junior. Razem będą oni tworzyli najmłodszą parę w stawce.

Gigantyczne koszty

Wspominałem o kierowcach, którzy pobierają, szczególnie ci ze ścisłej czołówki, niesamowicie wysokie pensje, co jednak z zespołami? Przyjrzyjmy się bliżej ich budżetom, potrzebnym do rywalizacji Grand Prix Formuły 1.

Czołowymi zespołami Formuły 1 są Mercedes, Ferrari i Red Bull, ich średnie wydatki w sezonie osiągają ponad 300 mln euro. Składają się na to koszty ponoszone na przygotowanie bolidów, pensje dla kierowców, a także pokrycie kosztów związanych z zatrudnieniem szerokiej gamy specjalistów, mechaników. Tego zaplecza, czego stanowiącego o końcowym rezultacie osiąganym przez całą drużynę.

Budżety mniejszych zespołów w rywalizacji z tuzami, przedstawiają się zdecydowanie gorzej, gdyż średnie wydatki kształtują się na poziomie 60 mln euro. To już samo w sobie wpływa na ich gorszą pozycję startową.

Średnio przez cały sezon, zespół Formuły 1 zużywa 200 tysięcy litrów paliwa. Wiąże się to z kosztem ponad 400 tys. euro.

Najbardziej kosztownym elementem wyposażania bolidu jest jego silnik. W związku z wejściem nowych przepisów, w F1 używane są obecnie silniki 1,6-litrowe z turbodoładowaniem V6. Koszt jednego takiego napędu, to nawet 14 mln euro.

Podliczając tylko te sumy, widzimy jak spory jest to wysiłek dla budżetów, szczególnie mniejszych zespołów.

Dodatkowo wyposażenie bolidu stanowi kierownica, której średni koszt to blisko 50 tys. euro. Niezwykle skomplikowana skrzynia biegów, dostosowana do wymogów Formuły 1, to ponad 450 tys.euro. Do podstawowego wyposażenia wliczyć należy także układ chłodzenia (ok. 150 tys. euro), zbiornik paliwa (ok. 100 tys. euro), czy też opony, które są dostarczane przez włoską firmę Pirelli.

Średnio, więc przeliczając na jeden wyścig największe zespoły przeznaczają na jeden wyścig ok. 15 mln euro.

Co z kibicami?

W tej rywalizacji budżet ma ogromne znaczenie. Należy, więc zakładać, że w tym sezonie walka o tytuł mistrza świata w Formule 1, rozegra się pomiędzy Hamiltonem, Vettelem, Raikkonenem, Rosbergiem, czy też Buttonem.

Zdaje się, to potwierdzać także dzisiejsza rywalizacja na torze w Melbourne. Wygrał bowiem Brytyjczyk Lewis Hamilton. Na podium znaleźli się jeszcze Nico Rosberg i Sebastian Vetttel.

Jest w tej rywalizacji jednak coś niezwykłego. Każdy bowiem z wyścigów gromadzi rzeszę fanów motoryzacji. Trybuny wypełniają się do ostatnich miejsc. Ponadto, miliony widzów na całym świecie siadają przed telewizorami, by oglądać zmagania najlepszych kierowców świata.

Cena biletów na każdy z wyścigów kształtuje się w zależności od lokalizacji miejsca. Biorąc pod uwagę najbliższy wyścig w Malezji, bilety kosztują od 23,09 euro do prawie 2 tys. euro.

Grand Prix Malezji odbędzie się w dniach 27-29 marca.

Jeszcze niedawno Polacy, mogli śledzić bardzo dobre wyniki osiągane w Formule 1 przez naszego rodaka Roberta Kubicę, który na skutek poważnego wypadku, w 2011 roku zakończył swoją karierę w rywalizacji bolidami. Nadal jednak ściga się, lecz w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC), jeżdżąc Fordem Fiestą RS WRC.

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie, czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji spółki.

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać.  Jest już kupiec

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać. Jest już kupiec

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek 16 lipca kolejny raz nie padła główna wygrana. To oznacza dalszy wzrost kumulacji, a w najbliższym losowaniu będzie można wygrać siedem milionów złotych. Oto wyniki losowań Lotto oraz Lotto Plus.

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl