Wybite okna, podpalone opony. Taksówkarze wymusili zmiany: UberPOP zakazany we Francji

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatCourtney Love zaatakowana

Minister spraw wewnętrznych Francji Bernard Cazeneuve zakazał stosowania aplikacji UberPOP, umożliwiającej przewozy osób przez niezawodowych kierowców. W czwartek w całym kraju wybuchły protesty taksówkarzy, którzy twierdzą, że serwis odbiera im nawet 40 proc. zarobków.

Cazeneuve powiedział, że serwis jest nielegalny i w specjalnym dekrecie nakazał policji i prokuratorom, aby wymusili jego zamknięcie.

Pozostają w gotowości

Paryski taksówkarz, który wchodził w skład międzyzwiązkowej delegacji przyjętej w czwartek wieczorem przez Cazeneuve, powiedział, że kierowcy postanowili utrzymać mobilizację. Pod okiem policji czekają w gotowości przy jednym z wjazdów do Paryża - porte Maillot. Zasadniczo naszym żądaniem jest walka z VTC, czyli usługami polegającymi na wynajmowaniu samochodu z szoferem. Nasze stanowisko jako kierowców nie jest przekazywane przez nasze związki - oznajmił. Po dniu gwałtownych protestów, w czasie których prawie 3 tys. taksówek blokowało lotniska i dworce w Paryżu w proteście przeciwko "dzikiej konkurencji" ze strony amerykańskiej firmy Uber, udostępniającej aplikację na smartfony pozwalającą kojarzyć pasażerów z kierowcami, prezydent Francois Hollande i ministrowie potwierdzili w czwartek zamiar zakazania aplikacji UberPOP. W przeciwieństwie do UberPOP, która jest uważana przez francuskie władze za nielegalną, VTC, czyli "przewozy osób", są oficjalnie uznawane - zaznacza AFP.

Było gorąco

W czwartek w okolicach wjazdu do Paryża doszło do gwałtownych starć, w czasie których taksówkarze podpalili dwa samochody VTC. Musiały interweniować siły bezpieczeństwa. W całej Francji zatrzymano 10 osób, siedmiu policjantów zostało rannych, a 70 samochodów zniszczonych - podał szef MSW.

W jednym z samochodów, którzy zaatakowali protestujący, znajdowała się piosenkarka Courtney Love, żona Kurta Cobaina. Niebezpieczną sytuację relacjonowała na Twitterze.

"Zaatakowali nasz samochód i uwięzili kierowcę. Uderzają w auto metalowymi kijami. To jest Francja? Bezpieczniejsza byłabym w Bagdadzie. Francois Hollande, gdzie jest pier... policja? Czy atakowanie gości w twoim kraju jest zgodne z prawem? Zabieraj du... na lotnisko - napisała.

Autor: ToL//km / Źródło: BBC, PAP