Weekend TVN24 Biznes i Świat: Wznowienie relacji USA-Kuba, Rosja odizolowana gospodarczo

Weekend w TVN24 Biznes i Świat

Sytuacja finansowa Rosji jest fatalna. Rekordy słabości notuje rubel, który powoduję że Rosjanie zaczynają wykupywać elektronikę, meble i samochody, by jak najmniej stracić na słabnącej walucie. Jakie zagrożenie może stanowić upokorzona finansowo Rosja? Nie zabraknie też tematów świątecznych przygotowań i ciekawych filmów dokumentalnych.

Rosyjski niedźwiedź nie da się uwiązać Ameryce na łańcuchu - to słowa Władimira Putina z jego dorocznej wielkiej konferencji prasowej. Ta była dziesiąta - jubileuszowa i trwała ponad 3 godziny.

Echa ataków w Sydney

Mijający tydzień to także seria krwawych ataków terrorystycznych. W Sydney - desperat trzymał pod bronią personel i gości kawiarni. W Pakistanie w ataku talibów na szkołę wojskową zginęło 141 osób. Dlaczego nie udaje się zapobiec takim zagrożeniom? Jak walczyć z terroryzmem. W sobotę o 13:30 gośćmi TVN24 Biznes i Świat byli politolog z SGH, prof. Krzysztof Kozłowski oraz ekspert ds. Międzynarodowych Wojciech Szewko. Polityczna odwilż po latach – Kuba i Stany Zjednoczone wznawiają stosunki dyplomatyczne, a my sprawdzamy, co na tej zmianie zyskają Kubańczycy i my sami. Legalny eksport cygar, zabytkowe perły motoryzacji łatwiej dostępne wycieczki. W sobotę o 14:40 Michał Sznajder porozmawiał o tym z Markiem Śliwką z Biura Podróży Logos Tour i znawcą zabytkowych samochodów, Patrykiem Mikiciukiem z TVN Turbo. Barack Obama zapowiada normalizację relacji z Kubą. W tym samym czasie, o przełomie w relacjach obu krajów mówił w orędziu do swojego narodu, z pałacu w Hawanie, Raul Castro. Co to oznacza? Czy uda się zlikwidować podziały utrzymywane przez dekady? W sobotę o 17:15 Michał Sznajder porozmawiał o tym z Maciejem Stasińskim, dziennikarzem Gazety wyborczej i komentatorem TVN24 Biznes i Świat, a w niedzielę o 11:00 rozmawiał będzie z kierownikiem Katedry Historii Gospodarczej SGH, prof. Wojciechem Morawskim.

Ambicje Chińczyków w górę

Polska cieszy się z Pendolino, a Chińczycy, mają największą na świecie sieć kolei dużych prędkości. Według Banku Światowego, większą niż cała Unia Europejska razem wzięta. A ambicje Chińczyków są jeszcze większe. Planują oni budowę szybkiej linii kolejowej do Europy zachodniej. Czy to możliwe? W sobotę o 18:00 opowiedzą Adrian Furgalski z zespołu doradców gospodarczych TOR i Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska-Azja. Amerykańska premiera filmu o Kim Dzong Unie - odwołana po groźbach. Grupa hakerów ostrzegła przed atakami na kina wyświetlające film o zamachu na przywódcę Korei Północnej. Potencjalne ataki porównano do tych z 11 września 2001 roku. Wszystko to - po wielkim komputerowym włamaniu i wycieku danych z Sony Pictures. Chociaż Pjongjang odciął się od zamachu, podejrzenia padają właśnie w tamtą stronę. Kto terroryzuje filmowców? W niedzielę o 11:10 opowiedzą Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja oraz krytyk filmowy Wiesław Kot.

Kto prezydentem w USA?

Jeb Bush rozpatrzy możliwość ubiegania się o prezydenturę. Brat George’a W. Busha i syn George’a Busha seniora byłby trzecim prezydentem w rodzinie. O ile oczywiście uda mu się wygrać wybory. Na razie były gubernator Florydy przygotowuje się do kampanii. Kim jest? I jakie są amerykańskie polityczne dynastie? W niedzielę o 14:35 opowiedzą amerykanista prof. Longin Pastusiak i Bartosz Węglarczyk, gospodarz programu „Świat”.

Ukraina kończy z neutralnością, desperacko próbuje powstrzymać Rosję i separatystów i rozpaczliwie szuka pieniędzy. Tak kończy się rok dla naszego wschodniego sąsiada. Jakie wyzwania czekają władze w Kijowie? I czy Ukraińcy sukcesem się z nimi zmierzą? W niedzielę o 18:00 Michał Sznajder będzie rozmawiać o tym z Kazimierzem Wóycickim z Kolegium Europy Wschodniej Uniwersytetu warszawskiego, komentatorem TVN24 Biznes i Świat.

"Atlas świata"

Wśród tematów, które poruszy wraz z gośćmi Magdalena Ogórek będą: zamach w Sydney i krwawy atak w Pakistanie; Putin zaklinający rzeczywistość dotyczącą sytuacji gospodarczej Rosji; ekspresowy szczyt w UE; topnieją lody miedzy USA a Kubą. Gośćmi programu będą Grzegorz Cydejko, Jan Rokita, Andrzej Jonas, Katarzyna Górak-Sosnowska. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Liedel z BBN.

Jak co weekend na antenie TVN24 Biznes i Świat znajdzie się miejsce na ciekawe dokumenty.

Autor: pp//bgr / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

W czerwcu zacznie obowiązywać wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich taksówkarzy z zagranicy. Według Uber Polska nowe przepisy pogłębią deficyt pracowników. "W największych miastach z rynku zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców wykonujących prawie 50 procent przejazdów taxi na aplikację" - poinformowała w odpowiedzi przesłanej TVN24 Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber Polska. Przytoczyła też raport, z którego wynika, że ceny przejazdów mogą wzrosnąć o połowę.

Tę branżę może czekać exodus. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców"

Tę branżę może czekać exodus. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Wartość umowy wynosi blisko 10 milionów złotych. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminala obsługującego wielkie kontenerowce.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów chce opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe i dostosować definicję wyrobów nowatorskich do zmian na rynku substytutów wyrobów tytoniowych - dowiadujemy się z uzasadnienia projektu noweli autorstwa MF.

Ministerstwo Finansów planuje opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe

Ministerstwo Finansów planuje opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe

Źródło:
PAP

Aż 2/3 posiadaczy postrzega koty i psy jako członków rodziny. Nic dziwnego więc, że wydają na nie dużo pieniędzy. Coraz więcej także na ubezpieczenia, chociaż świadomość, że istnieją takie oferty, rośnie bardzo powoli.

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Źródło:
tvn24.pl

Internetowi oszuści podszywają się pod organizatorów loterii Blikomania - wskazał CERT Orange Polska. Wyjaśnił, że fałszywa grafika z logo Blika zamieszczona w mediach społecznościowych odsyła na stronę, która ma skłonić do wpłacenia pieniędzy w zamian za bonus.

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Źródło:
PAP

- Nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne. Samo Lotnisko Chopina nie zapewni nam możliwości przewozowych po 2035 roku - ocenił w rozmowie z TVN24 Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapewnił, że projekt CPK jest kontynuowany, ale jest "optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu". Lasek mówił też o przyszłości lotnisk w Modlinie oraz Radomiu.

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorcy mają jeszcze dwa tygodnie na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 20 maja upływa jednocześnie termin na uiszczenie ewentualnej niedopłaty.

Ważny termin dla przedsiębiorców

Ważny termin dla przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, w 2023 roku 7,1 procent obywateli Unii Europejskiej pracowało tygodniowo 49 godzin lub więcej.

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Źródło:
tvn24.pl

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całej Europie spadła w minionym roku o 4 procent w porównaniu z danymi z 2022 roku - wynika z raportu EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024". Jednocześnie Polska była jednym z krajów, które skorzystały na zmianie sytuacji gospodarczej, a liczba projektów produkcyjnych wzrosła w naszym kraju o 17 procent.

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

Źródło:
EY, tvn24.pl

Irlandia, Szwajcaria i Norwegia to kraje, które znalazły się w czołówce najnowszego Wskaźnika Bogactwa Narodów opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Poza podium wypadły natomiast Stany Zjednoczone, a Polska utrzymała pozycję z ubiegłego roku. Jak wynika z zestawienia mamy całkiem spory dystans do pokonania do Wielkiej Brytanii. Jak deklarował premier Donald Tusk "za pięć lat mamy być zamożniejsi od Brytyjczyków".

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Gazprom poinformował, że w 2023 roku odnotował pierwszą roczną stratę od ponad 20 lat - na poziomie 6,9 miliarda dolarów. Gazowy gigant odczuł gwałtowny spadek sprzedaży do Europy, która mocno ograniczyła import surowca w następstwie napaści Rosji na Ukrainę. 

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Źródło:
CNN

W 2025 roku czeka nas najprawdopodobniej jedna podwyżka płacy minimalnej - wynika ze wstępnych wyliczeń Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Najniższa krajowa wzrośnie o co najmniej 200 złotych brutto. Jest jednak możliwość, że podwyżka będzie większa.

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Kilka spółek Skarbu Państwa przygotowuje zawiadomienia do prokuratury dotyczące na przykład nietrafionych transakcji - poinformował Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wdrożenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, czyli systemu łączącego różne rodzaje transportu publicznego. Nowe rozwiązanie ma ułatwić podróże pociągiem, tramwajami, a także autobusami miejskimi.

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Źródło:
PAP

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego tygodnia będzie ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale też między innymi w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu możemy spodziewać się również rekonstrukcji rządu, a także nowych informacji dotyczących ratingu Polski. Oto kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP