Aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, władze Hiszpanii wprowadziły pewne restrykcje dla podróżnych. Turyści z Polski muszą przy wyjeździe pokazać negatywny wynik testu. Z tego obowiązku zwalnia zaświadczenie o przebyciu COVID-19 lub o pełnym zaszczepieniu.
Jakie formalności przy wjeździe?
Od 7 czerwca do 20 czerwca w Hiszpanii obowiązuje tak zwana lista regionów ryzyka, na której znajduje się też Polska. Osoby przybywające z państw na niej się znajdujących muszą okazać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa.
"Uznawane będą zaświadczenia wydane w czasie 48 godzin przed przylotem do Hiszpanii; uznawane będą rodzaje testów wykonywanych techniką NAAT wykrywające RNA koronawirusa (np. RT-PCR) lub testy antygenowe (uwzględnione na wspólnym wykazie szybkich testów antygenowych publikowanym przez Komisję Europejską na podstawie Zalecenia Rady 2021/C 24/01); zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko podróżującego, datę przeprowadzenia testu, wskazanie rodzaju przeprowadzonego testu, wskazanie kraju, którym przeprowadzono test" - czytamy w komunikacie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Z obowiązku okazania wyniku testu zwalnia zaświadczenie o przebyciu COVID-19 lub o pełnym zaszczepieniu - w zależności od szczepionki przyjęciu jednej lub dwóch dawek.
W przypadku ozdrowieńców uznawane będą zaświadczenia wydane przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu. Tracą one ważność po 180 dniach od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku.
Zaświadczenia należy przedstawić w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim.
Dzieci poniżej 6 roku życia nie muszą wykonywać testów na obecność koronawirusa. Nie muszą go robić również osoby podróżujące drogą lotniczą lub morską przez Hiszpanię do innego kraju. Nie mogą one jednak opuścić strefy tranzytowej lotniska lub portu.
Wszyscy podróżni są zobowiązani do wypełnienia specjalnego formularza sanitarnego.
Obowiązkowe maseczki
Na terytorium całego kraju obowiązkowe jest noszenie maseczki ochronnej: w przestrzeni publicznej otwartej, w przestrzeni publicznej zamkniętej, w środkach transportu publicznego (dotyczy także podróżujących pojazdami przeznaczonymi do przewozu do 9 osób, jeśli osoby te nie mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym).
Zwolnione z obowiązku noszenia maseczki ochronnej są m.in. dzieci do 6. roku życia, osoby posiadające schorzenia układu oddechowego, osoby z niepełnosprawnością i posiadające trudności w samodzielnym odkrywaniu lub zakrywaniu ust i nosa, osoby uprawiające sport indywidualny na wolnym powietrzu.
Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczki ochronnej grozi mandat w wysokości do 100 euro.
Od 9 maja decyzje dotyczące luzowania lub zaostrzania restrykcji mogą podejmować samodzielnie rządy regionów. Nie ma więc jednolitych przepisów dotyczących obostrzeń w całej Hiszpanii.
Paszporty szczepień
Podróżowanie na terenie Unii Europejskiej może być łatwiejsze od 1 lipca. Ma to związek z unijnymi certyfikatami Covid, zwanych również paszportami szczepień. Mają one przyczynić się do stopniowego i skoordynowanego znoszenia restrykcji w państwach UE.
Certyfikat mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione, tzn. otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.
Certyfikat może też otrzymać osoba, która ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Czas ważności takiego certyfikatu wynosi 48 godzin.
Certyfikat można także mieć po przechorowaniu COVID-19. Wówczas jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock