Paszport covidowy. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Paszporty covidowe. Piotr Borowski wyjaśnia
Paszporty covidowe. Piotr Borowski wyjaśniaTVN24
wideo 2/4
TVN24Paszporty covidowe. Piotr Borowski wyjaśnia

Od 1 czerwca Unijny Certyfikat COVID można pobrać przez Internetowe Konto Pacjenta. Do czego jest potrzebny paszport covidowy? Jak działa? Od kiedy będzie ważny i w jakich krajach?

Unijny Certyfikat COVID, nazywany paszportem covidowym, można już pobrać i wydrukować przez Internetowe Konto Pacjenta. Ułatwi on podróżowanie po Unii Europejskiej i spędzenie tegorocznych wakacji za granicą.

Jak pobrać paszport covidowy

Do IPK, czyli Internetowego Konta Pacjenta, można się zalogować m.in. przez profil zaufany. Po zalogowaniu przechodzimy do zakładki "certyfikaty" i wybieramy interesujący nas certyfikat, a następnie "pobierz kod QR". Paszport wyświetli nam się w formie kodu i w formacie PDF. Elektroniczne potwierdzenie szczepienia można pobrać, jeśli zaszczepiliśmy się chociaż jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19.

W Polsce dokument będzie ważny począwszy od 14. dnia od pełnego zaszczepienia, a w Unii Europejskiej od 1 lipca. Od 25 czerwca paszport covidowy dostępny też będzie w aplikacji mObywatel, którą można pobrać na telefon. Paszport covidowy obowiązuje 12 miesięcy.

W IPK dostępny jest też certyfikat wyniku testu i certyfikat ozdrowienia. Pierwszy dokument można wygenerować w wersji cyfrowej, jeśli test na obecność koronawirusa dał wynik negatywny. Jego data ważności zależy od rodzaju wykonanego testu. Certyfikat ozdrowienia można pobrać po zakończeniu izolacji. Będzie ważny do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu.

Unijny Certyfikat COVID można też otrzymać w punktach szczepień oraz od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Nie ma obowiązku korzystania z paszportu covidowego. Usługa jest dobrowolna, bezpieczna i bezpłatna.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jakie informacje na paszporcie covidowym?

Na paszporcie covidowym znajdą się nasze podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko oraz data urodzenia. Dokument zawiera kod QR oraz unikatowy identyfikator certyfikatu. Znajdziemy tu również informacje dotyczące przyjętej przez nas szczepionki, takie jak jej rodzaj, nazwa producenta, liczba dawek czy data szczepienia. W obszarze dotyczącym testów podany jest m.in. rodzaj i nazwa testu, data i godzina oraz wynik testu oraz choroba, którą przebył posiadacz certyfikatu. Podana też jest nazwa państwa, w którym dokonano szczepienia/testu.

Podczas kontroli certyfikatu skanuje się kod QR i sprawdza podpis. Kontrola będzie możliwa przez aplikację weryfikującą – Unijny Certyfikat Covid oraz w formie papierowej na życzenie.

Paszport covidowy – jakie kraje

Paszport covidowy ma być uznawany we wszystkich państwach Unii Europejskiej oraz w Islandii, Norwegii i Lichtensteinie na zasadach ustalonych przez kraj, do którego wyjeżdżamy. Paszport uznaje tylko szczepionki dopuszczone do obrotu przez Europejską Agencję Leków. W Polsce są to wszystkie szczepionki podawane w ramach Narodowego Programu Szczepień. Testy uznawane na Unijnym Certyfikacie COVID, to testy PCR oraz "szybkie" testy antygenowe.

Dokument zawiera informacje w języku polskim i angielskim. Część informacji jest zapisana odwrotnie, ponieważ dokument po wydrukowaniu należy złożyć jak książeczkę. Wydawanie paszportów rozpoczęło do tej pory dziewięć krajów Unii Europejskiej: Polska, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Litwa i Hiszpania. Jak wynika z najnowszych danych Komisji Europejskiej, certyfikaty są już akceptowane w Chorwacji i w Grecji.

Jakie uprawnienia daje paszport covidowy?

Paszport covidowy ma ułatwiać swobodne przemieszczanie się po Unii Europejskiej w czasie pandemii. To dowód, że zostaliśmy zaszczepieni przeciwko koronawirusowi lub otrzymaliśmy negatywny wynik testu albo przeszliśmy już chorobę COVID-19. Dokument ma pozwolić uniknąć ograniczeń przy wjeździe do danego państwa – nie będziemy musieli przechodzić kwarantanny ani poddawać się testowi.

Jak czytamy na stronie gov.pl, należy pamiętać, że Unijny Certyfikat COVID to nie to samo, co prawo do odbycia podróży. Nie stanie się warunkiem korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się, nie będzie także warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru czy na prom. Po Unii Europejskiej będą mogły podróżować także osoby niezaszczepione, a paszport covidowy będzie stanowić dodatkową możliwość poinformowania o swoim statusie.

Każdy, kto chce podróżować za granicę, ma obowiązek za każdym razem sprawdzać obowiązujące przepisy i obostrzenia, jakie obowiązują w danym kraju. Najlepiej zrobić to na aktualizowanej na bieżąco stronie reopen.europa.eu/pl. Strona oferuje też pobranie specjalnej aplikacji.

Komu przysługuje paszport covidowy?

Dostęp do certyfikatu będzie miała każda zaszczepiona w Polsce osoba lub osoba spełniająca kryteria w zakresie pozostałych certyfikatów w ramach Internetowego Konta Pacjenta.

Certyfikat mogą otrzymać:

- osoby powyżej 12. roku życia mające prawo do szczepienia,

- osoby, które wykonały test na obecność koronawirusa - bez względu na wiek,

- ozdrowieńcy - bez względu na wiek.

Paszport covidowy dla dzieci

Dzieci mogą otrzymać Unijny Certyfikat COVID, który dostępny będzie z konta rodzica lub opiekuna. Wymogiem uzyskania takiego paszportu covidowego jest ujemny wynik testu na koronawirusa wykonanego u dziecka. Planując podróż z dzieckiem do innego kraju, należy sprawdzić, jakie zasady w nim obowiązują. Regulacje mogą być różne w zależności od kraju, np. w zakresie wieku dziecka.

Cudzoziemcy bez numeru PESEL i bez Internetowego Konta Pacjenta mogą otrzymać certyfikat w formie wydruku w kontakcie z punktem szczepień lub podmiotem leczniczym. Wkrótce będzie dla nich też dostępna opcja otrzymania certyfikatu przez adres e-mail lub numer telefonu.

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości