W ostatnim kwartale 2022 roku Unię Europejską, strefę euro i większość państw członkowskich czeka recesja - wynika z jesiennej prognozy gospodarczej przedstawionej w piątek przez Komisję Europejską. Przez najbliższe miesiące inflacja ma pozostać na wysokim poziomie. Rynek pracy będzie jednak odporny na gospodarcze zawirowania.
"W warunkach podwyższonej niepewności, dużej presji cenowej energii, erozji siły nabywczej gospodarstw domowych, słabszego otoczenia zewnętrznego i zaostrzonych warunków finansowania oczekuje się, że UE, strefa euro i większość państw członkowskich w ostatnim kwartale tego roku przechyli się w recesję" - przewiduje KE.
Prognozy Komisji Europejskiej
"Jednocześnie dobra dynamika w 2021 r. i silny wzrost w pierwszej połowie tego roku przyczynią się do wzrostu realnego PKB w całym 2022 r. o 3,3 proc. w UE i 3,2 proc. w strefie euro - znacznie powyżej 2,7 proc. przewidywanych w letniej prognozie" - zastrzegła Komisja.
Jak zaznaczyła, ponieważ inflacja wciąż uderza w dochody, które mają do dyspozycji gospodarstwa domowe, w pierwszym kwartale 2023 r. aktywność gospodarcza nadal będzie się kurczyć.
Powrót na ścieżkę wzrostu
"Oczekuje się, że wzrost gospodarczy powróci do Europy na wiosnę, w miarę jak inflacja będzie stopniowo uwalniać gospodarkę. (...) Wzrost PKB osiągnie 0,3 proc. w 2023 r. w całej UE i w strefie euro. Przewiduje się, że w 2024 r. wzrost gospodarczy będzie stopniowo odzyskiwał dynamikę, osiągając średnio 1,6 proc. w UE i 1,5 proc. w strefie euro" - prognozuje Komisja Europejska.
Z jej danych wynika, że szczyt inflacji przypadnie na koniec roku i wyniesie 9,3 proc. w UE i 8,5 proc. w strefie euro. W 2023 r. ma zacząć spadać, ale nadal pozostanie wysoka - 7 proc. w UE i 6,1 proc. w strefie euro, zanim osiągnie poziom 3 proc. i 2,6 proc. w 2024 r.
Rynek pracy pozostanie odporny
Komisja dość optymistycznie spogląda na rynek pracy oczekując, że zareaguje on co prawda na spowolnienie aktywności gospodarczej z opóźnieniem, ale pozostanie odporny. Prognozuje się, że stopa bezrobocia w UE wyniesie 6,2 proc. w 2022 r., 6,5 proc. w 2023 r. i 6,4 proc. w 2024 r.
Komisja zastrzegła, że prognozy gospodarcze są obarczone wyjątkowo wysokim stopniem niepewności, ponieważ rosyjska agresja na Ukrainę wciąż trwa i może prowadzić do dalszych zakłóceń gospodarczych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock