Wspólnie z partnerami z Unii Europejskiej zdecydowaliśmy wczoraj, że "odcinamy ważne banki rosyjskie od systemu SWIFT" - powiedział w Bundestagu kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Z kolei Francja opublikowała wspólny komunikat przywódców G7, w którym podano, że zachodni sojusznicy zdecydowali, iż "pewne rosyjskie banki" zostaną odcięte od SWIFT.
Scholz mówił w niedzielę m.in. o kompleksowym pakiecie sankcji, który przygotowały Niemcy, USA i inne kraje zachodnie. Podkreślił, że w sobotę Niemcy zdecydowały się przekazać Ukrainie broń z zapasów Bundeswehry.
Odcięcie Rosji od systemu SWIFT
- Nie może być innej odpowiedzi na agresję Putina - powiedział Scholz, który otrzymał wiele oklasków od deputowanych. - Musimy wesprzeć Ukrainę w jej rozpaczliwej sytuacji. W dłuższej perspektywie bezpieczeństwo w Europie nie jest możliwe bez Rosji, ale w dającej się przewidzieć przyszłości Putin zagraża temu bezpieczeństwu - dodał.
Scholz odniósł się do kompleksowego pakietu sankcji, który przygotowały Niemcy, USA i inne kraje zachodnie. Zgodzono się między innymi na wyłączenie kilku rosyjskich instytucji finansowych z bankowej sieci komunikacyjnej SWIFT. Poinformował, że "zamykamy banki rosyjskie i wyłączamy im system SWIFT". - To jest decyzja z wczoraj - dodał.
- Wspólnie z przywódcami państw Unii Europejskiej przygotowaliśmy pakiet sankcji o dotychczas nieznanej skali. Dla rządu niemieckiego ważne jest również to, aby sankcje wobec Rosji uderzyły przede wszystkim w rządzących, a nie w ludność - podkreślił.
- Zastrzegamy sobie dalsze sankcje. Nie oszukujmy się: Putin nie zmieni swojego kursu z dnia na dzień. Wkrótce jednak przywódcy rosyjscy poczują, jak wysoką cenę płacą. Wojna jest katastrofą dla Ukrainy, ale wojna okaże się również katastrofą dla Rosji - mówił.
Francja o odcięciu rosyjskich banków od SWIFT
Francja opublikowała w niedzielę wspólny komunikat przywódców G7, w którym poinformowano, że zachodni sojusznicy zdecydowali, iż "pewne rosyjskie banki" zostaną odcięte od SWIFT. Powołana zostanie "transatlantycka grupa zadaniowa", by koordynować nakładanie sankcji na Rosję.
Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował w tej wspólnej deklaracji, że przywódcy G7 będą zabiegać o to, by "rosyjska inwazja na Ukrainę stała się porażką (prezydenta Władimira) Putina".
Transatlantycka grupa zadaniowa ma dopilnować efektywnego wdrażania sankcji na Moskwę. Komunikat G7 nie podaje, które rosyjskie banki zostaną wykluczone z systemu SWIFT.
Premier Japonii Fumio Kishida oświadczył w niedzielę, że jego kraj dołączy do Stanów Zjednoczonych i innych krajów zachodnich w blokowaniu dostępu do międzynarodowego systemu płatności SWIFT niektórym rosyjskim bankom.
- Rosyjska inwazja na Ukrainę jest jednostronną próbą zmiany status quo i wstrząsa międzynarodowym porządkiem - powiedział Kishida. - Musimy pozostać zjednoczeni i podjąć zdecydowane działania - zaznaczył.
Jeszcze w niedzielę ministrowie spraw zagranicznych państw G7 odbędą spotkanie w formacie wideokonferencji - poinformował szef dyplomacji UE Josep Borrell. Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss zapowiedziała, że podczas tego posiedzenia będzie naciskać na partnerów, by wprowadzili dodatkowe restrykcje wobec Rosji.
Czytaj także: JAK DZIAŁA SYSTEM SWIFT I CO MOŻE STRACIĆ ROSJA? >>>
Sankcje na Rosję a system SWIFT - oświadczenie przywódców Zachodu
W sobotę wieczorem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że zaproponuje przywódcom Unii Europejskiej usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT, uderzenie w rosyjskich oligarchów oraz w bank centralny Rosji.
Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej przedstawili zapowiedź sankcji gospodarczych dotyczących Rosji, wśród których wymienili między innymi wyłączenie niektórych rosyjskich banków z systemu SWIFT czy działania przeciwko osobom odpowiedzialnym za agresję na Ukrainę. We wspólnym oświadczeniu napisali, że "potępiają wojnę z wyboru Putina i ataki na suwerenny naród Ukrainy".
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock