Szefowa Komisji Europejskiej: sparaliżujemy aktywa rosyjskiego banku centralnego

Autor:
now
Źródło:
PAP
Von der Leyen: zaproponuję przywódcom usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT
Von der Leyen: zaproponuję przywódcom usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFTTVN24
wideo 2/6
TVN24Von der Leyen: zaproponuję przywódcom usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT

Zaproponuję przywódcom UE usunięcia pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT - oświadczyła w sobotę wieczorem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - Zapewni to odłączenie tych banków od międzynarodowego systemu finansowego i zaszkodzi ich zdolności do działania na całym świecie - wskazała.

- Unia Europejska i jej partnerzy pracują nad osłabieniem zdolności [prezydenta Rosji Władimira - przyp. red.] Putina do finansowania machiny wojennej - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej, dodając, że zaproponuje przywódcom UE usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT. - Zapewni to odłączenie tych banków od międzynarodowego systemu finansowego i zaszkodzi ich zdolności do działania na całym świecie - wskazała.

Ursula von der LeyenTwitter @vonderleyen

Szefowa Komisji Europejskiej: to skutecznie zablokuje rosyjski eksport i import

- Sparaliżujemy aktywa rosyjskiego banku centralnego. To zamrozi jego transakcje. A to uniemożliwi bankowi centralnemu upłynnianie swoich aktywów. I wreszcie będziemy pracować nad zakazaniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na naszych rynkach - podkreśliła.

Alarm w Kijowie. Reporter "Faktów" TVN Wojciech Bojanowski w schronie
Alarm w Kijowie. Reporter "Faktów" TVN Wojciech Bojanowski w schronie

- Wszystkie te środki znacznie zaszkodzą zdolności Putina do finansowania wojny. Będą one miały niszczący wpływ na gospodarkę Rosji - dodała szefowa Komisji Europejskiej.

- SWIFT to dominujący na świecie globalny system płatności międzybankowych. Odcięcie banków uniemożliwi im przeprowadzanie większości transakcji finansowych na całym świecie i skutecznie zablokuje rosyjski eksport i import - powiedziała von der Leyen w wystąpieniu w sobotę wieczorem.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter @vonderleyen

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty: