Turecki bank centralny (CBRT) podjął w czwartek decyzję o podniesieniu stóp procentowych. Główna stopa poszła w górę o 500 punktów bazowych do 35 procent. To piąta z rzędu podwyżka stóp procentowych nad Bosforem. Agresywne zacieśnienie polityki monetarnej ma pomóc w zwalczeniu szalejącej inflacji.
Decyzja była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów, ankietowanych przez Agencję Reutera.
Inflacja w Turcji
Jak podaje Reuters, komitet ds. polityki finansowej tureckiego banku centralnego powtórzył, że jest gotowy do dalszego podwyższania stóp procentowych, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wszystko po to, aby ograniczyć inflację, która we wrześniu osiągnęła 61,5 proc. Oczekuje się, że wzrost cen przyspieszy w przyszłym roku.
Jednotygodniowa stopa repo wzrosła od czerwca o 2650 punktów bazowych.
"Udało się osiągnąć konsensus. CBRT ponownie spełnia oczekiwania. Wydaje się, że do końca roku zobaczymy kolejne dwie podwyżki o 500 punktów bazowych, a stopy procentowe prawdopodobnie zakończą się na poziomie 45 proc." - powiedział Timothy Ash, starszy strateg w BlueBay Asset Management, w rozmowie z agencją.
Bank centralny oświadczył, że "postanowił kontynuować proces zacieśnienia polityki pieniężnej, aby jak najszybciej wyznaczyć kurs dezinflacji".
Po decyzji CBRT lira nieznacznie osłabiła się wobec dolara. W ciągu dwóch lat turecka waluta osłabiła się o około 70 proc. wobec dolara.
Reuters przypomina, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan był wcześniej zwolennikiem niskich stóp procentowych pomimo rosnących cen. Spowodowało to kryzys walutowy pod koniec 2021 r. i wypchnęło inflację powyżej 85 proc. w zeszłym roku. Oczekuje się, że na koniec bieżącego roku osiągnie ona poziom 68 proc.
Erdogan stwierdził jednak ostatnio, że restrykcyjna polityka pieniężna pomoże obniżyć inflację.
Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl, napisał we wpisie na X (dawniej Twitter), że stopy procentowe "od czerwca wzrosły z 8,5 do 35 proc. Inflacja ponownie przekracza 60 proc., a cierpiący na brak wiarygodności bank centralny może tylko hamować tempo, w którym lira traci. Od sierpnia USDTRY dryfuje nad 28 i końca wzrostów nie widać".
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock