Koronkowa bielizna, jabłka, memy. 9 rzeczy zakazanych w Rosji

Ze świata

Shutterstockd3a9ef76-2f3d-448d-aa11-7117fee00376

W ciągu ostaniach lat Władimir Putin wciągnął na czarną listę zakazanych rzeczy w Rosji wiele nowych pozycji. Blokowanie stron internetowych, karanie "propagandy homoseksualnej", niszczenie żywności - to tylko niektóre z nich. Organizacje broniące praw człowieka alarmują, że łamane są podstawowe swobody obywatelskie, ale część zakazów bywa zabawna dla postronnych obserwatorów - pisze amerykański serwis CNN Money.

1. "Propaganda homoseksualna"

"Propaganda nietradycyjnych stosunków seksualnych u nieletnich" jest nielegalna w Rosji. W praktyce oznacza to, że ktoś, kto walczy o zrównanie praw osób LGBT lub legalizację związków osób tej samej płci może być ścigany prawnie.

Human Rights Watch opisał ustawę antygejowską jako "głęboko dyskryminującą i niebezpieczną ustawę, która pogłębia homofobię w Rosji".

2. Wolność słowa

Zgodnie z prawem, które weszło w zeszłym roku, blogi z ponad 3 tys. odwiedzin dziennie - w tym także te na platformach społecznościowych - muszą zarejestrować się jako media i przestrzegać przepisów określonych w ustawie medialnej w Rosji.

Krytycy zwracają uwagę, że prawo ogranicza wolność słowa, a to sprawia, że opozycyjni blogerzy są łatwiejszym celem do ścigania.

3. Żywność

Moskwa zakazała importu żywności z Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Kanady, Australii i innych krajów. Nastąpiło to w odwecie za zachodnie sankcje nałożone na Rosję ze względu na jej zaangażowanie we wschodniej Ukrainie i bezprawną aneksję Krymu.

Niedawno rozpoczęło się również niszczenie żywności, która była przemycana do kraju mimo obowiązujących zakazów.

Materiał z "Faktów" TVN:

4. Zakaz wjazdu

Moskwa zakazała amerykańskiemu senatorowi Johnowi McCainowi i innym urzędnikom europejskim oraz amerykańskim podróży do Rosji w ramach dalszych działań odwetowych w stosunku do Zachodu.

McCain nie wydaje się jednak specjalnie zmartwiony tym, że nie może odwiedzić Rosji. - Planowałem, że spędzę Wielkanoc w Sedoni, a nie na Syberii, więc nie mógłbym być bardziej dumny z powodu sankcji nałożonych przez Władimira Putina - mówił jakiś czas temu.

Na liście osób objętych sankcjami znajduje się także w sumie 18 Polaków, m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, była szefowa MSZ Anna Fotyga, byli oraz obecni europosłowie Jerzy Buzek, Jacek Saryusz-Wolski, Paweł Kowal i Marek Migalski.

5. Memy

Pamiętacie memy z pytaniem "Gdzie jest Putin?". Są nielegalne w Rosji.

Prawo nie pozwala bowiem na publikację sfałszowanych obrazów z osobami publicznymi w sposób niemający żadnego "związku z ich osobowością", a których celem jest zniesławienie ich godności lub biznesowej reputacji.

6. "Child 44"

Rosja zakazała emisji hollywoodzkiego thrillera "Child 44" przedstawiającego losy sowieckiego seryjnego mordercy.

Władze oskarżyły producentów filmu o przedstawianie kraju w negatywnym świetle, jako swoistego Mordoru, fikcyjnego złego królestwa znanego z serii "Władca Pierścienia".

7. Przekleństwa

Przekleństwa zostały zakazane w ubiegłym roku w filmach, telewizji, programach telewizyjnych i innych wydarzeniach artystycznych i rozrywkowych w kraju.

Osoby fizyczne za złamanie prawa mogą otrzymać grzywnę w wysokości min. 40 dol. (2,5 tys. rubli), podczas gdy na firmy można nałożyć kary w wysokości nawet 700 dol. (50 tys. rubli).

8. Strony internetowe

Rosyjskie media i tamtejsze instytucje nadzorujące mają prawo do zablokowania każdej strony, jeśli stwierdzą, że jest nielegalna. Co ciekawe, mogą to zrobić bez nakazu sądowego.

Jak wskazują autorzy tych przepisów, ustawa ma na celu ochronę dzieci przed szkodliwymi treściami, ale jest skrytykowana za brak przejrzystości. W jej wyniku np. sekcje Wikipedii zostały zdjęte z powodu informacji dotyczących narkotyków i samobójstw.

Niedawno zablokowaniem dostępu zagrożono jednemu z najpopularniejszych serwisów społecznościowych Reddit. Przyczyną miały być poruszane wątki związane z narkotykami, a dokładniej post dotyczący hodowli grzybów halucynogennych.

9. Bielizna

Rosja wraz z Białorusią i Kazachstanem skutecznie zakazują noszenia bielizny koronkowej. Kraje, które tworzą unię celną, w 2013 roku przyjęły ustawę, która wymusza, aby odzież, która wchodzi w kontakt ze skórą była wykonana co najmniej z 6 proc. bawełny. Ze względów bezpieczeństwa.

Jak jednak przypomina CNN Money, najbardziej luksusowa bielizna wykonana jest z materiałów mających w swym składzie mniej niż 4 proc. bawełny - ale jej noszenie nie jest w Rosji dozwolone.

Autor: mb / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock