Szwecja zamknie przedterminowo kolejne dwa reaktory jądrowe

Ze świata

ShutterstockUnieruchomiony tymczasowo reaktor O2 nie zostanie już ponownie włączony, a reaktor O1 ma zakończyć działalność w latach 2017-19

Dwa reaktory w elektrowni jądrowej w Oskarshamn na południu Szwecji zostaną przedterminowo wyłączone z powodów ekonomicznych - podał w środę właściciel elektrowni koncern E.ON.

Unieruchomiony tymczasowo reaktor O2 nie zostanie już ponownie włączony, a reaktor O1 ma zakończyć działalność w latach 2017-19.

- Dokonana przez nas analiza ekonomiczna wyraźnie pokazała, że funkcjonowanie tych reaktorów nie ma racji bytu - powiedziała rzeczniczka koncernu E.ON w Szwecji Louise Gudmundson.

Ważne powody

Wyjaśniła, że na tę decyzję wpływ miały utrzymujące się niskie ceny prądu oraz wysokie podatki, jakimi obciążone są elektrownie atomowe w Szwecji. Nie bez znaczenia są także koszty koniecznych inwestycji związanych z bezpieczeństwem. W Oskarshamn bez zmian do 2045 roku funkcjonować ma jedynie reaktor O3. O wcześniejszym zamknięciu dwóch reaktorów elektrowni jądrowej Ringhals na zachodnim wybrzeżu Szwecji poinformował w kwietniu tego roku koncern Vattenfall. Rachunek ekonomiczny jest tam podstawą wygaszenia reaktorów R1 oraz R2. Ma to nastąpić w latach 2018-20. Według wcześniejszych planów miały one działać do 2025 roku. Około 40 proc. produkowanej w Szwecji energii elektrycznej pochodzi z 10 elektrowni atomowych.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock