Po szczycie G20 możliwa współpraca Rosji i USA. "Ogłaszamy nowe porozumienie"


Prezydent Barack Obama wykluczył w poniedziałek zmianę strategii w walce z Państwem Islamskim (IS) mimo zamachów terrorystycznych w Paryżu i oświadczył, że użycie sił lądowych USA do walki z dżihadystami "byłoby błędem". - Sądzę, że to (utworzenie wspólnej antyterrorystycznej koalicji) nie tylko można, lecz należy zrobić - powiedział po szczycie Władimir Putin.

Przemawiając po zakończeniu szczytu G20 w Antalyi, Obama zapowiedział, że koalicja pod wodzą USA walcząca z Państwem Islamskim w Iraku i Syrii zdwoi wysiłki, realizując obecną strategię, a nie pójdzie w nowym kierunku, nawet jeśli dżihadyści zagrozili uderzeniem w Waszyngton - relacjonuje Reuters.

Intensyfikacja ataków

Na konferencji prasowej Obama powiedział m.in.: "Zamierzamy kontynuować tę strategię, która ma największe szanse na skuteczność". - To nie jest tradycyjny przeciwnik militarny - kontynuował. "Możemy odbić terytorium i dopóki będą tam nasze wojska, możemy je utrzymać. Ale nie rozwiązuje to zasadniczego problemu, jakim jest wyeliminowanie dynamiki, która tworzy tego rodzaju ekstremistyczne grupy". Obama dodał, uzasadniając swe negatywne nastawienie do wysłania wojsk amerykańskich do Syrii i Iraku, że jest to nie tylko jego opinia, lecz także opinia jego najbliższych doradców wojskowych i cywilnych. Obama podkreślił, że piątkowe zamachy w Paryżu były ciosem ze strony Państwa Islamskiego, ale w walce z nim dokonywane są postępy. - Przerażające wydarzenia w Paryżu były straszliwym i obrzydliwym ciosem. Ale nawet kiedy jesteśmy pogrążeni w żałobie wraz z naszymi francuskimi przyjaciółmi, nie możemy stracić z oczu tego, że dokonuje się postęp - powiedział Obama.

- Koalicja walcząca z Państwem Islamskim w Syrii i Iraku intensyfikuje ataki z powietrza i celuje w liderów bojówek IS - podkreślił Obama. Jednocześnie z zadowoleniem odnotował postęp w prowadzonych w Wiedniu rozmowach dyplomatycznych poświęconych rozwiązaniu syryjskiego konfliktu i to, że wszystkie strony zgodziły się na proces politycznej transformacji w Syrii.

Informacje wywiadowcze

W związku z zamachami w Paryżu Obama zapowiedział bardziej intensywną wymianę informacji wywiadowczych między służbami amerykańskimi a francuskimi. - Ogłaszamy dziś nowe porozumienie. Wzmacniany działania, poprzez które dzielimy się z Francją danymi wywiadowczymi oraz operacyjnymi informacjami wojskowymi - oświadczył prezydent USA. Jednocześnie dodał, że Stany Zjednoczone nie dysponowały żadnymi specyficznymi informacjami, które wskazywałyby na przygotowywanie przez dżihadystów ataków w Paryżu, więc nie mogły ostrzec francuskich władz. Obama apelował, by nie utożsamiać napływających do UE uchodźców z terrorystami. - Ludzie uciekający z Syrii to ci, którzy najbardziej cierpią w wyniku terroryzmu, to oni są najsłabsi. Jest bardzo ważne, byśmy nie zamykali naszych serc przed ofiarami takiej przemocy - powiedział Obama.

Nadszedł czas poprawy stosunków

Po zakończonym szczycie G20 swoje wystąpienie miał także prezydent Rosji Władimir Putin, który wyraził nadzieję na współdziałanie z innymi krajami w walce z terroryzmem. Na konferencji prasowej zaznaczył, że wymagają tego nowe wyzwania i zagrożenia. - Przytaczałem przykłady wzięte z naszych danych na temat finansowania przez osoby fizyczne różnych oddziałów organizacji Państwo Islamskie (IS) w różnych krajach. Finansowanie, jak ustaliliśmy, napływa z 40 państw, w tym też z niektórych krajów G20 - powiedział Putin. Krajów tych nie wymienił. Zaznaczył, że Rosja jest gotowa do dialogu z zachodnimi partnerami i jeśli uważają oni, że nadszedł czas poprawy stosunków, to Moskwa powita to z zadowoleniem. - Nigdy nie rezygnowaliśmy z dobrych stosunków z naszymi partnerami i na Wschodzie i na Zachodzie - powiedział Putin, przypisując ograniczenie kontaktów "partnerom". - Odniosłem wrażenie, że rzeczywiście, w każdym razie na szczeblu eksperckim, na poziomie omawiania problemów, istnieje jawne zainteresowanie wznowieniem współpracy w bardzo wielu kierunkach, w tym w gospodarce, polityce i sferze bezpieczeństwa - oświadczył. Podkreślił też, że obecnie istnieje świadomość, której nie było dotychczas, że jedynie wspólne akcje mogą przynieść efekty w walce z terroryzmem. - Sądzę, że to (utworzenie wspólnej antyterrorystycznej koalicji) nie tylko można, lecz należy zrobić - podkreślił prezydent Rosji.

Należy połączyć wysiłki

Nawiązując do ostatnich aktów terroru w Paryżu, powiedział, że przed atakami terrorystycznymi nikt nie jest w stanie się zabezpieczyć. Zdaniem Putina "to nie czas, aby liczyć, kto jest bardziej czy mniej efektywny w walce z IS" w Syrii, lecz należy połączyć wysiłki w walce z terroryzmem i na tej podstawie rozmawiać o politycznych przemianach w tym kraju. Rosja - sojuszniczka prezydenta Syrii Baszara el-Asada - włączyła się do konfliktu syryjskiego pod koniec września. Deklaruje, że jej lotnictwo zwalcza głównie dżihadystów IS; według źródeł zachodnich dokonuje też nalotów na pozycje wspieranych przez USA rebeliantów walczących z reżimem w Damaszku. Putin powiedział w poniedziałek, że Rosja jest gotowa do wsparcia działań syryjskiej opozycji atakami z powietrza na Państwo Islamskie. Potwierdził, że Rosja nawiązała (na polu walki) w Syrii kontakt z częścią - jak ją nazwał - "nieprzejednanej" opozycji, która prosiła o prowadzenie takich nalotów. To, zdaniem Putina, może stać się dobrą podstawą do dalszych działań "na płaszczyźnie rozwiązań politycznych".

Wnioski po szczycie

W komunikacie wydanym w poniedziałek po zakończeniu szczytu G20 w Antalyi w Turcji przywódcy zapowiedzieli walkę z terroryzmem, wzrost wspólnego PKB grupy o 2 proc. do 2018 roku oraz eliminowanie oszustw podatkowych międzynarodowych korporacji. Komunikat końcowy głosi, że rosnąca fala terroryzmu zagroziła nie tylko światowemu pokojowi i bezpieczeństwu, ale też działaniom na rzecz wzmocnienia globalnej gospodarki. Przywódcy G20 zobowiązali się do współpracy mającej na celu zapobieganie aktom terroru i odcięcie finansowania tym grupom, które się ich dopuszczają. Ponadto kraje G20 zapowiedziały, że będą dzielić się informacjami wywiadowczymi, uszczelnią kontrole na granicach oraz poprawią bezpieczeństwo komunikacji lotniczej na świecie. W związku z zamachami, do których doszło w piątek w Paryżu, grupa najbogatszych państw świata obiecała też "poprawę współpracy na rzecz ograniczenia przemieszczania się terrorystów" pomiędzy krajami. Przywódcy G20 zastrzegli jednak w komunikacie, że terroryzm nie powinien być kojarzony z żadną religią, narodowością czy grupą etniczną.

Wzrost PKB

Liderzy największych światowych gospodarek ogłosili, że zobowiązują się do zrealizowania celu, jakim jest "zwiększenie wspólnego PKB G20 o dodatkowe 2 proc. do roku 2018". "Naszym celem jest skuteczna i przeprowadzona we właściwym terminie implementacja naszych strategii wzrostu (gospodarczego), przewidujących działania, które wzmocnią popyt oraz reformy strukturalne" - czytamy w komunikacie. G20 obiecuje też, że poszczególne kraje będą "jasno komunikować" swe decyzje polityczne, co - jak komentuje Reuters - jest ukłonem w stronę rynków finansowych, na których dochodziło w tym roku do dramatycznych wahnięć w związku ze zmiennymi przewidywaniami dotyczącymi ewentualnego podniesienia stóp procentowych przez amerykański bank centralny, czyli Fed.

Przywódcy państw G20 przyjęli też ostateczny plan walki z oszustwami podatkowymi międzynarodowych korporacji; podkreślili, że konieczne jest, aby projekt ten został wprowadzony w życie "na szeroką skalę i w sposób skoordynowany" - głosi komunikat.

Operacja lądowa w Syrii?

Po zakończeniu szczytu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował, by nie wiązać kryzysu migracyjnego w Europie z zagrożeniami terrorystycznymi na świecie, ponieważ takie postępowanie byłoby "unikaniem humanitarnej odpowiedzialności" za los uchodźców. Dodał też, że "wiązanie terroryzmu z jakąkolwiek religią stanowiłoby wielką potwarz (dla wyznawców) i byłoby oczywistym brakiem szacunku wobec tych, którzy tę religię wyznają". Szef tureckiej dyplomacji Feridun Sinirlioglu powiedział też po zakończeniu obrad, że uczestnicy szczytu nie omawiali możliwości zorganizowania wojskowej operacji lądowej w Syrii, a Ankara nie rozważa takiej opcji.

Trwają naloty koalicji na pozycje islamistów w Syrii i Iraku:

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET