Putin szuka przyjaciół w Azji. Rosja cierpi z powodu sankcji, obawia się zbyt silnych Chin


Rosyjska gospodarka obciążona jest sankcjami nałożonymi przez Unie Europejską i Stany Zjednoczone. - Gospodarka ledwo zipie, stąd Moskwa rozpoczyna azjatycką ofensywę - twierdzi dziennikarz amerykańskiego serwisu Bloomberg. Pierwszymi widocznymi efektami tych działań są m.in. zawarcie strategicznego porozumienie z Pakistanem, czy próba nawiązania relacji z Koreą Północną. W regionie, w którym niektóre rządy mogą być mniej wrażliwe na temat wydarzeń na Ukrainie, Putin jest zaskakująco mile widziany. Czy zdoła rozkochać w sobie rynek azjatycki?

Kolejne wizyty rosyjskich przedstawicieli państwowych w Azji odzwierciedlają podwójną strategię, jaka prowadzi Kreml. Po pierwsze Rosjanie poszukują nowych rynków, dzięki którym ich gospodarka powstanie z kolan. Po drugie Kreml dywersyfikuje rynki, by nie opierać swoich relacji tylko na Chinach . Dziś Rosja jest w słabej kondycji gospodarczej, po nałożeniu przez Zachód sankcji i obarczona problemami przez niskie ceny ropy zawirowania cen ropy naftowej.

Przyspieszenie

Putin obawia się, że jego związek z Xi Jinpingiem staje się coraz mniej korzystny dla Chin. - Rosjanie są ostrożni w relacji z Chinami, więc dążą do urozmaicenia swojego rynku i poprawy stosunków z innymi azjatyckimi mocarstwami - mówi Andrew Kuchins, dyrektor Programu Rosja i Eurasia przy Centrum Nauk Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie.

- Kryzys na Ukrainie skłonił Rosję do przyspieszenia ich działań na osi azjatyckiej - dodaje.

Rosja nie może ignorować Chin - w 2013 roku był to największy partner handlowy Rosji. Wspólnie prowadzili ćwiczenia wojskowe, Chiny kupują rosyjski gaz - rząd w Moskwie wznawia wysiłki by znaleźć inne przyczółki w Azji. W ostatnich miesiącach Kreml wyciągnął rękę do Indii, Japonii, Korei Południowej, Indonezji i Pakistanu.

- Ma to na celu znalezienie równowagi dla kontaktów z Chinami. Każdy niepokoi się ich rosnącą potęgą - twierdzi W.P.S. Sidhu z Brookings India w New Delhi.

Przyspieszenie działań Putina w Azji jest mieszanką zaangażowania militarnego i wysiłków gospodarczych by pobudzić handel, który startuje z niskiego poziomu. Rosja jest dopiero 14. największym partnerem handlowym Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Dwustronną wymianę handlową w 2013 roku wyceniano na 19.9 miliardów dol., zanotowano wówczas wzrost o 10 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, informuje ASEAN. Rosja zaliczała się do dziewiątki najważniejszych partnerów handlowych Chin w 2013 roku.

- Priorytetem Rosji są mimo wszytko Chiny. Rosja nie chce jednak umieścić wszystkich swoich produktów w tym koszu - mówi James Brown z Uniwersytetu Temple w Tokie, który specjalizuje się w relacjach japońsko-rosyjskich. To także jest powód dla którego Putin prowadzi stosunki z Indiami, Wietnamem - dwoma krajami pozostającymi w trudnych związkach z Chinami - i Japonią, którą również można zaliczyć do grona tych państw.

Rocznica w Moskwie

Podczas, gdy Europa koncentruje się obecnie na konflikcie ukraińskim, warto powiedzieć o tym, że w 2012 roku we Władywostoku, Rosja była gospodarzem spotkania Azjatycko-Pacyficznej Współpracy Gospodarczej.

- Szczególną uwagę zwracamy na integrację Rosji z regionem Azji i Pacyfiku - powiedział 26 stycznia rosyjski wiceminister spraw zagranicznych, Grigorij Karasin. "Chcemy stopniowo rozwijać nasze więzi z Indiami, Wietnamem i innymi krajami Azji oraz państw Pacyfiku".

W maju, Putin będzie organizował 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Moskwie. Może wówczas dojść do pierwszego od lat spotkania Xi Jinping z przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem. Na obchody dodatkowo zaproszeni są również premier Japonii Shinzo Abe i prezydent Korei Południowej Park Geun Hye.

Choć Rosja ma w Europie obraz agresora i uczestnika konfliktu we wschodniej Ukrainie, premier Indii Narendra Modi powiedział w grudniu, że Indie są przeciwne sankcjom nakładanym na Rosję. Premier Malezji Najib Razak powstrzymał się, do czasu ostatecznego dochodzenia, od potępienia Przywódcy azjatyckich państw są powściągliwi w wyrażaniu swoich opinii na temat rosyjskich działań, nawet po zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines na terytorium trwającego konfliktu na Ukrainie.

Wizyty w Azji

- Lokalne elity polityczne i obywatele krajów Azji nie postrzegają Rosji w kontekście kryzysu na Ukrainie - powiedział Aleksiej Murawjew, specjalista w zakresie obronności Rosji na Uniwersytecie Curtin w Perth . - Rosja poszukuje alternatyw strategicznych w odpowiedzi na pogorszenie stosunków z państwami zachodnimi - dodaje.

W listopadzie minister obrony Siergiej Szojgu odwiedził Pekin i spotkał się ze swoim odpowiednikiem Chang Wanquan. Rosja oraz Chiny, utrzymują potrzebę wspólnych ćwiczeń morskich na Pacyfiku i Morzu Śródziemnym. Następnym przystankiem Szojgu był Islamabad. Była to pierwsza wizyta w Pakistanie rosyjskiego ministra obrony od upadku Związku Radzieckiego i jednocześnie pięć miesięcy po zniesieniu przez Rosję embarga na sprzedaż broni do Pakistanu. Podczas wizyty rosyjskiego ministra podpisano umowę o współpracy wojskowej między krajami.

Skuteczny Szojgu

Podczas gdy, Szojgu odwiedzał Chiny i Pakistan, Putin spotkał się w Soczi z Nguyen Phu Trongiem, sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu. Phu Trong zgodził się na dostęp rosyjskiej marynarki wojskowej do zatoki Cam Ranh.

Wolny dostęp do tego obszaru, pozwoli Rosji poprawić ochronę obiektów Gazpromu, który prowadzi prace poszukiwawcze u wybrzeży Wietnamu. Zgoda Wietnamu może jednak jednocześnie rozdrażnić Chiny. W zeszłym roku bowiem został podsycone napięcia między Chinami a Wietnamem, których przedmiotem był właśnie dostęp do wód Wietnamu.

Rosja mocno wspiera również Indie, by już na kolejnym posiedzeniu stać się pełnoprawnym członkiem Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW). Spotkanie odbędzie się w lipcu, w rosyjskim mieście Ufa. Putinowi zależy na rozwoju ugrupowania, które jego zdaniem ma szanse stać się przeciwwagą dla Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego (NATO). Pozostali członkowie SOW-u, to Tadżykistan, Kazachstan, Kirgistan i Uzbekistan.

Japonia chętna

Jedną z największych nagród dla Putina byłoby umocnienie relacji z Japonią, w takim stopniu, aby stanowiły zabezpieczenie przed pogarszającymi się stosunkami z Chinami.

Japonia uwikłana w spory terytorialne z Chinami, również wyraża chęć polepszenia stosunków z Rosją, o czym bardzo otwarcie mówi premier "Kraju Kwitnącej Wiśni".

Premier Abe, 12 lutego, powiedział w japońskim parlamencie że chce, aby Putin odwiedził kraj w tym roku. Zapowiada przy tym, że po wizycie oczekuje pogłębienia więzi gospodarczych między krajami i rozwiązania sporu terytorialnego dotyczącego wysp na północ od Japonii, który trwa od końca II wojny światowej. Wstępne rozmowy na temat wizyty odbyły się już w Moskwie, z udziałem zastępców ministrów spraw zagranicznych obu państw.

Mały żołądek

Na podstawie zawartej w maju ubiegłego roku umowie z Chinami, wartej 400 miliardów dol., Rosja miała dostarczać Chinom gaz ziemny ze złóż pochodzących ze wschodniej Syberii, jednak realizacja tego projektu znacznie wyhamowała. Rosja odczuwa problemy gospodarcze. Podobnie niewielkie postępy poczyniono w zakresie możliwych rurociągów do Japonii, Korei Południowej i Indii.

- Geostrategiczne oczy Rosji są większe niż jej żołądek - powiedział Brad Williams, specjalista stosunków w Azji Wschodniej w City University of Hong Kong. - Po prostu, Rosja nie ma obecnie gospodarki zdolnej do wsparcia stałej obecności w Azji - dodał.

Agencja S&P poinformowała w styczniu o obniżeniu ratingu kredytowego Rosji z inwestycyjnego BBB- do BB+, czyli poziomu spekulacyjnego, inaczej śmieciowego z prognozą negatywną. Agencje przypominają, że ucieczka kapitału z Rosji w roku 2014 była największa od czasu, gdy Bank Centralny zaczął publikować dane na temat tego wskaźnika, czyli od roku 1994. Według wstępnych ocen regulatora z Rosji w ubiegłym roku "uciekło" 151,5 mld dolarów. To więcej nawet, jak pisze TASS, niż podczas kryzysu w latach 2008-2009, gdy wywóz kapitału wyniósł 133,6 mld dolarów w r. 2008 i 57,5 mld dolarów w r. 2009. Eksperci uważają, że główną przyczyną ucieczki kapitału są sankcje. Chodzi o sankcje wprowadzone przeciwko Rosji przez USA i przez UE z powodu jej agresji wobec Ukrainy.

Putin: Rosja potrzebuje reform
Putin: Rosja potrzebuje reformTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: Bloomberg / TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Francuski kurort narciarski Avoriaz zajął pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Obiekt wyróżnia się wyjątkową scenerią i nowatorską architekturą, co sprawia, że przyciąga nie tylko narciarzy, ale także miłośników kolarstwa czy pieszych wędrówek.

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Źródło:
PAP

Na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony nabór na operatorów gminnych Czystego Powietrza - przekazała prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak. Jak podkreśliła, osoby te mają być "aniołami stróżami" najuboższych, chroniącymi ich przed naciągaczami i nieuczciwymi praktykami wykonawców.

Szukają "aniołów stróżów". Wkrótce nabór

Szukają "aniołów stróżów". Wkrótce nabór

Źródło:
PAP

Linie Japan Airlines przywróciły pracę systemu informatycznego, w tym sprzedaż biletów, po czwartkowej awarii spowodowanej atakiem hakerów - przekazała agencja Kyodo. W wyniku cyberataku doszło do opóźnienia ponad 20 lotów krajowych i międzynarodowych.

Atak hakerski na japońskie linie lotnicze

Atak hakerski na japońskie linie lotnicze

Źródło:
PAP

Od środy 25 grudnia sygnaliści mogą dokonywać zgłoszeń zewnętrznych do organów publicznych, w tym do Rzecznika Praw Obywatelskich. Status sygnalisty jest przyznawany w momencie dokonania zgłoszenia, a tożsamość takiej osoby musi być zachowana w tajemnicy.

Nowe uprawnienie pracowników

Nowe uprawnienie pracowników

Źródło:
PAP

W środę doszło do awarii podmorskiego kabla energetycznego EstLink2 pomiędzy Finlandią a Estonią. Premier Finlandii Petteri Orpo poinformował, że jego kraj bada sprawę.

Awaria kabla energetycznego na dnie Bałtyku. "Wszczęto dochodzenie"

Awaria kabla energetycznego na dnie Bałtyku. "Wszczęto dochodzenie"

Źródło:
PAP, Reuters

Jeśli rodzice chcą otrzymać świadczenie Aktywnie w żłobku z wyrównaniem od października, wniosek powinni złożyć najpóźniej 2 stycznia 2025 roku - wynika z wyjaśnień zamieszczonych na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pieniądze mogą przepaść. ZUS ostrzega

Pieniądze mogą przepaść. ZUS ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Usterka techniczna sparaliżowała w środę kolej w Norwegii. Operator infrastruktury kolejowej w Norwegii, Bane Nor, poinformował, że awaria systemu GSM-R została usunięta i pociągi wracają na tory. Jednak opóźnienia i odwołania połączeń na wielu trasach mogą potrwać jeszcze przez wiele godzin.

Po paraliżu pociągi wracają na tory

Po paraliżu pociągi wracają na tory

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dlaczego Ryszard Petru mógł się przed kamerami pobawić w sklep? Bo miał wolną od pracy Wigilię - napisała w mediach społecznościowych ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ryszard Petru i "zabawa w sklep". Ministra komentuje

Ryszard Petru i "zabawa w sklep". Ministra komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W okresie świąteczno-noworocznym Polacy wyjeżdżają głównie na południe Europy, a także do Afryki i Azji - wynika z danych przekazanych przez firmy z branży turystycznej. W ocenie firm część rodaków od lat chętnie spędza Boże Narodzenie poza Polską.

Polacy szukają słońca. "Najbardziej widoczna zmiana"

Polacy szukają słońca. "Najbardziej widoczna zmiana"

Źródło:
PAP

Walka z fałszywymi recenzjami restauracji i hoteli w internecie - taki jest cel przygotowanego we Włoszech projektu ustawy. Zasady wystawiania opinii znajdą się w specjalnym regulaminie. Zadowolenie z tej inicjatywy wyraziła organizacja obrony praw konsumentów.

Plaga fałszywych recenzji. Jest reakcja rządu

Plaga fałszywych recenzji. Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował we wtorek o otrzymaniu od USA pierwszego miliarda dolarów z 20 miliardów dolarów pożyczki, zabezpieczonej wpływami z zamrożonych rosyjskich aktywów.

Pierwszy miliard z zamrożonych rosyjskich aktywów

Pierwszy miliard z zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. W efekcie kumulacja wzrosła do czternastu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 24 grudnia.

Ogromna kumulacja w Lotto

Ogromna kumulacja w Lotto

Źródło:
PAP

Wszystkie samoloty linii American Airlines zostały dopuszczone do lotów po godzinnym wstrzymaniu rejsów – podała we wtorek agencja AP. Uziemienie spowodowane było problemami technicznymi. Amerykański przewoźnik nie podał jednak, jaka dokładnie usterka była przyczyną.

"Usterka techniczna" uziemiła samoloty. Duża linia wznowiła loty

"Usterka techniczna" uziemiła samoloty. Duża linia wznowiła loty

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podpisał rozporządzenia podnoszące stawki za niektóre usługi adwokatów i radców prawnych z urzędu oraz z wyboru - poinformowało we wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort podkreślił, że podniesienie opłat adwokackich nie podnosi kosztów za usługi prawnicze.

Minister sprawiedliwości dwukrotnie podnosi stawki dla adwokatów i radców prawnych

Minister sprawiedliwości dwukrotnie podnosi stawki dla adwokatów i radców prawnych

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 23 grudnia o godzinie 22.07, na profilu Narodowego Banku Polskiego na portalu X pojawił się wpis z przeprosinami. Bank centralny przeprasza członka Rady Polityki Pieniężnej profesora Przemysława Litwiniuka. Chodzi o serię wpisów po wywiadzie prof. Litwiniuka w TVN24 w "Rozmowie Piaseckiego". Wówczas profesor skrytykował cud paliwowy na stacjach Orlenu, a NBP oskarżył go o "brutalne wzięcie udziału w kampanii wyborczej" oraz "całkowicie zmyśloną" wypowiedź.

NBP przeprasza nocą. Za oskarżenia o kłamstwa sprzed roku

NBP przeprasza nocą. Za oskarżenia o kłamstwa sprzed roku

Źródło:
tvn24.pl

Będzie przedłużenie wsparcia w postaci rynku mocy dla źródeł energii elektrycznej niespełniających norm emisji CO2. We wtorek rząd przyjął projekt, który "przewiduje wprowadzenie aukcji uzupełniających na rynku mocy – od II połowy 2025 roku do 2028 roku".

Wsparcie dla przestarzałych źródeł energii. Rząd przyjął projekt

Wsparcie dla przestarzałych źródeł energii. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

W ubiegłym roku było ich zaledwie blisko 440. Ta niewielka grupa zawodowa może nabyć nowe uprawnienia. Grupa senatorów koalicji chce obniżyć wiek emerytalny tancerzom baletowym. Stosowny projekt ustawy złożono do laski marszałkowskiej.

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Źródło:
PAP

KIA powiadomiła Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), że w samochodach KIA Sportage wyprodukowanych na Słowacji między wrześniem 2022 a czerwcem 2023 roku może dojść do uszkodzenia pompy podciśnieniowej. Kampanią naprawczą objęto z tego powodu blisko 3 tysiące pojazdów na polskim rynku.

Wezwanie dla kilku tysięcy aut. Mają poważną wadę

Wezwanie dla kilku tysięcy aut. Mają poważną wadę

Źródło:
PAP

Apple zbliża się do historycznej wyceny giełdowej na poziomie 4 bilionów dolarów. Wzrost wartości spółki napędzają inwestorzy ucieszeni postępem w zakresie długo oczekiwanych ulepszeń sztucznej inteligencji przez firmę. Liczą, że ożywi to powolną sprzedaż iPhone'a.

Apple bliskie osiągnięcia rekordowej wyceny

Apple bliskie osiągnięcia rekordowej wyceny

Źródło:
Reuters

Od stolicy do byłej stolicy ekspresówką. W poniedziałek pierwszy raz można było przejechać dwupasmówką bez świateł między Krakowem a Warszawą. Drogowcy oddali do użytku ostatni brakujący odcinek S7 w Małopolsce. To koniec, ale też początek... kolejnych inwestycji. W nadchodzącym roku kierowcy dostaną kilkaset kilometrów nowych tras. W planach jest też budowa rekordowo długiego tunelu pod Odrą. Drogowcy mają też plan B na budowę wschodniej obwodnicy Warszawy. O konkretach reporter magazynu "Polska i Świat" Łukasz Wieczorek.

Chcą oddać kierowcom blisko 400 kilometrów nowych tras

Chcą oddać kierowcom blisko 400 kilometrów nowych tras

Źródło:
TVN24

Brazyliskie władze wstrzymały budowę fabryki chińskiego giganta aut elektrycznych BYD. Jako powód wskazano złe warunki, w których żyli pracownicy ją wznoszący. Porównano je do "niewolnictwa".

"Warunki przypominające niewolnictwo". Brazylia wstrzymuje inwestycję chińskiego giganta

"Warunki przypominające niewolnictwo". Brazylia wstrzymuje inwestycję chińskiego giganta

Źródło:
BBC

Porównywarka cen Ceneo złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew o odszkodowanie przeciwko Google w wysokości ponad 2,3 miliarda złotych. Zdaniem spółki amerykański gigant prowadził działania antykonkurencyjne, polegające na preferowaniu własnej usługi porównywania cen w wynikach wyszukiwania. "Zdecydowanie nie zgadzamy się z tym pozwem i rozważamy nasze możliwości" - stwierdziła firma Google w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl.

Pozew przeciwko Google w polskim sądzie. Kwota jest ogromna

Pozew przeciwko Google w polskim sądzie. Kwota jest ogromna

Źródło:
PAP

Prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator Anna Marszałek.

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

Te siedem przypadków to jest wola mieszkańców wyrażona przez tamtejsze rady gmin. Chcą być miastami, jest to udokumentowane zgodą społeczną - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, pytany o korzyści związane z uzyskaniem praw miejskich.

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Chcemy, żeby projekt CPK był w pełni polską inicjatywą i był zarządzany przez Polskie Porty Lotnicze - przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. PPL i CPK podpisały w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Źródło:
PAP

Kolejne nieruchomości trafiły do fundacji rodzinnej Daniela Obajtka. To willa oraz domki letniskowe nad morzem - pisze "Newsweek". Tygodnik zaznacza, że może być to sposób na ucieczkę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami. Pytany o to, dlaczego przepisuje nieruchomości na rodzinę i na fundację, Obajtek odparł w poniedziałek: "Bo mi wolno".

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Źródło:
"Newsweek", tvn24.pl

Orlen złożył pozwy przeciwko byłym członkom zarządu spółki: Danielowi Obajtkowi i Michałowi Rogowi - poinformował w poniedziałek zespół prasowy płockiego koncernu. Spółka domaga się zwrotu pieniędzy, które miały być przeznaczone na cele prywatne, na przykład wizyty w hotelach i restauracjach.

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Źródło:
PAP