Putin szuka przyjaciół w Azji. Rosja cierpi z powodu sankcji, obawia się zbyt silnych Chin


Rosyjska gospodarka obciążona jest sankcjami nałożonymi przez Unie Europejską i Stany Zjednoczone. - Gospodarka ledwo zipie, stąd Moskwa rozpoczyna azjatycką ofensywę - twierdzi dziennikarz amerykańskiego serwisu Bloomberg. Pierwszymi widocznymi efektami tych działań są m.in. zawarcie strategicznego porozumienie z Pakistanem, czy próba nawiązania relacji z Koreą Północną. W regionie, w którym niektóre rządy mogą być mniej wrażliwe na temat wydarzeń na Ukrainie, Putin jest zaskakująco mile widziany. Czy zdoła rozkochać w sobie rynek azjatycki?

Kolejne wizyty rosyjskich przedstawicieli państwowych w Azji odzwierciedlają podwójną strategię, jaka prowadzi Kreml. Po pierwsze Rosjanie poszukują nowych rynków, dzięki którym ich gospodarka powstanie z kolan. Po drugie Kreml dywersyfikuje rynki, by nie opierać swoich relacji tylko na Chinach . Dziś Rosja jest w słabej kondycji gospodarczej, po nałożeniu przez Zachód sankcji i obarczona problemami przez niskie ceny ropy zawirowania cen ropy naftowej.

Przyspieszenie

Putin obawia się, że jego związek z Xi Jinpingiem staje się coraz mniej korzystny dla Chin. - Rosjanie są ostrożni w relacji z Chinami, więc dążą do urozmaicenia swojego rynku i poprawy stosunków z innymi azjatyckimi mocarstwami - mówi Andrew Kuchins, dyrektor Programu Rosja i Eurasia przy Centrum Nauk Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie.

- Kryzys na Ukrainie skłonił Rosję do przyspieszenia ich działań na osi azjatyckiej - dodaje.

Rosja nie może ignorować Chin - w 2013 roku był to największy partner handlowy Rosji. Wspólnie prowadzili ćwiczenia wojskowe, Chiny kupują rosyjski gaz - rząd w Moskwie wznawia wysiłki by znaleźć inne przyczółki w Azji. W ostatnich miesiącach Kreml wyciągnął rękę do Indii, Japonii, Korei Południowej, Indonezji i Pakistanu.

- Ma to na celu znalezienie równowagi dla kontaktów z Chinami. Każdy niepokoi się ich rosnącą potęgą - twierdzi W.P.S. Sidhu z Brookings India w New Delhi.

Przyspieszenie działań Putina w Azji jest mieszanką zaangażowania militarnego i wysiłków gospodarczych by pobudzić handel, który startuje z niskiego poziomu. Rosja jest dopiero 14. największym partnerem handlowym Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Dwustronną wymianę handlową w 2013 roku wyceniano na 19.9 miliardów dol., zanotowano wówczas wzrost o 10 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, informuje ASEAN. Rosja zaliczała się do dziewiątki najważniejszych partnerów handlowych Chin w 2013 roku.

- Priorytetem Rosji są mimo wszytko Chiny. Rosja nie chce jednak umieścić wszystkich swoich produktów w tym koszu - mówi James Brown z Uniwersytetu Temple w Tokie, który specjalizuje się w relacjach japońsko-rosyjskich. To także jest powód dla którego Putin prowadzi stosunki z Indiami, Wietnamem - dwoma krajami pozostającymi w trudnych związkach z Chinami - i Japonią, którą również można zaliczyć do grona tych państw.

Rocznica w Moskwie

Podczas, gdy Europa koncentruje się obecnie na konflikcie ukraińskim, warto powiedzieć o tym, że w 2012 roku we Władywostoku, Rosja była gospodarzem spotkania Azjatycko-Pacyficznej Współpracy Gospodarczej.

- Szczególną uwagę zwracamy na integrację Rosji z regionem Azji i Pacyfiku - powiedział 26 stycznia rosyjski wiceminister spraw zagranicznych, Grigorij Karasin. "Chcemy stopniowo rozwijać nasze więzi z Indiami, Wietnamem i innymi krajami Azji oraz państw Pacyfiku".

W maju, Putin będzie organizował 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Moskwie. Może wówczas dojść do pierwszego od lat spotkania Xi Jinping z przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem. Na obchody dodatkowo zaproszeni są również premier Japonii Shinzo Abe i prezydent Korei Południowej Park Geun Hye.

Choć Rosja ma w Europie obraz agresora i uczestnika konfliktu we wschodniej Ukrainie, premier Indii Narendra Modi powiedział w grudniu, że Indie są przeciwne sankcjom nakładanym na Rosję. Premier Malezji Najib Razak powstrzymał się, do czasu ostatecznego dochodzenia, od potępienia Przywódcy azjatyckich państw są powściągliwi w wyrażaniu swoich opinii na temat rosyjskich działań, nawet po zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines na terytorium trwającego konfliktu na Ukrainie.

Wizyty w Azji

- Lokalne elity polityczne i obywatele krajów Azji nie postrzegają Rosji w kontekście kryzysu na Ukrainie - powiedział Aleksiej Murawjew, specjalista w zakresie obronności Rosji na Uniwersytecie Curtin w Perth . - Rosja poszukuje alternatyw strategicznych w odpowiedzi na pogorszenie stosunków z państwami zachodnimi - dodaje.

W listopadzie minister obrony Siergiej Szojgu odwiedził Pekin i spotkał się ze swoim odpowiednikiem Chang Wanquan. Rosja oraz Chiny, utrzymują potrzebę wspólnych ćwiczeń morskich na Pacyfiku i Morzu Śródziemnym. Następnym przystankiem Szojgu był Islamabad. Była to pierwsza wizyta w Pakistanie rosyjskiego ministra obrony od upadku Związku Radzieckiego i jednocześnie pięć miesięcy po zniesieniu przez Rosję embarga na sprzedaż broni do Pakistanu. Podczas wizyty rosyjskiego ministra podpisano umowę o współpracy wojskowej między krajami.

Skuteczny Szojgu

Podczas gdy, Szojgu odwiedzał Chiny i Pakistan, Putin spotkał się w Soczi z Nguyen Phu Trongiem, sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu. Phu Trong zgodził się na dostęp rosyjskiej marynarki wojskowej do zatoki Cam Ranh.

Wolny dostęp do tego obszaru, pozwoli Rosji poprawić ochronę obiektów Gazpromu, który prowadzi prace poszukiwawcze u wybrzeży Wietnamu. Zgoda Wietnamu może jednak jednocześnie rozdrażnić Chiny. W zeszłym roku bowiem został podsycone napięcia między Chinami a Wietnamem, których przedmiotem był właśnie dostęp do wód Wietnamu.

Rosja mocno wspiera również Indie, by już na kolejnym posiedzeniu stać się pełnoprawnym członkiem Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW). Spotkanie odbędzie się w lipcu, w rosyjskim mieście Ufa. Putinowi zależy na rozwoju ugrupowania, które jego zdaniem ma szanse stać się przeciwwagą dla Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego (NATO). Pozostali członkowie SOW-u, to Tadżykistan, Kazachstan, Kirgistan i Uzbekistan.

Japonia chętna

Jedną z największych nagród dla Putina byłoby umocnienie relacji z Japonią, w takim stopniu, aby stanowiły zabezpieczenie przed pogarszającymi się stosunkami z Chinami.

Japonia uwikłana w spory terytorialne z Chinami, również wyraża chęć polepszenia stosunków z Rosją, o czym bardzo otwarcie mówi premier "Kraju Kwitnącej Wiśni".

Premier Abe, 12 lutego, powiedział w japońskim parlamencie że chce, aby Putin odwiedził kraj w tym roku. Zapowiada przy tym, że po wizycie oczekuje pogłębienia więzi gospodarczych między krajami i rozwiązania sporu terytorialnego dotyczącego wysp na północ od Japonii, który trwa od końca II wojny światowej. Wstępne rozmowy na temat wizyty odbyły się już w Moskwie, z udziałem zastępców ministrów spraw zagranicznych obu państw.

Mały żołądek

Na podstawie zawartej w maju ubiegłego roku umowie z Chinami, wartej 400 miliardów dol., Rosja miała dostarczać Chinom gaz ziemny ze złóż pochodzących ze wschodniej Syberii, jednak realizacja tego projektu znacznie wyhamowała. Rosja odczuwa problemy gospodarcze. Podobnie niewielkie postępy poczyniono w zakresie możliwych rurociągów do Japonii, Korei Południowej i Indii.

- Geostrategiczne oczy Rosji są większe niż jej żołądek - powiedział Brad Williams, specjalista stosunków w Azji Wschodniej w City University of Hong Kong. - Po prostu, Rosja nie ma obecnie gospodarki zdolnej do wsparcia stałej obecności w Azji - dodał.

Agencja S&P poinformowała w styczniu o obniżeniu ratingu kredytowego Rosji z inwestycyjnego BBB- do BB+, czyli poziomu spekulacyjnego, inaczej śmieciowego z prognozą negatywną. Agencje przypominają, że ucieczka kapitału z Rosji w roku 2014 była największa od czasu, gdy Bank Centralny zaczął publikować dane na temat tego wskaźnika, czyli od roku 1994. Według wstępnych ocen regulatora z Rosji w ubiegłym roku "uciekło" 151,5 mld dolarów. To więcej nawet, jak pisze TASS, niż podczas kryzysu w latach 2008-2009, gdy wywóz kapitału wyniósł 133,6 mld dolarów w r. 2008 i 57,5 mld dolarów w r. 2009. Eksperci uważają, że główną przyczyną ucieczki kapitału są sankcje. Chodzi o sankcje wprowadzone przeciwko Rosji przez USA i przez UE z powodu jej agresji wobec Ukrainy.

Putin: Rosja potrzebuje reform
Putin: Rosja potrzebuje reformTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: Bloomberg / TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Minister rolnictwa Czesław Siekierski przyjechał w niedzielę na rozmowy z rolnikami blokującymi przejście graniczne w Medyce. Zapewniał, że jego resort razem z ministerstwem rozwoju przygotowują negatywne stanowisko do umowy handlowej między UE a krajami Mercosur. Tłumaczył, co się stało ze spełnieniem postulatu o umorzeniu czwartej raty podatku rolnego. - Sytuacja się zmieniła - wyjaśniał.

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Źródło:
PAP

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie o wycofaniu zabawki dla dzieci z popularnej sieci dyskontowej KiK. Powodem jest stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnej zawartości ołowiu, który jest szkodliwy dla zdrowia.

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Źródło:
tvn24.pl

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Miejsca hotelowe w Zakopanem na święta Bożego Narodzenia są już w 75 procentach zarezerwowane, a na Sylwestra zostało jeszcze około 20 procent wolnych miejsc w mieście pod Giewontem – powiedział na miesiąc przed świętami Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Dodał, że goście dopytują o organizację plenerowego koncertu sylwestrowego. Z kolei w Beskidach miejsca już się kończą i wiadomo, że będzie nieco drożej niż przed rokiem.

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Źródło:
PAP

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu. Głównym celem jest ochrona środowiska.

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Źródło:
PAP

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Do różnych możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji można teraz dołączyć szpiegowanie widzów kinowych. Jak informuje portal Daily Mail, brytyjska sieć kin Vue wykorzystuje AI do śledzenia nawyków widzów. Ma to pomóc we wzroście sprzedaży biletów.

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP