Unia Europejska nałożyła w środę sankcje na Białoruś. Obejmują one między innymi 22 wysokich rangą członków białoruskiego personelu wojskowego oraz handel niektórymi towarami. Sankcje zostały nałożone w związku z rolą Białorusi w militarnej agresji wobec Ukrainy.
Unia Europejska postanowiła nałożyć sankcje w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających na 22 wysokich rangą członków białoruskiego personelu wojskowego ze względu na ich rolę w procesach decyzyjnych i planowania strategicznego, które doprowadziły do udziału w rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Ponadto UE w odniesieniu do Białorusi wprowadziła dalsze ograniczenia w handlu towarami wykorzystywanymi do produkcji lub wytwarzania wyrobów tytoniowych, paliw mineralnych, substancji bitumicznych i gazowych produktów węglowodorowych, produktów chlorku potasu (potaż), wyrobów z drewna, wyrobów cementowych, wyrobów żelaznych i stalowych oraz wyrobów gumowych.
Dalsze sankcje nałożono również na eksport towarów i technologii podwójnego zastosowania oraz niektórych zaawansowanych towarów i technologii, które mogą przyczynić się do rozwoju wojskowego, technologicznego, obronnego i bezpieczeństwa Białorusi, a także ograniczenia w świadczeniu powiązanych usług.
- Zaangażowanie Białorusi w trwającą niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję militarną na Ukrainę będzie miało wysoką cenę. Za pomocą tych środków atakujemy tych na Białorusi, którzy współpracują przy tych atakach na Ukrainę i ograniczamy handel w wielu kluczowych sektorach - powiedział Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.
Kolejne sankcje
W odróżnieniu od rosyjskich banków, na razie białoruskie banki nie zostały odcięte od systemu SWIFT, ale unijny urzędnik w rozmowie z Agencją Reutera poinformował, że taki krok nastąpi.
Nowe sankcje są uzupełniniem tych nałożonych przez UE za stosowanie przemocy wobec pokojowo protestujących demonstrantów po wyborach w sierpniu 2020 roku. Sam Aleksandr Łukaszenka jest już objęty unijnymi sankcjami.
Najnowsze sankcje wejdą w życie po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Francuska prezydencja w Radzie UE nie podała, kiedy to nastąpi.
Białoruś wspiera agresję wojskową Rosji na Ukrainę m.in. poprzez umożliwienie Rosjanom wystrzeliwania rakiet balistycznych z białoruskiego terytorium, umożliwienie transportu rosyjskiego personelu wojskowego oraz ciężkiej broni - czołgów i transporterów.
Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock