Rosyjskie kuszenie Grecji. "Putin gra na rozbicie Unii"

Rosyjskie kuszenie Grecji
Rosyjskie kuszenie Grecji
TVN24 BiS
Rosyjskie kuszenie GrecjiTVN24 BiS

Premier Grecji Aleksis Cipras przebywa z wizytą w Moskwie, gdzie spotka się z Władimirem Putinem. Rodzą się podejrzenia, że władze Grecji będą próbowały cynicznie wykorzystać spór Rosji z Unią Europejską i poprawić w ten sposób swoje moce negocjacyjne z Brukselą. Gośćmi "Otwarcia dnia" byli Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute oraz Ryszard Żółtaniecki, dyplomata Collegium Civitas, b.ambasador RP w Grecji.

- Putin ewidentnie gra na rozbicie Unii Europejskiej. Próbuje punktowo wyrwać niektóre kraje, oferując im wszelkiego rodzaju usługi - powiedział Talaga.

Przykład Cypru

Jak zauważa jednak ekspert, "złamanie europejskiej solidarności jest bardzo kosztowne dla krajów, które się tego podejmują. Dlatego zasadnicze pytanie brzmi: czy Rosja chce i czy może finansowo pomóc Grecji".

- Jeżeli nie może, a będzie oferowała tylko to, co Cyprowi np. tańszy gaz, to jest stanowczo za mało. Atenom w przyszłym roku kończy się bailout. Grecja nie ma pieniędzy na spłatę teraz, ale w przyszłym roku w ogóle nie będzie miała pieniędzy na funkcjonowanie - powiedział Talaga.

- To jest niewyobrażalne, by dostała od Rosji 200 mld euro, które otrzymała od Unii Europejskiej - dodał.

Jak zauważa z drugiej strony Żółtaniecki, dzisiejsza wizyta Ciprasa w Moskwie, "jest to bardzo dobry grunt dla przebudowy stosunków grecko-rosyjskich ze względu na to, że jest długa i mocno zakorzeniona tradycja traktowania Rosjan jako tych, którzy wspierali Greków w walce o niepodległość. Ten sentyment istnieje cały czas".

Jak dodał, w Atenach "istnieją silne resentymenty antyzachodnie, wystąpienie z solidarności unijnej mogłoby jednak Grecję bardzo dużo kosztować, a nie wiemy, czy Rosja jest w stanie pomóc Grecji w sposób znaczący".

Recesja

W Rydze 24 kwietnia odbędzie się spotkanie ministrów finansów państw strefy euro.

- Premier Cipras buduje w pewnym sensie pozycję przetargową - powiedział Żółtaniecki.

Podobnie uważa drugi z gości, mówiąc, że "Cipras podbija stawkę gry, ponieważ może powiedzieć: spójrzcie, nie chcecie na moich warunkach rozmawiać, a są ludzie, którzy chcą rozmawiać i być może kiedyś mi pomogą".

Jak zauważa jednak, dla Ciprasa dzwonkiem alarmowym powinno być to, co się stało z Cyprem. Jak przypomina bowiem, "Cypr rzeczywiście wystąpił o pomoc finansową do Rosji i tej pomocy nie dostał. Dostał tylko dwie rzeczy - obietnice inwestycji i obniżenie rat spłaty długu wobec Rosji".

- Straty Rosji w ostatnim roku sięgają 200-300 mld dol. Rosji nie stać na finansowanie - podkreśla Talaga.

- Budżet Rosji absorbuje wojna na Ukrainie - zauważa Żółtaniecki.

Pokaz siły na Arktyce

Arktyka staje się polem rywalizacji mocarstw, którym zależy na znajdujących się tam surowcach. Zdaniem ekspertów należy oczekiwać agresywnych posunięć Rosji w tym regionie, a Władimir Putin będzie chciał odwrócić uwagę od pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju.

- Rosja jest spóźniona w wyścigu zbrojeń w Arktyce - stwierdził Talaga. Jako przewodzące wyścigowi wymienił Kanadę i Norwegię.

Jak zauważa Żółtaniecki, "kontrola Arktyki ma nie tylko wymiar gospodarczy, ale również strategiczny".

- Putinowi ewidentnie nie wyszedł plan ukraiński, dlatego przerzuca siły na różne inne plansze - stwierdził b. ambasador RP w Grecji, dodając przy tym, że "przewiduje w nieodległym czasie kolejny krok na drodze integracji Białorusi i Rosji". Odmienne zdanie ma w tej sprawie drugi z gości, który powiedział, że "w najbliższym czasie do tego nie dojdzie. Byłbym ostrożny w prognozowaniu połączenia Białorusi z Rosją. Reżim Łukaszenki nie jest tym zainteresowany.

- Chyba że zostanie zaszantażowany - dodał.

- Arktyka dziś nie ma takiego znaczenia, jakie się jej przypisuje. Eksploatacja surowców jest niewyobrażalnie droga, a ceny nie spadają. Za kilkanaście, kilkadziesiąt lat może mieć jednak znaczenie. To jest krok wyprzedzający, by być tam - zauważył ekspert z Warsaw Enterprise Institute.

Wiele frontów

Zwraca się uwagę na grę Władimira Putina na wielu frontach.

- Putin nie ma innego wyjścia. Plany poszybowały tak wysoko, że rezygnacja z tych ambicji byłaby totalną kompromitacją. Początkiem odsunięcia Putina od władzy - powiedział Żółtaniecki.

- Musi szukać kolejnych pól, na których może odnosić spektakularne sukcesy - dodał. Jak stwierdził Talaga, "Putin boi się rewolty, ale nie w całej Rosji, lecz w Moskwie i Petersburgu. Dlatego musi iść do przodu, tam gdzie tego oporu nie ma".

Bojkot moskiewskiej parady

Kreml stara się ratować obchody Dnia Zwycięstwa w Moskwie, przewidziane jak co roku na 9 maja, stwierdzając, że zaproszenie od Władimira Putina do świętowania zakończenia II wojny światowej przyjęło "już" 26 światowych przywódców.

- Jest to podsumowanie, w którym miejscu jest Putin dyplomatycznie i politycznie - ocenił Żółtaniecki. - Trudno jest zrozumieć obecność członków władz Unii Europejskiej. Premiera Słowacji i prezydenta Czech. Ciekawe, co zrobi Orban. Bardzo znaczącą nieobecnością, świadczącą o porażce Rosji, jest Bułgaria, która długo była potencjalnym sojusznikiem Rosji - powiedział Talaga.

Otwarcie dnia" od poniedziałku do piątku o 10.00 w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: mb/ps / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano najnowsze oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Znalazły się w nim informacje o oszczędnościach i dochodach, a także polisy na życie premiera według stanu na koniec 2023 roku.

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Podatek wyrównawczy może objąć maksymalnie siedem tysięcy podmiotów – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada wprowadzenie unijnych przepisów przewidujących minimalny poziom opodatkowania dla międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Źródło:
PAP

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

Cezary Kocik ma zostać nowym prezesem mBanku. Rada nadzorcza w piątek przyjęła rekomendację Komisji do spraw Wynagrodzeń i Nominacji w tej sprawie - podał mBank w raporcie giełdowym. Kocik miałby objąć stanowisko po zakończeniu pełnienia funkcji przez obecnego prezesa - Cezarego Stypułkowskiego.

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji było w Niemczech, gdzie pojawiły się wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższą była jedna wygrana czwartego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 26 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 26 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

Wczorajszy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący kredytów frankowych sprawi, że znajdzie się jeszcze więcej chętnych do dochodzenia swoich praw przed sądami - przewiduje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl radca prawny Mateusz Płudowski. Dodał, że dotyczy to przede wszystkim klientów, którzy już spłacili swoje zobowiązania i nie mogą liczyć na ofertę ugody ze strony banków. Najważniejszą kwestią uregulowaną przez SN jest określenie daty przedawnienia roszczeń zarówno banków, jak i konsumentów. - Wiele spraw będzie się kończyło brakiem możliwości odzyskania przez bank wypłaconego kapitału - ocenia.

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Źródło:
tvn24.pl

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Poczty Polskiej zamierza w tym roku zmniejszyć liczbę stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Dodał, że kończące się umowy zlecenia, czy umowy o pracę na czas określony, nie będą przedłużane.

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Źródło:
PAP

Największe sieci paliwowe w Polsce ruszają ze specjalnymi promocjami z okazji zbliżającej się majówki. Z obniżek skorzystamy między innymi na stacjach Orlen, BP, Moya, Shell, Circle K, a także MOL. Ile wyniosą majówkowe rabaty i jak z nich skorzystać?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski oraz Bank Pekao zaplanowały prace serwisowe w najbliższy weekend. Klienci muszą przygotować się na przerwy w dostępie do niektórych usług.

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP

Nie jest wyrokiem bycie prezesem czy członkiem zarządu jakiejkolwiek firmy - powiedziała w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Grażyna Piotrowska-Oliwa, menadżerka, inwestorka i była prezeska PGNiG, odnosząc się do słów Daniela Obajtka o "piekle", które miał przeżywać kierując Orlenem. Odniosła się także do utraconych 1,6 mld zł przedpłaty za ropę z Wenezueli. - Widzę ogromny brak konsekwencji. Mówimy o byciu czempionem, potentatem w Europie. Żaden jednak nie płaci zaliczek w stu procentach - zwracała uwagę.

Piotrowska-Oliwa o Orlenie: żaden czempion tego nie robi

Piotrowska-Oliwa o Orlenie: żaden czempion tego nie robi

Źródło:
TVN24

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

ByteDance nie zamierza poddać się i wyzbyć się swojego biznesu w Stanach Zjednoczonych po podpisaniu przez Joe Bidena ustawy delegalizującej TikTok - podaje BBC. Wcześniej przedstawiciele TikToka zapowiadali, że zaskarżą w sądzie "niekonstytucyjną" decyzję prezydenta USA. Szef TikToka Shou Zi Chew podkreślił, że firma "nigdzie się nie wybiera".

Chińczycy nie składają broni. "Prędzej zamkną TikToka, niż sprzedadzą"

Chińczycy nie składają broni. "Prędzej zamkną TikToka, niż sprzedadzą"

Źródło:
PAP