Rosyjskie kuszenie Grecji. "Putin gra na rozbicie Unii"

Rosyjskie kuszenie Grecji
Rosyjskie kuszenie Grecji
TVN24 BiS
Rosyjskie kuszenie GrecjiTVN24 BiS

Premier Grecji Aleksis Cipras przebywa z wizytą w Moskwie, gdzie spotka się z Władimirem Putinem. Rodzą się podejrzenia, że władze Grecji będą próbowały cynicznie wykorzystać spór Rosji z Unią Europejską i poprawić w ten sposób swoje moce negocjacyjne z Brukselą. Gośćmi "Otwarcia dnia" byli Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute oraz Ryszard Żółtaniecki, dyplomata Collegium Civitas, b.ambasador RP w Grecji.

- Putin ewidentnie gra na rozbicie Unii Europejskiej. Próbuje punktowo wyrwać niektóre kraje, oferując im wszelkiego rodzaju usługi - powiedział Talaga.

Przykład Cypru

Jak zauważa jednak ekspert, "złamanie europejskiej solidarności jest bardzo kosztowne dla krajów, które się tego podejmują. Dlatego zasadnicze pytanie brzmi: czy Rosja chce i czy może finansowo pomóc Grecji".

- Jeżeli nie może, a będzie oferowała tylko to, co Cyprowi np. tańszy gaz, to jest stanowczo za mało. Atenom w przyszłym roku kończy się bailout. Grecja nie ma pieniędzy na spłatę teraz, ale w przyszłym roku w ogóle nie będzie miała pieniędzy na funkcjonowanie - powiedział Talaga.

- To jest niewyobrażalne, by dostała od Rosji 200 mld euro, które otrzymała od Unii Europejskiej - dodał.

Jak zauważa z drugiej strony Żółtaniecki, dzisiejsza wizyta Ciprasa w Moskwie, "jest to bardzo dobry grunt dla przebudowy stosunków grecko-rosyjskich ze względu na to, że jest długa i mocno zakorzeniona tradycja traktowania Rosjan jako tych, którzy wspierali Greków w walce o niepodległość. Ten sentyment istnieje cały czas".

Jak dodał, w Atenach "istnieją silne resentymenty antyzachodnie, wystąpienie z solidarności unijnej mogłoby jednak Grecję bardzo dużo kosztować, a nie wiemy, czy Rosja jest w stanie pomóc Grecji w sposób znaczący".

Recesja

W Rydze 24 kwietnia odbędzie się spotkanie ministrów finansów państw strefy euro.

- Premier Cipras buduje w pewnym sensie pozycję przetargową - powiedział Żółtaniecki.

Podobnie uważa drugi z gości, mówiąc, że "Cipras podbija stawkę gry, ponieważ może powiedzieć: spójrzcie, nie chcecie na moich warunkach rozmawiać, a są ludzie, którzy chcą rozmawiać i być może kiedyś mi pomogą".

Jak zauważa jednak, dla Ciprasa dzwonkiem alarmowym powinno być to, co się stało z Cyprem. Jak przypomina bowiem, "Cypr rzeczywiście wystąpił o pomoc finansową do Rosji i tej pomocy nie dostał. Dostał tylko dwie rzeczy - obietnice inwestycji i obniżenie rat spłaty długu wobec Rosji".

- Straty Rosji w ostatnim roku sięgają 200-300 mld dol. Rosji nie stać na finansowanie - podkreśla Talaga.

- Budżet Rosji absorbuje wojna na Ukrainie - zauważa Żółtaniecki.

Pokaz siły na Arktyce

Arktyka staje się polem rywalizacji mocarstw, którym zależy na znajdujących się tam surowcach. Zdaniem ekspertów należy oczekiwać agresywnych posunięć Rosji w tym regionie, a Władimir Putin będzie chciał odwrócić uwagę od pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju.

- Rosja jest spóźniona w wyścigu zbrojeń w Arktyce - stwierdził Talaga. Jako przewodzące wyścigowi wymienił Kanadę i Norwegię.

Jak zauważa Żółtaniecki, "kontrola Arktyki ma nie tylko wymiar gospodarczy, ale również strategiczny".

- Putinowi ewidentnie nie wyszedł plan ukraiński, dlatego przerzuca siły na różne inne plansze - stwierdził b. ambasador RP w Grecji, dodając przy tym, że "przewiduje w nieodległym czasie kolejny krok na drodze integracji Białorusi i Rosji". Odmienne zdanie ma w tej sprawie drugi z gości, który powiedział, że "w najbliższym czasie do tego nie dojdzie. Byłbym ostrożny w prognozowaniu połączenia Białorusi z Rosją. Reżim Łukaszenki nie jest tym zainteresowany.

- Chyba że zostanie zaszantażowany - dodał.

- Arktyka dziś nie ma takiego znaczenia, jakie się jej przypisuje. Eksploatacja surowców jest niewyobrażalnie droga, a ceny nie spadają. Za kilkanaście, kilkadziesiąt lat może mieć jednak znaczenie. To jest krok wyprzedzający, by być tam - zauważył ekspert z Warsaw Enterprise Institute.

Wiele frontów

Zwraca się uwagę na grę Władimira Putina na wielu frontach.

- Putin nie ma innego wyjścia. Plany poszybowały tak wysoko, że rezygnacja z tych ambicji byłaby totalną kompromitacją. Początkiem odsunięcia Putina od władzy - powiedział Żółtaniecki.

- Musi szukać kolejnych pól, na których może odnosić spektakularne sukcesy - dodał. Jak stwierdził Talaga, "Putin boi się rewolty, ale nie w całej Rosji, lecz w Moskwie i Petersburgu. Dlatego musi iść do przodu, tam gdzie tego oporu nie ma".

Bojkot moskiewskiej parady

Kreml stara się ratować obchody Dnia Zwycięstwa w Moskwie, przewidziane jak co roku na 9 maja, stwierdzając, że zaproszenie od Władimira Putina do świętowania zakończenia II wojny światowej przyjęło "już" 26 światowych przywódców.

- Jest to podsumowanie, w którym miejscu jest Putin dyplomatycznie i politycznie - ocenił Żółtaniecki. - Trudno jest zrozumieć obecność członków władz Unii Europejskiej. Premiera Słowacji i prezydenta Czech. Ciekawe, co zrobi Orban. Bardzo znaczącą nieobecnością, świadczącą o porażce Rosji, jest Bułgaria, która długo była potencjalnym sojusznikiem Rosji - powiedział Talaga.

Otwarcie dnia" od poniedziałku do piątku o 10.00 w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: mb/ps / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Pekao, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy i Toyota Bank - te instytucje finansowe zaplanowały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach pojawią się utrudnienia w realizacji przelewów, płatnościami BLIK czy logowaniu do bankowości mobilnej.

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC