Widmo masowego uboju zwierząt w Europie Południowej. Powodem brak paszy z Ukrainy

Źródło:
PAP
Premier o zapobieganiu wzrostowi cen żywności
Premier o zapobieganiu wzrostowi cen żywnościTVN24
wideo 2/4
Premier o zapobieganiu wzrostowi cen żywnościTVN24

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa. W związku z tym hodowcy z Europy Południowej obawiają się o przyszłość swoich gospodarstw, gdyż Ukraina jest głównym dostawcą paszy dla zwierząt na świecie. Unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski zapowiedział, że Komisja Europejska przedstawi pakiet działań, które mają zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe w Europie.

Agencja Reutera podała, że zapasy paszy m.in. we Włoszech i Hiszpanii szybko się kurczą. Kraje Europy Południowej są silnie uzależnione od importu pasz. Dodatkowo Węgry, Serbia i Mołdawia zakazały eksportu pasz, aby zabezpieczyć krajowe dostawy. Jak wskazał Reuters, w efekcie wielu hodowcom grozi masowy ubój zwierząt, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie.

Ukraina jest jednym z czterech największych eksporterów kukurydzy na świecie, a zamknięcie portów z powodu konfliktu miało "duży wpływ na dostawy".

Zapasy paszy we Włoszech i Hiszpanii

Z unijnych danych wynika, że Hiszpania w 2021 roku posiadała największą liczbę zwierząt gospodarskich w całej Wspólnocie - ok. 58,8 mln sztuk. Liczba ta obejmuje krowy, świnie, kozy i owce. Czwarte pod względem liczebności stado mają Włochy - ponad 22,5 mln sztuk. Oba kraje wytwarzają produkty mięsne i nabiałowe znane na całym świecie.

- We włoskich portach, do których co tydzień przypływają statki z tych krajów, pozostały zapasy na zaledwie 25 dni - przekazał w rozmowie z Agencją Reutera Michele Liverini, wiceprezes firmy produkującej pasze dla zwierząt Mangimi Liverini S.p.A. Sytuację dodatkowo komplikuje brak alternatywnych źródeł importu.

- Pasza to nie tylko kukurydza, ale także soja i liczne produkty uboczne, które trudno jest znaleźć. Toczy się ogromna walka, by zdobyć to, co jest jeszcze dostępne - powiedziała Reuterowi Elisabetta Quaini. Quaini hoduje 1300 krów mlecznych w Lombardii, na północy Włoch. Zdaniem Liveriniego, odbudowanie takiego stada zajmuje ok. 7-8 lat.

Pietro Fusco, dyrektor naczelny Cirio Agricola, producenta z południowych Włoch, zwrócił uwagę, że "sektor był już pod presją po dwuletnich zmaganiach z pandemią COVID-19". Fuscco w pierwszej kolejności rozważa się zmniejszenie ilości paszy dla stada, ale w ostateczności może być zmuszony do uboju niektórych zwierząt, aby utrzymać gospodarstwo, chronić miejsca pracy i rodziny - przekazała agencja.

W Hiszpanii sytuacji też jest zła. Reuters stwierdził, że "zapasy paszy z Ukrainy zostały wyczerpane".

Ceny produktów rolnych wzrosły. "Kontrakty terminowe na kukurydzę na paryskiej giełdzie Euronext osiągnęły rekordowy poziom 420 euro za tonę na początku tego miesiąca, co oznacza wzrost o około 50 proc. od czasu inwazji Rosji na Ukrainę" - zauważono w depeszy. Emilio Rial, dyrektor grupy Coren, spółdzielni zrzeszających hiszpańskich rolników, powiedział Reuterowi, że koszty produkcji podstawowej żywności wzrosły o 40 proc. - Postaramy się nie przenosić tego wszystkiego na konsumentów. Negocjujemy z dużymi supermarketami, ale ceny nieuchronnie wzrosną - dodał.

Żywność w Europie

Ukraiński minister polityki rolnej Roman Leszczenko poinformował w piątek, że zapasów pszenicy w Ukrainie wystarczy na dwa lata. Minister zapewnił też, ze Ukraina ma zapasy oleju na pięć lat, a kukurydzy na 1,5 roku.

- Biorąc od uwagę warunki klimatyczne, które obecnie mamy, stan oziminy w Ukrainie jest bardzo dobry, trwa wegetacja, stabilizuje się temperatura i nie będzie znacznych przymrozków. W najbliższych tygodniach rozpoczniemy aktywną fazę prac polowych - oznajmił na briefingu dla dziennikarzy.

Do bieżącej sytuacji na rynku rolniczym i wojny w Ukrainie odniósł się w piątek również unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który uczestniczył w posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Jak mówił, "to, co się stało 24 lutego, zmienia sytuacje zasadniczo".

- Teraz okazuje się, że kiedy ukraińskie porty zostały zablokowane przez najeźdźców, ten import ukraiński też jest potrzebny. Chodzi o pasze, 52 procent kukurydzy, jedną piątą pszenicy, prawie jedną czwartą nasion oleistych, to wszystko stanowił import do Unii z Ukrainy - wyliczał Wojciechowski.

Zaznaczył, że Unia Europejska poradzi sobie z brakiem tych dostaw, a jej bezpieczeństwo żywnościowe nie będzie zagrożone - Ale jest jeszcze większy problem - przestrzegł. Zwracał bowiem uwagę, że "Ukraina była wielkim dostawcom zbóż na Bliski Wschód i do Afryki Północnej". - Tam to decydowało o bezpieczeństwie żywnościowym. Jeśli tam to bezpieczeństwo się zachwieje, to Europa będzie mieć problem z kolejną falą migracji z Bliskiego Wschodu czy Afryki Północnej. Dlatego bezpieczeństwo żywnościowe musimy postawić na pierwszy plan - podkreślił komisarz.

Unijny pakiet dla rolnictwa

Wojciechowski dodał, że w konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainę bezpieczeństwo żywnościowe musi być jednym z priorytetów polityk krajów członkowskich. Zapowiedział, że 23 marca Komisja Europejska przedstawi pakiet działań ochronnych dla rolnictwa.

- Wszystko wskazuje na to, że cztery konkretne działania zostaną podjęte przez Komisję Europejską. Chodzi o działania, które będą pojęte w krótkim, średnim i długim okresie. Pierwsze z nich to interwencja na rynku wieprzowiny, a więc prywatne przechowalnictwo. Płacenie tym przedsiębiorcom, którzy będą chcieli przechować określone partie wieprzowiny, nie wprowadzać ich teraz na rynek, tylko po określonym czasie. To jest znany instrument interwencji rynkowej, żeby poprawić sytuację cenową dla rolników - powiedział Wojciechowski.

Drugi instrument to zwiększenie rezerwy kryzysowej, która jest przewidziana we wspólnej polityce rolnej. - Ona wynosi 500 milionów euro, ale przy współfinansowaniu krajowym może zostać powiększona nawet do 1,5 miliarda euro. To będzie do dyspozycji państw członkowskich, które tę pomoc wykorzystają we właściwy dla siebie sposób. To państwa członkowskie określą, komu z tej rezerwy kryzysowej przyznać określone środki - zaznaczył.

Trzecia propozycja to czasowe zawieszenie obowiązku odłogowania i wyłączania gruntów spod produkcji. Takie działanie było przewidziane w ramach tzw. Europejskiego Zielonego Ładu. - Te grunty będą mogły być wykorzystane na cele produkcyjne. Intencja Komisji Europejskiej jest taka, aby zrobić to w tym roku, być może trzeba będzie to przedłużyć również na rok przyszły - wyjaśnił. Czwarty instrument to umożliwienie państwom członkowskim wypłacania rolnikom pomocy do zakupu nawozów. - Ma to być możliwość, a nie obowiązek - zaznaczył, dodając, że "czekali na to rolnicy, którzy zostali dotknięci podwyżkami cen nawozów".

Zaznaczył, że ostateczne decyzje tej sprawie jeszcze nie zapadły. - Ale jestem głęboko przekonany, że moje argumenty zwyciężą i taka pomoc zostanie umożliwiona - powiedział Janusz Wojciechowski.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Autorka/Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP