Szwajcaria przyjęła najnowszy pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji i Białorusi za agresję militarną Moskwy na Ukrainę - poinformował w środę rząd tego kraju. Zatwierdzono również objęcie sankcjami kolejnych 200 osób i podmiotów, w tym dwóch córek prezydenta Rosji Władimira Putina.
"Lista sankcji Szwajcarii jest teraz w pełni zgodna z listą sankcji UE" - napisano w oświadczeniu. Zmiany wejdą w życie w środę.
Szwajcaria nakłada sankcje na Rosję i Białoruś
Konfederacja Szwajcarska zapowiedziała, że przyjmuje wszystkie obostrzenia przedstawione przez UE za wyjątkiem zakazów transportowych. W oświadczeniu wyjaśniono, że "nie jest to konieczne ze względu na położenie geograficzne kraju". Podkreślono jednak, że "Federalny Departament Spraw Gospodarczych, Edukacji i Badań Naukowych (EAER) przygotowuje odpowiednie poprawki do rozporządzeń w sprawie podjętych środków".
EAER zatwierdziła objęcie sankcjami kolejnych dwustu osób i podmiotów. Na najnowszej liście, oprócz kolejnych oligarchów, polityków, wojskowych, przedstawicieli przemysłu, osób związanych z komunikacją masową i machiną propagandową Federacji Rosyjskiej, a także członków rodzin tych osób, znalazły się dwie córki Władimira Putina - Katerina Tichonowa i Maria Woroncowa.
"Obecnie lista szwajcarskich sankcji jest w pełni zgodna z listą sankcji UE. Zmiany wejdą w życie 13 kwietnia 2022 r. o godz. 18.00" - podsumowano.
Piąty pakiet sankcji na Rosję
Najnowszy pakiet sankcji został zatwierdzony w piątek 8 kwietnia przez Unię Europejską w odpowiedzi na zbrodnie wojenne popełniane przez Rosjan. Piąty pakiet obejmuje m. in. embargo na rosyjski węgiel. Jest to kolejny pakiet unijny przyjęty również przez Szwajcarię, która wraz z napaścią Rosji na Ukrainę postanowiła zerwać z tradycją zachowywania neutralności.
W piątek UE formalnie przyjęła nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz importu węgla, drewna, chemikaliów oraz wszelkich transakcji z czterema rosyjskimi bankami, w tym VTB.
Kraj alpejski poinformował w zeszłym tygodniu, że do tej pory zamroził 7,5 mld franków szwajcarskich (8 mld USD) w funduszach i aktywach objętych sankcjami wobec Rosjan.
Niewielki sąsiad Szwajcarii, Liechtenstein, również przyjął sankcje UE i poinformował w zeszłym tygodniu, że zamroził około 260 mln franków szwajcarskich związanych z Rosją.
W przeciwieństwie do innych krajów, Szwajcaria nie wydaliła żadnych rosyjskich dyplomatów w reakcji na śmierć cywilów w ukraińskim mieście Bucza.
Czytaj także: Jachty, helikoptery, nieruchomości i dzieła sztuki. Bruksela podaje dane o zamrożonych rosyjskich majątkach
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock