Jachty, helikoptery, nieruchomości i dzieła sztuki. Bruksela podaje dane o zamrożonych rosyjskich majątkach

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 44. dzień. Komisja Europejska poinformowała w piątek, że kraje Unii Europejskiej zamroziły do tej pory aktywa rosyjskich i białoruskich oligarchów i podmiotów szacowane na prawie 30 miliardów euro. Ponadto zablokowano transakcje o wartości około 196 miliardów euro.

Komisja Europejska wskazała, że nie są to pełne dane. Do tej pory informacje o podjętych środkach i zamrożonych aktywach przekazała ponad połowa krajów Wspólnoty. Z danych wynika, że do tej pory zamrożono aktywa o wartości 29,5 mld euro, w tym jachty, helikoptery, nieruchomości i dzieła sztuki o wartości prawie 6,7 mld euro. Ponadto zablokowano transakcje o wartości około 196 mld euro.

Czytaj także: Mrożenie rosyjskich majątków w Polsce. Są dane ministerstwa

Komisja Europejska w marcu br. powołała grupę zadaniową, która zajmuje się kwestią zamrażania rosyjskich i białoruskich aktywów. Jednym z jej zadań jest też zbadanie powiązań między aktywami należącymi do osób objętych sankcjami UE a działalnością przestępczą.

Nowe sankcje wobec Rosji

"W świetle okrucieństw popełnianych przez armię rosyjską pilniejsze niż kiedykolwiek jest wzmocnienie naszej współpracy w ramach UE i z naszymi międzynarodowymi partnerami, w tym USA i Ukrainą, oraz wzmocnienie naszych wysiłków, aby zatrzymać finansowanie machiny wojennej Kremla" - powiedział, cytowany w komunikacie, komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Przypomniał jednak, że samo przyjęcie sankcji nie wystarczy. "Ważne jest również, aby śledzić nasze postępy i egzekwować w praktyce naszą politykę sankcji. Wzywam wszystkie państwa członkowskie do podjęcia wszelkich niezbędnych środków w celu wyegzekwowania sankcji, a te, które jeszcze tego nie zrobiły, do niezwłocznego składania sprawozdań Komisji” - dodał Reynders.

Komisarz ds. usług finansowych, stabilności finansowej i unii rynków kapitałowych Mairead McGuinness powiedziała, że sankcje mają kluczowe znaczenie dla uderzenia w reżim Putina i osoby współwinne wojny. "Współpracujemy z państwami członkowskimi, aby dalej zwiększać sprawozdawczość na temat aktywów zamrożonych w całej UE i dzielić się najlepszymi praktykami, w tym z partnerami międzynarodowymi. Naszą siłą jest jedność, zarówno w UE, jak i z naszymi partnerami na całym świecie. Razem stoimy za Ukrainą” - powiedziała.

Piąty pakiet sankcji na Rosję

Unia Europejska wprowadza piąty pakiet sankcji na Rosję po inwazji na Ukrainę. Restrykcje zostały zatwierdzone w piątek przez Radę UE.

Pakiet zakłada m.in. zakaz zakupu i importu węgla oraz innych stałych paliw kopalnych do UE, jeśli pochodzą one z Rosji lub są z Rosji eksportowane, począwszy od sierpnia 2022 roku. Ponadto całkowity zakaz transakcji został nałożony na cztery kluczowe rosyjskie banki, które mają 23 proc. udziału w rynku rosyjskiego sektora bankowego.

Po usunięciu z systemu SWIFT banki te zostaną teraz poddane zamrożeniu aktywów, a tym samym zostaną całkowicie odcięte od rynków UE.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości