Głód w rezultacie kryzysu żywnościowego z powodu wojny na Ukrainie dotknie około 220 milionów osób na świecie - oświadczył wicedyrektor generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Maurizio Martina.
W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" były włoski minister rolnictwa podkreślił, że w ukraińskich portach zablokowanych jest co najmniej 6 mln ton zbóż i około 14 mln ton kukurydzy. Przypomniał, że Ukraina jest ich wielkim światowym producentem.
- Już przed wybuchem tego konfliktu głód na świecie nasilał się. Ponad 200 mln osób w 53 krajach znalazło się w 2021 roku w sytuacji ostrego głodu - zwrócił uwagę Martina.
- Nasze pierwsze szacunki - dodał - wskazują na wzrost tej liczby ludzi o następnych 18 mln, ale to jasne, że będzie to zależeć od rozwoju konfliktu - mówił.
Czytaj także: Rosyjska inwazja może spowodować "największy humanitarny i egzystencjonalny kryzys". "Oni grają na to"
Biedniejsze państwa zależą od eksportu z Ukrainy i Rosji
Wicedyrektor FAO poinformował, że wartość eksportu ukraińskich zbóż do Europy wyniosła w 2020 roku około 5,4 mld euro.
- Jeśli chodzi o kraje rozwijające się, sytuacja jest znacznie bardziej delikatna i niepokojąca; co najmniej 36 z 55 państw, gdzie panuje kryzys żywnościowy, zależy od eksportu z Ukrainy i Rosji - wyjaśnił rozmówca włoskiej gazety.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Astibuk/Shutterstock