Dekret Putina. "Skutek będzie miał w okolicach połowy miesiąca"

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Dominik Brodacki o skutkach dekretu Putina w sprawie gazu
Dominik Brodacki o skutkach dekretu Putina w sprawie gazuTVN24
wideo 2/7
Dominik Brodacki o skutkach dekretu Putina w sprawie gazuTVN24

Rosja chce, by od piątku 1 kwietnia zagraniczni klienci płacili za gaz w rublach. - Tak naprawdę ten dekret wchodzi w życie 1 kwietnia, ale w sensie faktycznym skutek będzie miał w okolicach połowy miesiąca, być może pod koniec miesiąca - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Dominik Brodacki z Polityki Insight, analityk do spraw energetycznych. Jak wyjaśniał, wówczas dla większości kontraktów gazowych w Europie następuje data płatności za rosyjski gaz.

Władimir Putin poinformował w czwartek, że podpisał dekret, zgodnie z którym od 1 kwietnia zagraniczni nabywcy muszą płacić za gaz w rublach. Według nowych rosyjskich przepisów klienci, aby zapłacić za surowiec, będą musieli otworzyć konta rublowe w kontrolowanym przez państwo Gazprombanku.

Według stanu na 27 stycznia br. sprzedaż gazu ziemnego przez Gazprom do Europy i innych krajów była rozliczana głównie w euro. Ponad połowa sprzedaży (58 proc.) jest rozliczana w euro, 39 proc. - w dolarach i zaledwie 3 proc. - w rublach.

- Tak naprawdę ten dekret wchodzi w życie 1 kwietnia, ale w sensie faktycznym skutek będzie miał w okolicach połowy miesiąca, być może pod koniec miesiąca, dlatego że wówczas dla większości kontraktów gazowych w Europie następuje data płatności za rosyjski gaz - komentował na antenie TVN24 Dominik Brodacki z Polityki Insight, analityk ds. energetycznych.

- Wówczas Rosja by odczuła brak przelewów ze strony europejskich kontrahentów, w tym na przykład Polski. Dla nas z kolei oznaczałoby olbrzymie perturbacje na rynku gazu, mniejsze w Polsce z uwagi na zapasy surowca, jakie mamy, ale duże w Europie Zachodniej, w szczególności w Niemczech, i prawdopodobnie olbrzymi skok cen gazu na giełdach europejskich, gdzie kupują ten surowiec firmy gazowe takie jak PGNiG - ocenił Brodacki.

Gaz w kontraktach majowych na holenderskim hubie TTF drożeje w piątek o poranku o 0,47 proc. do 126,5 euro z MWh. Gaz w kontraktach majowych na holenderskim hubie TTF w czwartek podrożał o 5,19 proc. do 126,05 euro za MWh. W kontraktach na czerwiec natomiast notowania gazu spadały o 0,60 proc. do 124,6 euro z MWh.

Rosyjski gaz w Europie

Jak wyjaśnił Brodacki, w przypadku realizacji takiego scenariusza firmy niemieckie "nie miałyby skąd wziąć gazu". - To spowodowałoby gigantyczne perturbacje. Wielu odbiorców mogłoby nie mieć dostępu do surowca - tłumaczył analityk. Jak przypominał, Niemcy importują z Rosji ponad 55 mld m3 gazu. - W państwach europejskich pierwszymi odbiorcami, którzy są odcinani od gazu, jest przemysł, czyli firmy, fabryki, dopiero w ostatniej kolejności odcina się od gazu odbiorców w gospodarstwach domowych - wyjaśniał analityk.

Zwracał uwagę, że w UE jest rozporządzenie tzw. SOS, "zgodnie z którym, jeżeli dane państwa członkowskie mają trudności w zapewnieniu podaży gazu, czy też innych nośników energii, to inne państwa członkowskie są zobowiązane mu pomóc". - Na pewno w tej sytuacji inne kraje, na przykład Polska, która ma dużo większe zapasy gazu, pomagałyby Niemcom czy innym krajom europejskim - powiedział Dominik Brodacki, zaznaczając, że ten problem nie dotyczy tylko Niemiec.

Około 40 proc. gazu dostarczanego do Europy pochodzi z Rosji. W ubiegłym roku import wyniósł około 155 mld metrów sześciennych.

Zdaniem analityka w najbliższych miesiącach kraje UE poradziłyby sobie w przypadku odcięcia od dostaw rosyjskiego gazu. - Z całą pewnością do końca sezonu grzewczego w przypadku Polski nie mielibyśmy istotnych problemów z dostępnością gazu. Pytanie, jak by to wyglądało w kolejnych miesiącach, ale ja byłbym dobrej myśli z uwagi na inne źródła i możliwości skorzystania z innych źródeł dostaw surowca - stwierdził Brodacki.

Wiosna i lato są czasem na uzupełnienie zapasów w magazynach. - To uzupełnianie zapasów zaczęło się już tak naprawdę w tej chwili, bo już pod koniec sezonu grzewczego kraje myślą, żeby zgromadzić jak najwięcej gazu na przyszłą zimę. To, czego należy się spodziewać, to w kolejnych miesiącach - maju, czerwcu, lipcu - dostawy do Europy dużo większej ilości surowca ze Stanów Zjednoczonych - zauważył Brodacki.

W jego ocenie największe możliwości w zakresie zwiększenia dostaw gazu do Europy mają USA, Norwegia oraz Afryka. - Oczywiście wymaga to uzgodnień z tymi krajami, bo to też nie jest takie proste, że z dnia na dzień zwiększymy dostawy, natomiast ten surowiec dostarczany w formie skroplonej (LNG - red.) w szczególności ze Stanów Zjednoczonych, myślę, że częściowo pokryje tę lukę po gazie z Rosji - powiedział gość TVN24.

W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone i UE zawarły porozumienia, na mocy którego USA dostarczą w tym roku 15 mld m3 skroplonego gazu ziemnego (LNG). - Pomagamy Europie zredukować jej zależność od rosyjskiego gazu tak szybko, jak to możliwe - mówił w ubiegły piątek podczas konferencji prasowej prezydent USA Joe Biden.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności. Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała je na wrzesień.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku zlikwidowano w Polsce aż 1,6 tysiąca sklepów, a 5,2 tysiąca zawiesiło działalność - pisze "Rzeczpospolita". Jak wskazują eksperci, będzie jeszcze gorzej, bo szybko rosną koszty energii i płac.

Z rynku wymiata małe sklepy. "Konkurencja jest mordercza"

Z rynku wymiata małe sklepy. "Konkurencja jest mordercza"

Źródło:
PAP

Projektowane rozporządzenie resortu klimatu nie będzie chroniło pełnowartościowego drewna przed spalaniem w energetyce - twierdzi Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego. Jej zdaniem konieczne jest zaostrzenie parametrów dotyczących uznania drewna za nadające się do spalenia.

Nowe przepisy w sprawie palenia drewnem. Branża zaniepokojona

Nowe przepisy w sprawie palenia drewnem. Branża zaniepokojona

Źródło:
PAP

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 70 miliardów złotych - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Źródło:
PAP

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

W 2025 roku szykują się podwyżki podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości, środków transportowych czy od psa. Zgodnie z przepisami są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze. Podał go właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Wartość produkcji aut w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła 60 miliardów złotych. Jednak ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w naszym kraju dobiega końca - podano w raporcie AutomotiveSuppliers.

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

Źródło:
PAP

Podatek akcyzowy od alkoholu nie zwiększy się w najbliższym czasie ponad założenia ujęte w tak zwanej mapie drogowej - przekazał minister finansów Andrzej Domański. Zakłada ona podwyżkę o 5 procent w skali roku. Zmiany mają objąć tylko tytoń - wyjaśnił szef resortu finansów.

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Źródło:
PAP

Spółka macierzysta Google'a, Alphabet, prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia start-upu Wiz zajmującego się cyberbezpieczeństwem - podaje "The Wall Street Journal", powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Wartość przejęcia to nawet 23 miliardy dolarów, co byłoby największym przejęciem w historii spółki.

To może być największe przejęcie w historii giganta

To może być największe przejęcie w historii giganta

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił ją wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Koszulki z napisem "Walcz o Amerykę", "Kuloodporny" czy "Legendy nigdy nie umierają", a także zdjęciem rannego Donalda Trumpa trafiły do sklepów internetowych już kilka godzin po nieudanym zamachu w Pensylwanii. W sprzedaży są już także "trumpowe" naklejki kubki, a nawet ubranka dla psów.

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Źródło:
PAP