Finansowa broń masowego rażenia. Dlaczego Rosjanie tak boją się odcięcia od SWIFT?

SWIFT - jedyna broń, jakiej boi się Putin
SWIFT - jedyna broń, jakiej boi się Putin
TVN24 Biznes i Świat
SWIFT - jedyna broń, jakiej boi się PutinTVN24 Biznes i Świat

Wykluczenie Rosji z systemu SWIFT, czyli międzynarodowej sieci służącej do wymiany informacji między bankami, byłoby potężnym wstrząsem dla jej gospodarki. Bez SWIFT-u wymiana handlowa zostałaby sparaliżowana, co w rezultacie spowodowałoby ekonomiczną blokadę Moskwy. Unia Europejska zastanawia się nad wprowadzeniem takiego rozwiązania, ale Bruksela musi brać pod uwagę, że taki krok może obrócić się przeciwko niej.

Jak pisaliśmy wczoraj, Zachód rozważa odcięcie od systemu SWIFT, gdyby inne sankcje nie przyniosły rezultatów. Taki krok zatrząsłby posadami rosyjskiej gospodarki. Dlaczego?

SWIFT (Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) to międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych z siedzibą w La Hulpe (Belgia). Zostało założone w 1973 roku i obecnie pośredniczy w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi z ponad 200 państw. Codziennie realizuje około 15 mln operacji, a dzienne obroty wynoszą 6 bln dolarów. Skrót SWIFT jest równocześnie nazwą systemu wymiany informacji między bankami.

SWIFT odgrywa niezwykle istotną rolę w międzynarodowych transakcjach finansowych - wysyła komunikaty między bankami, które sprawiają, że transakcje w ogóle są możliwe. Dzięki temu systemowi, banki i instytucje finansowe mogą bezpiecznie przesyłać dane i dokonywać zagranicznych przelewów.

Jak to działa?

Każdy rodzaj usługi oferowanej przez SWIFT ma przyporządkowany określony rodzaj komunikatu płatniczego, który jest wymieniany przez banki w przypadku danego typu operacji finansowej. Komunikaty są wysyłane przez bank zleceniodawcy bezpośrednio do banku beneficjenta w celu poinformowania o szczegółach płatności.

Komunikat zawiera wszelkie niezbędne dane do zidentyfikowania operacji bankowej takie jak datę, walutę przelewu, kwotę przelewu oraz nazwę i adres zleceniodawcy oraz banku zleceniodawcy. Komunikaty przesyłane z systemu SWIFT na życzenie klientów są często uznawane przez ich kontrahentów za potwierdzenie realizacji płatności.

SWIFT zajmuje się także rejestracją kodów BIC, które są identyfikatorami poszczególnych banków. Kod BIC powinien znajdować się na każdym zleceniu przelewu zagranicznego, np. kod BIC Banku PEKAO SA to PKOPPLPW. Kod BIC może mieć osiem lub jedenaście znaków, spośród których cztery pierwsze identyfikują bank, dwa kolejne kraj banku, a siódmy i ósmy znak oznacza siedzibę banku. Litery PW oznaczają więc w tym przypadku Poland, Warsaw.

SWIFT prowadzi także rejestr IBAN, czyli rachunków bankowych właściwych dla danego kraju. W Polsce obowiązuje format złożony z ciągu 28 znaków. Pierwsze dwa znaki do dwuliterowy kod kraju (w przypadku Polski - PL), dwa kolejne znaki to cyfry kontrolne wyliczane z numeru rachunku. Następnych osiem cyfr to identyfikator banku i oddziału banku. Ostatnie szesnaście cyfr to numer rachunku, który może zawierać np. kod waluty, w której prowadzony jest rachunek oraz rodzaj rachunku bankowego. Co ciekawe, rozliczenia w systemie SWIFT dokonywane są na bieżąco, podczas gdy w systemie EuroELIXIR (korzystamy z niego, kiedy przelewamy pieniądze wewnątrz kraju) rozliczenia prowadzone są sesyjnie.

Co odcięcie od SWIFT oznaczałoby dla Rosji?

Na systemie SWIFT opiera się także rosyjski system finansowy. Korzysta z niego 600 rosyjskich instytucji finansowych i banków.

Gdyby Rosja została odcięta od SWIFT-u, rosyjskie banki miałyby ogromne problemy w przesyłaniu pieniędzy za granicę i odbierania ich z zagranicy. To z kolei oznaczałoby konsekwencje dla całej rosyjskiej gospodarki.

Eksporterzy i importerzy utraciliby możliwość przesyłania pieniędzy, co doprowadziłoby do zamrożenia wymiany handlowej. Rosyjskie firmy, aby nie zbankrutować, musiałyby poszukać innych, prostszych i bardziej ryzykownych sposobów na finansowanie swoich transakcji. Banki musiałyby znaleźć zagranicznych pośredników chętnych przejąć ich rolę.

Niektórzy rosyjscy specjaliści sugerują, że ich kraj mógłby zaimprowizować własny system podobny do SWIFT-u, ale - jak pisze Henr Farrell z “Washington Post” - w najlepszym wypadku byłoby to rozwiązanie prowizoryczne, łagodzące nieco ciężkie szkody ekonomiczne, ale nie zapobiegające im.

W Iranie zadziałało

Skuteczność sankcji polegających na wykluczenie ze SWIFT-u pokazał przypadek Iranu. W 2012 roku z systemu rozliczeniowego tego kraju zniknęły kody banków, banku centralnego, de facto całego kraju. Irańczycy nie mogli przesyłać pieniędzy za granicę, a pieniądze z zagranicy nie mogły trafić do Iranu. W rezultacie Teheran szybko przystąpił do negocjacji na temat ograniczenia swojego programu nuklearnego. Jednak jak podkreślają eksperci, szkody wywołane odcięciem od sytemu SWIFT byłyby w Rosji znacznie bardziej odczuwalne niż w Iranie, bowiem Moskwa jest zdecydowanie mocniej zintegrowana z międzynarodowym systemem finansowym.

Należy pamiętać, że takie sankcje działałyby też w drugą stronę. W szczególności dotknęłyby zachodnich banków działających w Rosji. Importerzy nie mogliby zapłacić za towar zakupiony w Rosji, a eksporterzy sprzedawać swoich produktów na rosyjskim rynku. UE może więc mieć wątpliwości i nie będzie spieszyła się z wprowadzeniem restrykcji, jeżeli weźmiemy pod uwagę jak wiele krajów kupuje od Rosji ropę czy gaz.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew już zagroził, ze reakcja jego kraju na wyrzucenie z systemu byłaby "nieograniczona".

Zachód ma asa w rękawie. Rosja może zostać wykluczona z systemu Swift
Zachód ma asa w rękawie. Rosja może zostać wykluczona z systemu SwiftTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat, Washington Post, The Guardian

Pozostałe wiadomości

- W moim przekonaniu będzie kolejne cięcie stóp procentowych - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk. Jak ocenił, poziom stopy referencyjnej może w tym roku spaść do poziomu 4,5 procent.

"To może być dobry moment na solidny krok w kierunku obniżenia stóp"

"To może być dobry moment na solidny krok w kierunku obniżenia stóp"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek na Węgrzech wszedł w życie zakaz importu bydła, trzody chlewnej oraz mięsa wołowego i wieprzowego z Polski. Wprowadzone rozporządzeniem premiera Viktora Orbana embargo jest odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Orban zakazał importu mięsa z Polski

Orban zakazał importu mięsa z Polski

Źródło:
PAP

Rachunki za prąd mają być prostsze. Zmianę przepisów w tej sprawie zapowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Źródło:
PAP

TVN24, TVN i TVN24 BiS, stacje telewizyjne z grupy TVN Warner Bros. Discovery, w kluczowych chwilach ogłaszania wyboru nowego papieża zgromadziły łącznie największą widownię - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement.

Wybór papieża najchętniej ze stacjami TVN WBD. Dziękujemy!

Wybór papieża najchętniej ze stacjami TVN WBD. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot rozbita została kumulacja. Do gracza z Niemiec trafi 120 milionów euro. Oto liczby, które padły 9 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Ogromna wygrana

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Ogromna wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Pracodawcy będą mieli obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę proponowanego wynagrodzenia - zakłada nowelizacja Kodeksu pracy, którą w piątek uchwalił Sejm. Zmiany mają przyczynić się między innymi do zniwelowania nierówności płacowych między kobietami a mężczyznami.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Rewolucyjna zmiana

Nowy obowiązek dla pracodawców. Rewolucyjna zmiana

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski i Bank Pocztowy - te instytucje finansowe zapowiedziały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą wystąpić utrudnienia w korzystaniu z aplikacji mobilnej i wykonywaniu transakcji internetowych.

Utrudnienia w trzech bankach. "Zaplanowane operacje zrób wcześniej"

Utrudnienia w trzech bankach. "Zaplanowane operacje zrób wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie podniesienia zasiłku pogrzebowego z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych. Podwyżka ma wejść w życie w 2026 roku. Nowela trafi teraz do Senatu.

Zasiłek pogrzebowy w górę

Zasiłek pogrzebowy w górę

Źródło:
PAP

Adam Leszkiewicz, były prezes Grupy Azoty, jest nowym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej - przekazała PGZ w komunikacie. Obejmie obowiązki 12 maja.

Nowy prezes polskiego giganta

Nowy prezes polskiego giganta

Źródło:
PAP

Popularność diet pudełkowych w Polsce ciągle rośnie. Osoby korzystające z tej usługi chwalą sobie wygodę tego rozwiązania. - Wreszcie mogę regularnie i zdrowo jeść - mówi nam Pola. Ale eksperci ostrzegają, że to nie do końca idealne rozwiązanie dla osób, które chcą o siebie zadbać. W ubiegłorocznym badaniu jakości zakwestionowano 80 procent oferowanych w "pudełkach" produktów.

Dla jednych "wybawienie", dla drugich "góra śmieci"

Dla jednych "wybawienie", dla drugich "góra śmieci"

Źródło:
TVN24+

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewniło, że nie planuje wprowadzenia zakazu spalania drewna w gospodarstwach domowych. Wyjaśniło, że rozporządzenie w sprawie cech jakościowo-wymiarowych drewna energetycznego dotyczy tylko tak zwanej energetyki zawodowej, czyli sektora energetycznego.

Ministerstwo zabiera głos w sprawie palenia drewnem

Ministerstwo zabiera głos w sprawie palenia drewnem

Źródło:
PAP

Analitycy Refleksu prognozują spadek cen na stacjach paliw o 4-6 groszy na litrze w nadchodzącym tygodniu. Dalsze obniżki stawiają jednak pod znakiem zapytania.

Dobre wieści dla kierowców

Dobre wieści dla kierowców

Źródło:
PAP

Animex Foods, producent szynki Krakus, zwalnia wieloletnich pracowników zakładu Agryf w Szczecinie i zatrudnia tańszych z Azji oraz Ukrainy za pośrednictwem agencji pracy - donosi "Gazeta Wyborcza". W środę związkowcy i pracownicy zorganizowali protest, domagając się przywrócenia zwolnionych i zmiany polityki zatrudnienia.

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Źródło:
GW, tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump w czwartek ponownie skrytykował prezesa Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome'a ​​Powella, nazywając go "głupcem". Narzekał też, że Fed nie chce obniżyć stóp procentowych.

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto padła główna wygrana w wysokości dwóch milionów złotych. Z kolei w Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oto wyniki losowania z 8 maja 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

"Nowy niemiecki rząd kanclerza Friedricha Merza powinien poważnie potraktować żądania reparacji ze strony Włoch, Grecji i Polski" - pisze portal tygodnika "Spiegel", dodając, że przeprosiny i ciepłe słowa to za mało. Zdaniem portalu, strona niemiecka obawia się, że jeśli raz zacznie spłacać długi, nie będzie w stanie przestać.

Niemieckie media o reparacjach: przeprosiny i ciepłe słowa to za mało

Niemieckie media o reparacjach: przeprosiny i ciepłe słowa to za mało

Źródło:
PAP

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych stanowiła dostosowanie do obecnej sytuacji, ale nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek - poinformował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Według szefa banku centralnego, jest wątpliwe, aby Rada Polityki Pieniężnej za miesiąc zaryzykowała następną zmianę stóp procentowych. 

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w czwartek podpisanie przez USA i Wielką Brytanię umowy handlowej. Według Trumpa porozumienie to jest "historyczne" i otwiera brytyjskie rynki na wiele amerykańskich produktów.

"Wielkie porozumienie" Trumpa

"Wielkie porozumienie" Trumpa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w czwartek, że wkrótce porozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tego samego dnia ukraiński parlament ratyfikował umowę z USA w sprawie zasobów mineralnych.

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Źródło:
Reuters, PAP

Pilotaż skróconego czasu pracy będzie dostosowany do potrzeb branż, wielkości przedsiębiorstwa i specyfiki danego sektora - powiedziała w czwartek w Sejmie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Pomysł podzielił posłów. Chwali go Lewica, a PiS nazywa przedwyborczym populizmem.

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Źródło:
PAP

Bill Gates zapowiedział, że w ciągu 20 lat przekaże niemal całą swoją fortunę na rzecz walki z ubóstwem i chorobami. - Jest zbyt wiele problemów do rozwiązania, abym trzymał się środków, które mogłyby pomóc innym - stwierdził współzałożyciel Microsoftu. Środki, w wysokości około 200 miliardów dolarów, będą przekazywane poprzez jego fundację.

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Źródło:
PAP

W marcu wypłacono niemal 438 tysięcy tak zwanych emerytur groszowych, czyli poniżej świadczenia minimalnego, w tym około pół tysiąca nieprzekraczających 10 złotych - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawionych na posiedzeniu komisji do spraw polityki senioralnej.

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Źródło:
PAP

Rządy państw członkowskich Unii Europejskiej zaapelowały do Komisji Europejskiej o wstrzymanie do czerwca wszelkich decyzji w sprawie ceł odwetowych na USA - podał w czwartek "Financial Times". Ma to pomóc uniknąć konfliktu z prezydentem Donaldem Trumpem na szczycie NATO w Hadze.

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

Źródło:
PAP

W czwartek Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje nad listą towarów z USA, które mogą zostać objęte cłami odwetowymi w razie braku porozumienia z Waszyngtonem. Wśród nich znalazły się między innymi samochody, samoloty, maszyny, whisky, ryby i orzechy. Łączna wartość towarów objętych cłami odwetowymi ma wynieść 95 miliardów euro.

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Źródło:
PAP

Firmy ubezpieczeniowe będą mogły sprawdzać, czy numer PESEL klienta wykupującego ubezpieczenie OC jest zastrzeżony. Jeśli będzie, firma będzie mogła odmówić zawarcia umowy - wynika z założeń projektu autorstwa Ministerstwa Finansów. Ma to ograniczyć zawieranie umów na podstawie skradzionych danych osobowych.

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Źródło:
PAP

Nieustannie rośnie zainteresowanie Polaków nieruchomościami w Hiszpanii. Tylko w pierwszym kwartale tego roku nasi rodacy kupili tam niemal tysiąc domów i apartamentowców. Jak wskazuje czwartkowy "Puls Biznesu", to niemal o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Źródło:
PAP

Restrukturyzacja Getin Noble Banku nie powinna mieć wpływu na możliwość zawieszenia spłaty kredytu - ogłosił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taki wniosek składali kredytobiorcy, którzy przed polskim sądem domagają się unieważnienia umowy w sprawie kredytu hipotecznego powiązanego z kursem franka szwajcarskiego.

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Źródło:
PAP