"FT": Przełom w badaniach nad fuzją jądrową. Wkrótce oświadczenie Departamentu Energii USA

Źródło:
Financial Times, Independent, tvn24.pl
Fuzja jądrowa w National Ignition Facility. Wideo w języku angielskim
Fuzja jądrowa w National Ignition Facility. Wideo w języku angielskimLawrence Livermore National Laboratory
wideo 2/3
Fuzja jądrowa w National Ignition Facility. Wideo w języku angielskimLawrence Livermore National Laboratory

Amerykańscy naukowcy dokonali przełomu w pracach nad nieograniczoną, bezemisyjną energią osiągając po raz pierwszy zysk energetyczny z fuzji jądrowej - w niedzielę informuje "Financial Times" powołujący się na anonimowych informatorów. Naukowcy od dekad pracują nad opanowaniem reakcji zachodzącej na Słońcu do produkowania energii, nigdy dotąd nie udało się jednak uzyskać z niej większej ilości energii niż wymagało zainicjowanie procesu. Departament Energii USA zapowiedział ogłoszenie 13 grudnia "dużego naukowego przełomu", nie udzielono jednak oficjalnie więcej informacji.

Fuzja jądrowa, nazywana też kontrolowaną syntezą termojądrową, jest uważana za jedno z najbardziej perspektywicznych źródeł energii. Opanowanie tej technologii oznaczałoby nowe, niemal nieograniczone źródło czystej energii elektrycznej pozyskiwanej z wykorzystaniem niewielkiej ilości paliwa dostępnego na całym świecie z niedrogich materiałów. Fuzja jest przy tym bezpieczna, gdyż prawie nie powstają w jej wyniku niebezpieczne odpady, nie można również rozpocząć procesu, którego nie da się kontrolować, tak jak w przypadku rozszczepiania atomu.

Udana fuzja jądrowa

Badania nad wykorzystaniem fuzji jądrowej do wytwarzania energii trwają od lat 50. XX wieku, jak dotąd nigdy nie udało się jednak uzyskać z niej większej ilości energii niż zużyło samo zainicjowanie reakcji. Brytyjski "Financial Times" 11 grudnia poinformował o przełomie, jaki udało się osiągnąć amerykańskim naukowcom, którzy po raz pierwszy osiągnęli zysk energetyczny z fuzji jądrowej. Gazeta powołuje się na trzech niewymienionych z nazwiska informatorów posiadających wiedzę na temat wstępnych wyników eksperymentów przeprowadzonych w ostatnich dwóch tygodniach.

Przełom miał zostać osiągnięty w kalifornijskim Narodowym Laboratorium Lawrence'a w Livermore. Według "FT" w fuzji jądrowej udało się uzyskać 2,5 megadżuli energii zużywając wcześniej do zasilania laserów 2,1 megadżula energii. Oznacza to zysk energetyczny na poziomie 20 procent i byłoby pierwszym takim osiągnięciem w historii. Źródła, na które powołuje się gazeta, zaznaczają jednocześnie, że są to wstępne wyniki ostatnich eksperymentów, które wciąż są analizowane. Najlepszy dotąd potwierdzony oficjalnie wynik fuzji jądrowej osiągnięty został w 2021 roku i zapewnił wyprodukowanie ok. 70 proc. ilości energii potrzebnej do przeprowadzenia reakcji, inaczej mówiąc oznaczał stratę na poziomie 30 proc.

Wzmacniacze National Ignition Facility, lasera, który pomógł odtworzyć warunki panujące w planetarnych wnętrzachLawrence Livermore National Laboratory

Dwóch informatorów dziennika twierdzi, że uzyskana energia była znacznie większa niż spodziewana, co doprowadziło nawet do uszkodzenia części przyrządów pomiarowych i utrudniło analizę wyników. - Jeśli to zostanie potwierdzone, jesteśmy świadkami historii - podkreślił specjalizujący się w fizyce plazmy dr Arthur Turrell. - Naukowcy od lat 50. starali się wykazać, że ta fuzja może uwolnić więcej energii niż kosztuje jej wywołanie, a badacze z Lawrence Livermore wygląda na to, że ostatecznie osiągnęli ten cel - dodał.

"Duży naukowy przełom"

Według "Financial Times" amerykański Departament Energii zapowiedział, że sekretarz Jennifer Granholm i podsekretarz ds. bezpieczeństwa nuklearnego Jill Hruby 13 grudnia ogłoszą w Narodowym Laboratorium Lawrence'a w Livermore "duży naukowy przełom". Nie udzielono więcej informacji na temat wystąpienia. Oficjalnie laboratorium potwierdza, że miał w ostatnim czasie miejsce zakończony sukcesem eksperyment, ale podkreśla, że analiza jego wyników wciąż trwa. "Wstępne dane diagnostyczne wskazują na kolejny zakończony sukcesem eksperyment (...) Jednak dokładny zysk (energetyczny) wciąż jest wyliczany i nie możemy potwierdzić, że przekroczył on tym razem próg", brzmi oświadczenie publikowane przez "FT".

Podczas tegorocznej inauguracji nowej strategii fuzji jądrowej Białego Domu kongresmen Don Beyer nazwał tę technologię "świętym graalem" czystej energii. "Fuzja ma potencjał do wyciągnięcia z ubóstwa większej liczby ludzi na całym świecie niż cokolwiek od czasów wynalezienia ognia", ocenił.

"Choć wielu naukowców jest zdania, że miną jeszcze dekady nim powstaną pierwsze elektrownie termojądrowe, potencjał tej technologii jest trudny do zignorowania", pisze w swoim komentarzu "FT". "Fuzja jądrowa nie emituje dwutlenku węgla, nie wytwarza długotrwałych odpadów radioaktywnych, a mała filiżanka paliwa wodorowego może teoretycznie zasilić w energię cały dom przez setki lat", podkreślono. Opanowanie technologii fuzji jądrowej do wytwarzania olbrzymich ilości energii pozwoliłoby też uwolnić się od wysokich cen paliw kopalnych takich jak węgiel, ropa czy gaz ziemny, których zasoby są ograniczone.

National Ignition Facility w kalifornijskim Narodowym Laboratorium Lawrence'aLawrence Livermore National Laboratory

Synteza termojądrowa

Fuzja jądrowa to proces, który "zasila" gwiazdy takie jak nasze Słońce. Z fizycznego punktu widzenia to proces połączenia dwóch atomów, na przykład deuteru z deuterem albo deuteru i trytu, które tworzą inny atom, czyli hel. Przy okazji tego procesu wydziela się energia. Jądra atomów mają ładunek dodatni, dlatego się odpychają. Do zderzenia można je jednak zmusić, na przykład kompresując plazmę impulsem laserowym albo rozpędzając ją przez podgrzewanie gazu do bardzo wysokiej temperatury, sięgającej 80 albo 100 milionów stopni Celsjusza. Im temperatura jest wyższa, tym większa jest prędkość i szansa, że atomy zdążą się ze sobą zderzyć.

Plazmę można podgrzewać mikrofalami, przepuszczając przez nią prąd albo za pomocą iniektorów, wstrzeliwujących w obszar plazmy rozpędzoną wiązkę atomów deuteru. Po podgrzaniu plazma zaczyna produkować energię. Podobnie jak w elektrowni węglowej czy atomowej, ciepło odbierane jest za pomocą wody. Fuzja jądrowa może być jednak nieporównywalnie bardziej efektywna, produkując z każdego kilograma paliwa taką samą ilość energii jak z 10 mln kilogramów paliwa kopalnego. Jednocześnie paliwo do fuzji jest niemal nieskończone i może być łatwo osiągalne w dowolnym miejscu na Ziemi. Deuter produkować można z wody, zaś tryt produkuje się ze znajdującego w skorupie ziemskiej litu.

Komora, w której testowana jest fuzja jądrowa w National Ignition FacilityLawrence Livermore National Laboratory

ZOBACZ TEŻ: Padł rekord energetyczny dla syntezy jądrowej. "To jest przyszłość"

Dwie metody fuzji jądrowej

Obecnie prowadzone są eksperymenty nad dwoma głównymi technikami przeprowadzania fuzji jądrowej. Pierwsza z nich nazywana jest inercyjnym uwięzieniem plazmy. Nazwa wzięta została od tego, że plazmę rozgrzaną do temperatury setek milionów stopni Celsjusza - większej, niż temperatura wewnątrz Słońca i zbyt gorącej, by mogła mieć kontakt ze ściankami zbiornika w którym się znajduje - więzi się przy użyciu pola elektrostatycznego. Fuzję jądrową inicjuje się kierując laserami impuls o mocy sięgającej 500 terawatów na mierzącą ok. 2 milimetry kulkę paliwa deuterowo-trytowego powodując w ten sposób jej implozję. To tę technikę wykorzystuje się w Narodowym Laboratorium Lawrence'a w Livermore.

Implozja deuteru i trytu w National Ignition FacilityLawrence Livermore National Laboratory

Drugą i najpopularniejszą obecnie techniką testowania fuzji jądrowej jest magnetyczne uwięzienie plazmy przeprowadzane w tzw. tokamakach. W tym przypadku rozgrzana plazma jest więziona nie przy użyciu pola elektrostatycznego, ale przy pomocy pola magnetycznego. Fuzja odbywa się w specjalnym zbiorniku, w którym panuje bardzo niskie ciśnienie. Największe eksperymentalne urządzenie tego typu ITER powstaje w południowej Francji w okolicy Marsylii.

Reaktor termojądrowy ITER do przeprowadzania kontrolowanej fuzji jądrowejPAP/AFP - Maciej Zieliński

ZOBACZ TEŻ: Udany eksperyment z fuzją jądrową. Energia wnętrza Słońca na Ziemi

Autorka/Autor:mm

Źródło: Financial Times, Independent, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: lasers.llnl.gov / Lawrence Livermore National Laboratory

Pozostałe wiadomości

Władze Iranu rozważają zamknięcie cieśniny Ormuz - kluczowego szlaku transportu ropy naftowej - jako jedną z możliwych odpowiedzi na ataki ze strony Izraela. Informację podała w czwartek agencja Mehr, powołując się na Behnama Saidiego z parlamentarnej komisji do spraw bezpieczeństwa.

To może być szok dla rynku. Rozważają zamknięcie kluczowego szlaku

To może być szok dla rynku. Rozważają zamknięcie kluczowego szlaku

Źródło:
PAP

W okolicach Tel Awiwu spadły irańskie rakiety - poinformowała izraelska służba ratunkowa Magen David Adom (MDA), publikując nagrania z miejsca zdarzenia. Poważnie ucierpiało miasto Ramat Gan, gdzie znajduje się Izraelska Giełda Diamentów - jedno z najważniejszych centrów obrotu diamentami na świecie.

Izraelska Giełda Diamentów pod ostrzałem. Poważne straty

Izraelska Giełda Diamentów pod ostrzałem. Poważne straty

Źródło:
tvn24.pl

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że polski zakaz reklamy aptek, punktów aptecznych i ich działalności jest niezgodny z prawem UE. Skargę przeciwko Polsce złożyła w tej sprawie Komisja Europejska w 2024 roku. Przepisy w Polsce w ocenie TSUE mają naruszać swobodę przedsiębiorczości i świadczenia usług.

Polska łamie unijne prawo. Chodzi o apteki

Polska łamie unijne prawo. Chodzi o apteki

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że bank nie ma prawa domagać się od konsumenta zwrotu pełnej kwoty nominalnej kredytu frankowego po jego unieważnieniu, jeśli wcześniej kredytobiorca spłacił już część zobowiązania. TSUE uznał, że takie roszczenia są niezgodne z przepisami unijnego prawa. Związek Banków Polskich ocenił, że wyrok będzie impulsem do zawierania ugód.

Ważny wyrok dla frankowiczów. Tego nie może robić bank

Ważny wyrok dla frankowiczów. Tego nie może robić bank

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym wyraźnie zwolniła i na kupca trzeba poczekać średnio dłużej niż przed rokiem. Najszybciej znikają z rynku niewielkie mieszkania, zwłaszcza w dużych miastach i do remontu. Najnowsze dane Otodom pokazują, że liczy się nie tylko lokalizacja, ale też metraż i potencjał inwestycyjny.

Tutaj najdłużej czekają na nabywcę. Raport

Tutaj najdłużej czekają na nabywcę. Raport

Źródło:
PAP

Podróżowanie to trochę jak wspinaczka - najpierw Tatry, potem Alpy, a dopiero potem Himalaje - mówi w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Paweł Kunz, dziennikarz i ekspert turystyczny, redaktor naczelny PanPodroznik.com. Ekspert przypomina, że nawet popularne kierunki turystyczne mają rejony, do których nie należy się wybierać bez przygotowania.

Bezpieczne podróżowanie. "Odyseusz to pierwsza linia kontaktu w sytuacjach kryzysowych"

Bezpieczne podróżowanie. "Odyseusz to pierwsza linia kontaktu w sytuacjach kryzysowych"

Źródło:
TVN24

Bank centralny Norwegii - Norges Bank - obniżył referencyjną stopę depozytową o 0,25 punktu procentowego, z poziomu 4,50 procent do 4,25 procent - poinformowano w oficjalnym komunikacie instytucji.

Zwrot w sprawie stóp. Tego eksperci się nie spodziewali

Zwrot w sprawie stóp. Tego eksperci się nie spodziewali

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Szwajcarii obniżył w czwartek stopy procentowe do zera w odpowiedzi na spadającą inflację, presję na aprecjację franka szwajcarskiego i niepewność gospodarczą wywołaną nieprzewidywalną polityką handlową administracji USA. To szósta obniżka od marca 2024 roku.

Dobra wiadomość dla frankowiczów. Decyzja banku centralnego Szwajcarii

Dobra wiadomość dla frankowiczów. Decyzja banku centralnego Szwajcarii

Źródło:
PAP

Znane osoby w reklamie to żadna nowość. Co jednak, gdy znana osoba "poleca" produkt, o istnieniu którego nie ma pojęcia? To jest możliwe dzięki technologii "klonowania mowy". Zagrożeni są nie tylko celebryci czy osoby, które skuszą się na promowane produkty. "Sklonowany głos" może być też wykorzystywany do wyłudzeń przez telefon metodą "na wnuczka".

Ukradli jej głos i wykorzystali go w reklamie. "To kwestia paru kliknięć"

Ukradli jej głos i wykorzystali go w reklamie. "To kwestia paru kliknięć"

Źródło:
tvn24.pl

Bank centralny Turcji (CBT) pozostawił bez zmian główną stopę procentową na poziomie 46 procent - poinformował bank w komunikacie. Bank zamierza ostrożnie dostosowywać poziom stóp koncentrując się na perspektywach inflacji.

W tym kraju główna stopa procentowa jest na poziomie 46 procent. I to się na razie nie zmieni

W tym kraju główna stopa procentowa jest na poziomie 46 procent. I to się na razie nie zmieni

Źródło:
PAP

Czy wiesz, że w Polsce możesz posługiwać się elektronicznymi dokumentami, ale jadąc za granicę, musisz mieć ich papierowe odpowiedniki? Że wystarczy prosta polisa za kilkadziesiąt złotych, aby uniknąć horrendalnych kosztów leczenia? Podpowiadamy, jak uniknąć przykrych niespodzianek podczas urlopu.

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Źródło:
TVN24+

Grupa hakerów wspierająca Izrael miała ukraść równowartość około 90 milionów dolarów z największej irańskiej giełdy kryptowalut - poinformowała stacja CNN. Cyberatak, za którym stoi grupa Predatory Sparrow, miał osłabić irańskie władze. Od 13 czerwca trwa eskalacja napięć między Iranem a Izraelem.

Uderzyli w największą taką giełdę w Iranie. Straty sięgają 90 milionów dolarów

Uderzyli w największą taką giełdę w Iranie. Straty sięgają 90 milionów dolarów

Źródło:
PAP

Trwa szukanie winnych kwietniowego blackoutu. Hiszpański operator sieci energetycznej Red Eléctrica de España (REE) obwinił w środę producentów energii za kwietniową awarię zasilania, zarzucając im brak wsparcia w utrzymaniu stabilnego napięcia w systemie, co doprowadziło do rozległego blackoutu w całym kraju.

Potężny blackout. Trwa szukanie winnego

Potężny blackout. Trwa szukanie winnego

Źródło:
PAP

Amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o utrzymaniu głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie, prognozując jednocześnie wyższą inflację i niższy wzrost PKB. Decyzja ta zapadła mimo silnej presji ze strony prezydenta Donalda Trumpa, który domagał się znaczących obniżek.

Trump domagał się znaczących obniżek. Decyzja Fed

Trump domagał się znaczących obniżek. Decyzja Fed

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zakazującą sprzedaży wszystkich rodzajów e-papierosów - także beznikotynowych - oraz woreczków nikotynowych osobom poniżej 18. roku życia.

Zakaz sprzedaży, będą ostrzeżenia w sklepach. Jest decyzja prezydenta

Zakaz sprzedaży, będą ostrzeżenia w sklepach. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

W Iranie przestała działać niemal cała sieć internetowa - poinformowała w środę agencja AFP, powołując się na portal specjalistyczny NetBlocks, który monitoruje stan połączeń internetowych na całym świecie. Agencja Reuters podała, że władze wprowadziły ograniczenia w dostępie do internetu.

Niemal cała sieć internetowa w kraju przestała działać

Niemal cała sieć internetowa w kraju przestała działać

Źródło:
PAP

Japoński koncern Nippon Steel poinformował, że w całości przejął amerykański U.S. Steel. W środę mijał ostateczny termin wyznaczony przez Waszyngton na sfinalizowanie kontraktu. Umowa opiewa na ponad 14 miliardów dolarów.

Japoński gigant przejął amerykański koncern

Japoński gigant przejął amerykański koncern

Źródło:
PAP

Ponad 200 pracowników ma stracić pracę w związku z planowanymi zwolnieniami grupowymi w Hucie Szkła "Marta 2", działającej w Chełmie i Dubecznie (województwo lubelskie). W ubiegłym roku spółka odnotowała stratę w wysokości blisko 1,5 miliona złotych. Zgromadzenie wspólników podjęło decyzję o likwidacji zakładu.

Zakład do likwidacji, ponad 200 osób straci pracę

Zakład do likwidacji, ponad 200 osób straci pracę

Źródło:
PAP

Jeszcze przed końcem tygodnia kierowcy mogą spodziewać się wzrostu cen paliw - prognozuje portal e-petrol.pl. Jak wskazują analitycy, na rynku hurtowym ceny już zaczęły rosnąć. Główną przyczyną jest napięta sytuacja geopolityczna na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza eskalacja konfliktu między Iranem a Izraelem. Na możliwy wzrost cen zwracają uwagę także eksperci firmy Reflex.

Nadciąga fala podwyżek

Nadciąga fala podwyżek

Źródło:
PAP

Pracownicy mają prawo samodzielnie zdecydować, w jaki sposób wykorzystają przysługujące im wolne w tytułu opieki nad dzieckiem. Zasada ta nie dotyczy nauczycieli - wyjaśniła Państwowa Inspekcja Pracy.

Dodatkowe dwa dni wolne. "O sposobie wykorzystania decyduje pracownik"

Dodatkowe dwa dni wolne. "O sposobie wykorzystania decyduje pracownik"

Źródło:
PAP

Coraz więcej turystów z zagranicy decyduje się spędzać wakacje w Polsce, a powodem jest m.in. rosnący trend na tzw. coolcation, czyli chłodne wakacje - pisze francuski dziennik "Le Monde". Ale gazeta wymienia i inne zalety podróży nad Wisłę.

"Le Monde": coraz więcej zagranicznych turystów spędza wakacje w Polsce. Jest powód

"Le Monde": coraz więcej zagranicznych turystów spędza wakacje w Polsce. Jest powód

Źródło:
"Le Monde", tvn24.pl

Meta próbowała przejąć pracowników OpenAI, oferując im premie za podpisanie umowy sięgające nawet 100 milionów dolarów - powiedział dyrektor generalny OpenAI Sam Altman.

Oferują 100 milionów dolarów za podpis

Oferują 100 milionów dolarów za podpis

Źródło:
CNBC

Aktywiści w Wenecji rozpoczęli serię protestów przeciwko założycielowi Amazona, Jeffowi Bezosowi, który w przyszłym tygodniu ma poślubić swoją narzeczoną Lauren Sánchez. Uroczystość ma kosztować miliony dolarów i może spowodować zamknięcie niektórych części miasta.

Nie chcą Bezosa w Wenecji. "Ten ślub jest symbolem eksploatacji miasta przez przybyszów"

Nie chcą Bezosa w Wenecji. "Ten ślub jest symbolem eksploatacji miasta przez przybyszów"

Źródło:
BBC

Koleje Czeskie zachęcają naszych południowych sąsiadów do podróży pociągami Baltic Express nad polski Bałtyk. Przy tej okazji publikują informator "Czego nie mówić w Polsce?", wskazując słowa, które w obu językach brzmią podobnie, ale znaczą zupełnie co innego.

Tych słów lepiej nie używać w Polsce. Zagraniczny przewoźnik przestrzega

Tych słów lepiej nie używać w Polsce. Zagraniczny przewoźnik przestrzega

Źródło:
tvn24.pl

Dyrektor Generalny Amazona przekazał, że wydajność firmy, którą zarządza wzrasta dzięki sztucznej inteligencji, a to pozwoli zredukować liczbę potrzebnych pracowników - donosi CNN. "Będziemy potrzebować mniej osób wykonujących niektóre z zadań" - przekazał Andy Jassy.

Gigant zapowiada zwolnienia. AI "zmieni sposób, w jaki wszyscy pracujemy i żyjemy"

Gigant zapowiada zwolnienia. AI "zmieni sposób, w jaki wszyscy pracujemy i żyjemy"

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w 2024 roku wyniosło 8181,72 złotych - podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z 2023 r. wzrosło ono nominalnie o 13,6 proc. Z kolei liczba etatów w gospodarce sięgnęła 11 milionów.

Tyle zarabiali Polacy w 2024 roku. Nowe dane

Tyle zarabiali Polacy w 2024 roku. Nowe dane

Źródło:
PAP

Komisja Europejska uznała za wiążące zobowiązanie AliExspress w sprawie przejrzystości reklam platformy i jej systemów rekomendacyjnych, ale nadal dostrzega naruszenia Aktu o Usługach Cyfrowych (DSA) - poinformowała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Henna Virkkunen podczas szczytu UE CEE Digital Summit w Gdańsku.

Jest decyzja Brukseli w sprawie chińskiego sklepu

Jest decyzja Brukseli w sprawie chińskiego sklepu

Źródło:
PAP

W trzech czwartych skontrolowanych Urząd lokali gastronomicznych wykryto nieprawidłowości - alarmuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. "Konsument ma prawo do reklamacji, jeśli posiłek jest niezgodny z zamówieniem – nieświeży, czegoś w nim brakuje lub został użyty zamiennik składnika bez jego wcześniejszej zgody" - przypomina Urząd.

Ukryty cennik, za małe porcje. Inspektorzy sprawdzili, jak nas karmią w restauracjach

Ukryty cennik, za małe porcje. Inspektorzy sprawdzili, jak nas karmią w restauracjach

Źródło:
tvn24.pl

Szacowany koszt przemocy domowej dla osoby jej doznającej i rodziny to nawet 188 tysięcy złotych - czytamy w raporcie "(Nie)widzialne koszty przemocy domowej w Polsce", sporządzonym przez Szkołę Główną Handlową i Niebieska Linię Instytutu Psychologii Zdrowia. Jednak, jak podkreślają autorzy raportu, "koszty funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy są w Polsce niedoszacowane".

Spróbowano policzyć, ile kosztuje przemoc domowa

Spróbowano policzyć, ile kosztuje przemoc domowa

Źródło:
tvn24.pl

Bitmain, Canaan i MicroBT, trzej najwięksi na świecie producenci maszyn do kopania bitcoinów, otwierają swoje zakłady produkcyjne w Stanach Zjednoczonych - donosi Reuters. Agencja wyjaśnia, że powodem jest wojna celna prezydenta Donalda Trumpa, która zmieniła łańcuch dostaw kryptowalut. Eksperci zwracają uwagę na obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Trzej chińscy producenci uruchamiają produkcję w USA, aby "uniknąć wpływu taryf"

Trzej chińscy producenci uruchamiają produkcję w USA, aby "uniknąć wpływu taryf"

Źródło:
Reuters