Ciągniki blokują drogi w całej Unii. Dlaczego rolnicy protestują?

Źródło:
Politico, The Time, Guardian, Reuters, PAP, TVN24.pl
Niemieccy i polscy rolnicy razem przeciwko importowi ukraińskiego zboża
Niemieccy i polscy rolnicy razem przeciwko importowi ukraińskiego zboża
TVN24
Niemieccy i polscy rolnicy razem przeciwko importowi ukraińskiego zbożaTVN24

Ulice zablokowane maszynami rolniczymi, nieprzejezdne centra miast, wielotysięczne manifestacje – w ostatnich tygodniach do rolniczych protestów doszło w co najmniej 14 państwach Unii Europejskiej. Dlaczego unijni rolnicy niemal jednocześnie zaczęli protestować?

Protesty rolników w ostatnich dniach przetaczają się przez kolejne państwa Unii Europejskiej. W Belgii ulice zablokowano maszynami rolniczymi - do Brukseli wjechało co najmniej tysiąc ciągników. Zorganizowane zostały również demonstracje na wybranych przejściach granicznych. We Francji rolnicy zablokowali około 100 głównych dróg w kraju. W Niemczech zorganizowali wielotysięczną demonstrację w Berlinie, a okolice Bramy Brandenburskiej zaroiły się od traktorów.

Do podobnych scen doszło w Litwie, Włoszech, Rumunii, Grecji, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Irlandii, Węgrzech, Czechach, a także w Polsce.

Dlaczego rolnicy protestują?

Obserwatorzy zwracają uwagę, że jednoczesne protesty w wielu unijnych państwach wynikają ze wspólnych źródeł problemów. Są nimi przede wszystkim rosnące koszty - w szczególności energii, transportu i nawozów, które znacząco podrożały zwłaszcza po rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2022 roku. Rolnicy są zdania, że z jednej strony muszą walczyć z rosnącymi kosztami produkcji, a z drugiej zaś muszą mierzyć się z polityką rządów i sprzedawców detalicznych, obniżających ceny żywności w obliczu inflacji, opisuje brytyjski "Guardian".

Wskazując na praprzyczyny protestów portal Politico wymienia również system dotacji faworyzujący "dużych graczy", wywrócenie łańcuchów dostaw przez rosyjską agresję na Ukrainę oraz coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe, co przekłada się na coraz trudniejszą sytuację finansową przedstawicieli sektora rolnego.

Zgodnie z przytoczonymi przez Politico danymi Eurostatu, od 2022 roku obserwowany jest systematyczny spadek cen uzyskiwanych przez rolników za produkty rolne. Między trzecim kwartałem roku 2022, a analogicznym okresem roku 2023, spadek ten wyniósł blisko 9 procent. Spadek cen produktów rolnych odnotowano wówczas w 21 z wszystkich 27 państw członkowskich UE.

ZOBACZ TEŻ: Blokady, protesty i hapeningi na europejskich drogach. "Rolnicy są zmuszeni zostać wojownikami"

Protesty rolników w Europie

Na niepokoje rolników związane z presją cenową nakładają się również obawy związane z kolejnymi regulacjami UE, stanowiącymi część strategii Europejskiego Zielonego Ładu - zauważa "Guardian". Jak przypomina, mowa m.in. o zmniejszeniu ilości stosowanych pestycydów o 30 procent do 2030 roku, ograniczeniu zużycia nawozów o 20 procent, przeznaczeniu większej ilości gruntów na cele nierolnicze czy zwiększenie ilości gruntów wykorzystywanych na rzecz produkcji organicznej.

- Z jednej strony wzywa się nas do prowadzenia bardziej zrównoważonego rolnictwa (...), jednocześnie jesteśmy proszeni o to, byśmy nadal produkowali tak tanio, jak to możliwe, co stawia nas w patowej sytuacji – ocenia w rozmowie z "Time" Morgan Ody, przedstawicielka międzynarodowej konfederacji związków i organizacji rolniczych European Coordination Via Campesina (ECVC).

Jak opisuje "Time", wdrożenie proekologicznych zmian w sposobie produkcji wywołuje również obawy o zmniejszenie konkurencyjności unijnych rolników względem pozaeuropejskich producentów, którzy nie są objęci zasadami UE. - (Dodatkowo) UE chce zawrzeć więcej umów o wolnym handlu, co stworzy konkurencję niemożliwą do pokonania - mówi Ody, odnosząc się do negocjacji nt. ewentualnego zawarcia umowy między UE a południowoamerykańskim blokiem Mercosur.

ZOBACZ TEŻ: Ciągniki i słoma pod wieżą Eiffla? "Fantazji Francuzom nie brakuje", ale to nie protest

- To niesprawiedliwe, że rolnicy włoscy, portugalscy, hiszpańscy, muszą konkurować z produktami, które nie spełniają norm fitosanitarnych i pochodzą z krajów, gdzie nie ma prawa gwarantującego przestrzeganie praw człowieka, tak, jak to się dzieje w Maroku – stwierdza Jose Maria Castilla z hiszpańskiego stowarzyszenia młodych rolników (ASAJA). - Otwieranie szeroko drzwi na produkcję ze świata to nie jest dobra droga - wtóruje mu Enrico Nada, przedstawiciel włoskiej organizacji reprezentującej rolników Coldiretti.

Postulaty rolników w państwach członkowskich UE

Jak zauważa portal Politico, niezadowoleni rolnicy w wielu państwach ukuli także dodatkowe postulaty, wymierzone w ich krajowe rządy. "Wystarczyła iskra, by niepokój rozprzestrzenił się niczym pożar" - ocenia portal. 

W Polsce, Rumunii, Czechach i na Węgrzech przedstawiciele sektora rolnego opowiadają się przeciwko importowi zboża z Ukrainy. Grecy wyrażają sprzeciw dla wysokich kosztów energii i niezadawalającego w ich ocenie pakietu wsparcia ogłoszonego przez rząd. Holendrzy oraz Belgowie opowiadają się przeciwko wymogowi ograniczenia emisji azotu. Sprzeciw wobec kosztów oleju napędowego do maszyn rolniczych wyrażają z rolnicy z Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Rumunii czy Niemiec.

Przeciwko niskim cenom swoich produktów protestują z kolei zwłaszcza rolnicy z Litwy, Francji i Belgii. Ci pierwsi opowiadają się także za wprowadzeniem natychmiastowego zakazu importu żywności z Rosji i Białorusi.

ZOBACZ TEŻ: "Chcemy, żeby były wprowadzone istotne ograniczenia w napływie wrażliwych towarów"

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: Politico, The Time, Guardian, Reuters, PAP, TVN24.pl

Pozostałe wiadomości

Polska dołączy do europejskiego programu gigafabryk AI - ogłosiło w czwartek Ministerstwo Cyfryzacji. Obecnie trwają ostatnie rozmowy z partnerami, a formalny wniosek zostanie przekazany Komisji Europejskiej do 20 czerwca 2025 roku.

Polska w programie gigafabryk AI. "Finalizujemy rozmowy"

Polska w programie gigafabryk AI. "Finalizujemy rozmowy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały w czwartek o podniesieniu ceł na nawozy importowane z Rosji i Białorusi. Rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie 1 lipca.

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Marże kredytowe w Polsce są wyższe od średniej Unii Europejskiej - podał w czwartek Narodowy Bank Polski. Zaznaczył, że wynika to głównie z krajowych regulacji, których zniesienie pozwoliłoby na zbliżenie się do poziomu typowego dla wspólnoty.

Wysokie marże kredytów w Polsce. NBP wyjaśnia przyczyny

Wysokie marże kredytów w Polsce. NBP wyjaśnia przyczyny

Źródło:
PAP

Chiny przekazały, że są gotowe całkowicie znieść cła dla 53 krajów afrykańskich, z którymi utrzymują stosunki dyplomatyczne. Propozycja nie objęła Eswatini, które jako jedyny kraj Afryki wciąż utrzymuje oficjalne stosunki z Tajwanem.

Zwolnią z ceł produkty z 53 krajów

Zwolnią z ceł produkty z 53 krajów

Źródło:
PAP

Problem ubóstwa energetycznego dotyczy około 1,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce - wynika z szacunków resort klimatu. Sposoby ograniczenia skali zjawiska mają się znaleźć w Planie Społeczno-Klimatycznym, który rząd do końca czerwca ma przesłać do Brukseli.

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

Pracujemy w Polsce nad ustawą o ochronie praw dzieci, szczególnie dotyczących różnych nielegalnych treści, ale również pornografii w internecie - powiedział w Radiu ZET minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapowiedział, że regulacje zobowiązujące platformy do skuteczniejszej weryfikacji wieku mogą wejść w życie jeszcze w tym roku.

Minister cyfryzacji chce dyscyplinować platformy. Będą musiały weryfikować wiek

Minister cyfryzacji chce dyscyplinować platformy. Będą musiały weryfikować wiek

Źródło:
tvn24.pl, PAP

We Francji 36 ministrów rządu kierowanego przez Francois Bayrou złożyło zeznania majątkowe. Ponad połowa francuskiego rządu to milionerzy. Średni majątek ministra w rządzie Bayrou, sprawującym władzę od pół roku, to około 2,5 mln euro.

Połowa tego rządu to milionerzy

Połowa tego rządu to milionerzy

Źródło:
PAP

Ludzkich rozmiarów lalka Labubu została sprzedana za rekordową kwotę 1,08 miliona juanów (około 550 tysięcy złotych) - przekazała stacja BBC, powołując się na chiński dom aukcyjny.

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Źródło:
BBC

Tegoroczna wiosna przyniosła wiele wyzwań dla polskich sadowników. Kapryśna pogoda znacząco wpłynęła na zbiory i jakość owoców. - Ceny dla konsumentów na pewno będą wyższe - mówią przedstawiciele branży.

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Źródło:
TVN24+

Resort finansów analizuje zmiany w podatku handlowym - informuje w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Rozważane są wzrost stawek oraz objęcie daniną handlu internetowego. Na tym ostatnim ruchu mogliby zyskać giganci z Chin.

Nowy cel fiskusa

Nowy cel fiskusa

Źródło:
PAP

Pepco Group zawarło umowę sprzedaży brytyjskiej sieci dyskontowej Poundland na rzecz amerykańskiej firmy inwestycyjnej Gordon Brothers - przekazała spółka w komunikacie. Spółka nie wyklucza kolejnych zmian. Pod młotek może też pójść sieć Dealz Poland.

Pepco pozbywa się brytyjskiej sieci. Sprzedaż za symboliczną kwotę

Pepco pozbywa się brytyjskiej sieci. Sprzedaż za symboliczną kwotę

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Grupę OLX karę w wysokości ponad 28 milionów złotych za mylący system ocen. Jak podano w komunikacie, użytkownicy platformy olx.pl często nie zdawali sobie sprawy, że oceny mogą wystawiać osoby, które nie dokonały wcześniej zakupu.

"Mylący system ocen". Popularna platforma sprzedażowa ukarana

"Mylący system ocen". Popularna platforma sprzedażowa ukarana

Źródło:
PAP

Podpisaliśmy list intencyjny o współpracy z Nvidią. Razem będziemy rozwijać nowoczesne, lokalne modele językowe, zoptymalizowane pod ich technologie - ogłosił w środę Sebastian Kondracki, współtwórca Bielika, polskiego modelu językowego. 

Światowy gigant AI stawia na polskiego Bielika. "To dopiero początek"

Światowy gigant AI stawia na polskiego Bielika. "To dopiero początek"

Źródło:
tvn24.pl

W maju zanotowano najwyższy w tym roku odsetek deweloperów oczekujących spadku tempa sprzedaży nieruchomości - wynika z najnowszego Indeksu Nastroju Deweloperów. - Rynek nie porusza się w jednym kierunku - ocenił Robert Chojnacki, założyciel i wiceprezes portalu Tabelaofert.pl.

Deweloperzy w mieszanych nastrojach. "Rynek nie porusza się w jednym kierunku"

Deweloperzy w mieszanych nastrojach. "Rynek nie porusza się w jednym kierunku"

Źródło:
PAP

W czwartek rząd ma zająć się wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę i wysokością minimalnej stawki godzinowej w 2026 r. Ta kwestia różni środowiska pracownicze i przedsiębiorców. Jak wynika z porządku obrad Rady Ministrów na liście znalazła się także propozycja zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku.

Co z płacą minimalną? Rząd ma niewiele czasu na propozycję

Co z płacą minimalną? Rząd ma niewiele czasu na propozycję

Źródło:
PAP

Stalowa Wola, obok niemieckiego Unterluess i francuskiego Bourgres, została wyróżniona w brytyjskim tygodniku "Economist" jako jedno z trzech europejskich miast zyskujących na rozwoju przemysłu zbrojeniowego.

Te miasta zyskują najbardziej na zbrojeniach w Unii Europejskiej. Na liście polska miejscowść

Te miasta zyskują najbardziej na zbrojeniach w Unii Europejskiej. Na liście polska miejscowść

Źródło:
PAP

Przyjęcie euro w Polsce wiązałoby się z istotnym ryzykiem powstania cyklu boom-bust, czyli przejściowego zwiększenia aktywności gospodarczej napędzanej wzrostem kredytu, po którym przyszłoby załamanie i wzrost bezrobocia - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Prezes NBP Adam Glapiński mocno o przyjęciu euro w Polsce

Prezes NBP Adam Glapiński mocno o przyjęciu euro w Polsce

Źródło:
PAP

Finowie kończą z produkcją paszportów swoim kraju. Przenoszą ją do Polski – poinformował w środę fiński dziennik gospodarczy "Taloussanomat". To nie pierwszy raz, kiedy Finlandia przenosi wytwarzanie dokumentów poza kraj.

Ten kraj przenosi produkcję paszportów do Polski

Ten kraj przenosi produkcję paszportów do Polski

Źródło:
PAP

Władze Hongkongu wezwały do natychmiastowego odinstalowania gry wideo "Reversed Front: Bonfire" - poinformował portal Hongkong Free Press (HKFP). Według władz tajwańska gra wideo promuje secesję i "prowokuje nienawiść" wobec Chin i administracji Hongkongu.

Władze apelują o natychmiastowe usunięcie gry

Władze apelują o natychmiastowe usunięcie gry

Źródło:
PAP

Resort pracy przygotował projekt dotyczący nowych zasad wypłaty ekwiwalentu za urlop. Zmianie mają ulec między innymi termin wypłaty oraz usprawnienie komunikacji pracodawcy z pracownikiem dzięki elektronizacji spraw.

Ekwiwalent za urlop. Szykują się zmiany

Ekwiwalent za urlop. Szykują się zmiany

Źródło:
PAP

Najpiękniejsze krajobrazy są w Irlandii - tak przynajmniej zdecydowało kilka tysięcy kierowców. W czołówce rankingu znalazły się też nadwiślańskie widoki - Polska znalazła się na piątej pozycji.

Kraje z najpiękniejszymi krajobrazami. Polska w czołówce

Kraje z najpiękniejszymi krajobrazami. Polska w czołówce

Źródło:
PAP

Nie zawaham się podjąć decyzji o wprowadzeniu czasowej kontroli na granicy, także z Niemcami, jeśli nie zmniejszy się presja - zaznaczył premier Donald Tusk w Sejmie. Dodał, że poinformował o tym sąsiadów Polski.

Donald Tusk: dobrze wiecie, co to znaczy dla Polek, Polaków

Donald Tusk: dobrze wiecie, co to znaczy dla Polek, Polaków

Źródło:
PAP

Nie są prowadzone prace nad wprowadzeniem podatku od nadmiarowych zysków banków - przekazało Ministerstwo Finansów.

Podatek od zysków banków. Jest odpowiedź resortu

Podatek od zysków banków. Jest odpowiedź resortu

Źródło:
PAP

Chiny dadzą nam metale ziem rzadkich, a cła na chińskie towary będą na poziomie 55 procent - przekazał Donald Trump. Prezydent USA podkreślił, że udało się dojść z Chinami do porozumienia.

Trump: umowa jest gotowa

Trump: umowa jest gotowa

Źródło:
PAP

Hiszpania mocno zwiększyła import amerykańskiego gazu skroplonego (LNG), co zbiegło się z "ofensywą taryfową" prezydenta USA Donalda Trumpa – poinformował w środę hiszpański dziennik ekonomiczny "Cinco Dias".

"Ofensywa" Trumpa. Nagły skok importu

"Ofensywa" Trumpa. Nagły skok importu

Źródło:
PAP

General Motors ogłosiło we wtorek, że zainwestuje cztery miliardy dolarów w trzy amerykańskie fabryki, aby zwiększyć produkcję pojazdów spalinowych i elektrycznych - podał portal stacji CNN. Decyzja ta spowodowana jest nałożeniem przez Donalda Trumpa 25-procentowych ceł na importowane samochody.

Motoryzacyjny gigant wyda miliardy dolarów. Kolejny efekt ceł Trumpa

Motoryzacyjny gigant wyda miliardy dolarów. Kolejny efekt ceł Trumpa

Źródło:
CNN

Funkcję prezesa Grupy Azoty powierzono Andrzejowi Skolmowskiemu - podała w komunikacie spółka. Skolmowski dotychczas pełnił obowiązki szefa Azotów.

Grupa Azoty powołała prezesa

Grupa Azoty powołała prezesa

Źródło:
PAP

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbyła się w środę rozprawa dotycząca kredytów hipotecznych w złotych z oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIBOR. W następnym kroku rzecznik generalny TSUE wyda opinię w tej sprawie - nastąpi to 11 września.

Sąd nad WIBOR-em. Ważna data

Sąd nad WIBOR-em. Ważna data

Źródło:
PAP

Temu miało w maju 19,7 miliona użytkowników na wszystkich urządzeniach wobec 18,86 miliona w kwietniu - wynika z badania Mediapanel, Polskiego Badania Internetu. Allegro zachowało pozycję lidera pod względem czasu spędzanego na platformie przez kupujących.

Chiński gigant rozpycha się w Polsce

Chiński gigant rozpycha się w Polsce

Źródło:
PAP

Bank Światowy przewiduje, że obecna dekada będzie najgorsza dla globalnego wzrostu gospodarczego od lat 60. XX wieku, głównie z powodu skutków ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - podał portal stacji BBC. Bank obniżył swoją prognozę dla światowej gospodarki.

Przed nami najgorsza dekada dla globalnego wzrostu gospodarczego od lat 60.

Przed nami najgorsza dekada dla globalnego wzrostu gospodarczego od lat 60.

Źródło:
PAP, BBC

Donald Tusk w swoim expose chwalił polską gospodarkę. - W 2024 mieliśmy najwyższy wzrost gospodarczy w Europie - powiedział premier Donald Tusk podczas wystąpienia w Sejmie. Szef rządu wskazywał też na spadającą inflację i zmniejszającą się lukę VAT.

Wysoki wzrost PKB i mniejsza luka VAT. Tusk o sukcesach gospodarczych swojego rządu

Wysoki wzrost PKB i mniejsza luka VAT. Tusk o sukcesach gospodarczych swojego rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W środę Elon Musk na platformie X wyraził żal z powodu swoich zeszłotygodniowych wpisów o prezydencie Donaldzie Trumpie. Jak podkreślił, niektóre z jego postów "poszły za daleko".

Musk żałuje swojej gorącej dyskusji z Trumpem. "Poszło za daleko"

Musk żałuje swojej gorącej dyskusji z Trumpem. "Poszło za daleko"

Źródło:
tvn24.pl

Łączna wartość inwestycji w polskiej gospodarce może sięgnąć biliona złotych w 2030 roku - prognozują eksperci banku Pekao. Istotnym czynnikiem wzrostu inwestycji mają być między innymi duże programy transformacyjne sektora energii, bezpieczeństwa militarnego, infrastruktury transportowej i cyfryzacji.

Polska "w obliczu znaczącego przełomu". Raport

Polska "w obliczu znaczącego przełomu". Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji tworzy jednostkę CSIRT Cyfra, która będzie odpowiedzialna za reagowanie na incydenty związane z bezpieczeństwem w internecie. Zespół ma monitorować zagrożenia oraz udzielać wsparcia technicznego dla instytucji odpowiedzialnych za usługi cyfrowe.

Bezpieczeństwo w internecie. Resort tworzy nowy zespół

Bezpieczeństwo w internecie. Resort tworzy nowy zespół

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Firmy z branży lądowej energetyki wiatrowej niekoniecznie czekają na zmniejszenie odległości wiatraków od zabudowań z obecnych 700 do 500 metrów. Tymczasem rząd wciąż liczy, że uwzględniający to projekt ustawy wejdzie w życie - pisze w środę "Puls Biznesu".

Kłopot z nową propozycją rządu

Kłopot z nową propozycją rządu

Źródło:
PAP

Federalny sąd apelacyjny orzekł we wtorek, że najsurowsze cła prezydenta USA Donalda Trumpa mogą zostać wdrożone do momentu rozstrzygnięcia sporów prawnych - podał we wtorek portal stacji CNN. Z uwagi na "wyjątkowe znaczenie" sprawy, pełny skład sędziowski rozpatrzy nowe taryfy w trybie przyspieszonym jeszcze tego lata.

Wracają najsurowsze cła Trumpa

Wracają najsurowsze cła Trumpa

Źródło:
PAP

Krajowa branża turystyczna zauważa skrócenie pobytów i wzrost liczby rezerwacji dokonywanych na ostatnią chwilę. Eksperci wskazują, że niepewna pogoda i finanse wpływają na zmianę zachowań turystów. W tle rośnie konkurencja ze strony zagranicznych kierunków, które oferują niemal gwarantowane słońce i - coraz częściej - zbliżone ceny. Mimo to wakacje w kraju wciąż mają swoje atuty.

Z wyjazdem zwlekają do ostatniej chwili. Jeden powód

Z wyjazdem zwlekają do ostatniej chwili. Jeden powód

Źródło:
TVN24+