Ciągniki blokują drogi w całej Unii. Dlaczego rolnicy protestują?

Źródło:
Politico, The Time, Guardian, Reuters, PAP, TVN24.pl
Niemieccy i polscy rolnicy razem przeciwko importowi ukraińskiego zboża
Niemieccy i polscy rolnicy razem przeciwko importowi ukraińskiego zboża
TVN24
Niemieccy i polscy rolnicy razem przeciwko importowi ukraińskiego zbożaTVN24

Ulice zablokowane maszynami rolniczymi, nieprzejezdne centra miast, wielotysięczne manifestacje – w ostatnich tygodniach do rolniczych protestów doszło w co najmniej 14 państwach Unii Europejskiej. Dlaczego unijni rolnicy niemal jednocześnie zaczęli protestować?

Protesty rolników w ostatnich dniach przetaczają się przez kolejne państwa Unii Europejskiej. W Belgii ulice zablokowano maszynami rolniczymi - do Brukseli wjechało co najmniej tysiąc ciągników. Zorganizowane zostały również demonstracje na wybranych przejściach granicznych. We Francji rolnicy zablokowali około 100 głównych dróg w kraju. W Niemczech zorganizowali wielotysięczną demonstrację w Berlinie, a okolice Bramy Brandenburskiej zaroiły się od traktorów.

Do podobnych scen doszło w Litwie, Włoszech, Rumunii, Grecji, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Irlandii, Węgrzech, Czechach, a także w Polsce.

Dlaczego rolnicy protestują?

Obserwatorzy zwracają uwagę, że jednoczesne protesty w wielu unijnych państwach wynikają ze wspólnych źródeł problemów. Są nimi przede wszystkim rosnące koszty - w szczególności energii, transportu i nawozów, które znacząco podrożały zwłaszcza po rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2022 roku. Rolnicy są zdania, że z jednej strony muszą walczyć z rosnącymi kosztami produkcji, a z drugiej zaś muszą mierzyć się z polityką rządów i sprzedawców detalicznych, obniżających ceny żywności w obliczu inflacji, opisuje brytyjski "Guardian".

Wskazując na praprzyczyny protestów portal Politico wymienia również system dotacji faworyzujący "dużych graczy", wywrócenie łańcuchów dostaw przez rosyjską agresję na Ukrainę oraz coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe, co przekłada się na coraz trudniejszą sytuację finansową przedstawicieli sektora rolnego.

Zgodnie z przytoczonymi przez Politico danymi Eurostatu, od 2022 roku obserwowany jest systematyczny spadek cen uzyskiwanych przez rolników za produkty rolne. Między trzecim kwartałem roku 2022, a analogicznym okresem roku 2023, spadek ten wyniósł blisko 9 procent. Spadek cen produktów rolnych odnotowano wówczas w 21 z wszystkich 27 państw członkowskich UE.

ZOBACZ TEŻ: Blokady, protesty i hapeningi na europejskich drogach. "Rolnicy są zmuszeni zostać wojownikami"

Protesty rolników w Europie

Na niepokoje rolników związane z presją cenową nakładają się również obawy związane z kolejnymi regulacjami UE, stanowiącymi część strategii Europejskiego Zielonego Ładu - zauważa "Guardian". Jak przypomina, mowa m.in. o zmniejszeniu ilości stosowanych pestycydów o 30 procent do 2030 roku, ograniczeniu zużycia nawozów o 20 procent, przeznaczeniu większej ilości gruntów na cele nierolnicze czy zwiększenie ilości gruntów wykorzystywanych na rzecz produkcji organicznej.

- Z jednej strony wzywa się nas do prowadzenia bardziej zrównoważonego rolnictwa (...), jednocześnie jesteśmy proszeni o to, byśmy nadal produkowali tak tanio, jak to możliwe, co stawia nas w patowej sytuacji – ocenia w rozmowie z "Time" Morgan Ody, przedstawicielka międzynarodowej konfederacji związków i organizacji rolniczych European Coordination Via Campesina (ECVC).

Jak opisuje "Time", wdrożenie proekologicznych zmian w sposobie produkcji wywołuje również obawy o zmniejszenie konkurencyjności unijnych rolników względem pozaeuropejskich producentów, którzy nie są objęci zasadami UE. - (Dodatkowo) UE chce zawrzeć więcej umów o wolnym handlu, co stworzy konkurencję niemożliwą do pokonania - mówi Ody, odnosząc się do negocjacji nt. ewentualnego zawarcia umowy między UE a południowoamerykańskim blokiem Mercosur.

ZOBACZ TEŻ: Ciągniki i słoma pod wieżą Eiffla? "Fantazji Francuzom nie brakuje", ale to nie protest

- To niesprawiedliwe, że rolnicy włoscy, portugalscy, hiszpańscy, muszą konkurować z produktami, które nie spełniają norm fitosanitarnych i pochodzą z krajów, gdzie nie ma prawa gwarantującego przestrzeganie praw człowieka, tak, jak to się dzieje w Maroku – stwierdza Jose Maria Castilla z hiszpańskiego stowarzyszenia młodych rolników (ASAJA). - Otwieranie szeroko drzwi na produkcję ze świata to nie jest dobra droga - wtóruje mu Enrico Nada, przedstawiciel włoskiej organizacji reprezentującej rolników Coldiretti.

Postulaty rolników w państwach członkowskich UE

Jak zauważa portal Politico, niezadowoleni rolnicy w wielu państwach ukuli także dodatkowe postulaty, wymierzone w ich krajowe rządy. "Wystarczyła iskra, by niepokój rozprzestrzenił się niczym pożar" - ocenia portal. 

W Polsce, Rumunii, Czechach i na Węgrzech przedstawiciele sektora rolnego opowiadają się przeciwko importowi zboża z Ukrainy. Grecy wyrażają sprzeciw dla wysokich kosztów energii i niezadawalającego w ich ocenie pakietu wsparcia ogłoszonego przez rząd. Holendrzy oraz Belgowie opowiadają się przeciwko wymogowi ograniczenia emisji azotu. Sprzeciw wobec kosztów oleju napędowego do maszyn rolniczych wyrażają z rolnicy z Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Rumunii czy Niemiec.

Przeciwko niskim cenom swoich produktów protestują z kolei zwłaszcza rolnicy z Litwy, Francji i Belgii. Ci pierwsi opowiadają się także za wprowadzeniem natychmiastowego zakazu importu żywności z Rosji i Białorusi.

ZOBACZ TEŻ: "Chcemy, żeby były wprowadzone istotne ograniczenia w napływie wrażliwych towarów"

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: Politico, The Time, Guardian, Reuters, PAP, TVN24.pl

Pozostałe wiadomości

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP