Pieniądze "robi się" głównie w Nowym Jorku i Hong Kongu. Wynika to z rankingu najważniejszych światowych centrów finansowych (Global Financial Cities Index). Ich pozycja jest bezsprzeczna i pozostanie niezagrożona przez najbliższe dziesięciolecia. Przoduje największa metropolia w USA, ale jego przewaga nad drugim w klasyfikacji Londynem jest minimalna (1 pkt w skali od 1 do 1000). Kolejne miejsca zajęły Singapur, Tokio i Zurych. Zestawienie obejmuje 82 miasta.
W krajach rozwijających się istnieją jednak dziesiątki miast, które aspirują do takiego miana, walcząc o ogromne pieniądze inwestorów z całego świata. Te rozwijające się najszybciej znajdują się w Azji, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce.
Do tych miast zalicza się także Warszawa, która została sklasyfikowana na 64. pozycji (awans o 4 lokaty w stosunku do poprzedniego roku), przed takimi miastami jak Glasgow, Madryt, Mediolan, czy Sankt Petersburg.
Business Insider sprawdził - porównując tegoroczny ranking z tym sprzed pięciu lat - które z miast najszybciej się rozwijają i awansują w zestawieniu. Są nimi:
1. Rijad
To stolica Arabii Saudyjskiej, która zanotowała zdecydowanie największy awans. Jej pozycja w rankingu w porównywanym okresie wzrosła o 55 miejsc. Powodem jest otwarcie się tego miasta na cudzoziemców.
2. Stambuł
Pomimo niestabilnych warunków politycznych i gospodarczych Stambuł znajduje się w bardzo dogodnym położeniu geograficznym: na styku Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Jego pozycja w rankingu w stosunku do 2010 r. poprawiła się o 30 miejsc.
3 Johannesburg
Miasto znajdujące się w RPA i wspięło się z 54. na 32. od 2010 r. Dzięki temu zajmuje najwyższą lokatę ze wszystkich miast tego regionu.
4. Seul
Stolica Korei Południowej bardzo poprawiła swoją konkurencyjność. Dzięki temu jej pozycja w rankingu w stosunku do zajmowanego w 2010 roku poprawiła się o 12 miejsc. Jeśli chodzi o bankowość miasto zajmuje 5. lokatę.
5. Casablanca
Marokańskie miasto poprawiło swoją pozycję o 20 lokat w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy to po raz pierwszy zagościło w zestawieniu. To awans, jakiego nie zanotowała żadna inna aglomeracja z Północnej i Środkowo-Wschodniej Afryki.
6. Panama
Wyjątkowa pozycja Panamy wynika z dogodnego położenia. Miasto korzysta bowiem na obsłudze handlu transoceanicznego, który znacznie przyczynił się do gospodarczego boomu w kraju położonym w Środkowej Ameryce.
7. Doha
Pozycja Kataru w rankingu wzrosła o 16 miejsc w ciągu ostatnich pięciu lat. Dzięki temu to teraz drugie najważniejsze centrum finansowe na Bliskim Wschodzie.
8. Kuala Lumpur
Miasto zanotowało w analogicznym okresie awans o 13 miejsc. Stolica Malezji umacnia swoją pozycję jednego z najważniejszym centrów finansowych w Azji.
9. Bangkok
Stolica Tajlandii wspięła się w rankingu o 11 lokat. Nie przeszkodziły jej nawet niedawne zawirowania polityczne w kraju.
10. Ałmaty
Największe miasto w Kazachstanie, które poprawiło się o 9 pozycji odkąd dołączyło do rankingu w 2009 r., zostawiając w tyle Moskwę i Warszawę.
W ocenie autorzy rankingu brali pod uwagę m.in. dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, otoczenie prawno-podatkowe oraz dostęp do światowych rynków. Równie ważne były dostępność powierzchni biurowych, dostawców wyspecjalizowanych usług, a nawet uwarunkowania kulturowe.
Autor: mw / Źródło: Business Insider
Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons