Firma w Szwajcarii. Co warto wiedzieć

Źródło:
TVN24 Biznes
Arendarski o proponowanych zmianach w podatkach
Arendarski o proponowanych zmianach w podatkachTVN24
wideo 2/4
Arendarski o proponowanych zmianach w podatkachTVN24

Szwajcaria słynie z niskich podatków, co zachęca wielu przedsiębiorców do prowadzenia w niej swojego biznesu. Czy prowadzenie firmy w Szwajcarii się opłaca? Jakie trzeba spełnić warunki, aby móc rozpocząć w niej własną działalność?

Szwajcaria – zakładanie firmy

Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, w związku z dostęp do jej rynku dla polskich obywateli wygląda nieco inaczej niż w przypadku państw unijnych. Mimo to nie ma problemu, aby otworzyć w Szwajcarii własną firmę. Potrzebne do tego jest jedynie uzyskanie wcześniej szwajcarskiego pozwolenia na pobyt i pracę kategorii B lub C.

Istnieje również możliwość, aby założyć własną firmę już w trakcie starania się o pozwolenie na pobyt, a nawet by na podstawie zakładania firmy aplikować o pozwolenie na pobyt w Szwajcarii. W praktyce te możliwości są jednak obciążone dodatkowymi wymaganiami, m.in. wykazaniem posiadania dochodów wystarczających na utrzymanie się, i bywają rozpatrywane mniej przychylnie niż wnioski osób posiadających już pozwolenie na pracę.

Jak założyć firmę w Szwajcarii?

W Szwajcarii są trzy najczęściej spotykane formy prawne przedsiębiorstw: działalność indywidualna, firma o ograniczonej odpowiedzialności oraz spółka akcyjna.

Rozpoczęcie działalności indywidualnej jest wyjątkowo proste – nie wymaga właściwie żadnych formalności. Można po prostu z dnia na dzień zacząć wykonywać pracę bez zgłaszania czy rejestrowania tego gdziekolwiek. Nie trzeba prowadzić księgowości ani zgłaszać się w Rejestrze Handlowym. Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej ponosi odpowiedzialność biznesową i jest odpowiedzialny za ryzyko całym majątkiem prywatnym i przedsiębiorstwa.

Te zasady działalności indywidualnej obowiązują jednak jedynie do czasu, gdy obroty naszej działalności przekroczą 100 tys. franków szwajcarskich rocznie i będziemy mieli co najmniej 3 klientów. Wówczas pojawia się już obowiązek prowadzenia księgowości, płacenia VAT oraz rejestracji w Rejestrze Ubezpieczeń Społecznych danego kantonu. W zależności od kantonu wymagane przy rejestracji może być m.in. przedstawienie naszego biznesplanu, umów z klientami, umów najmu, ofert czy materiałów marketingowych.

Przy działalności indywidualnej nie ma obowiązkowych dodatkowych ubezpieczeń. Należy jednak podkreślić, że w Szwajcarii wszystkich obejmuje obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego i wypadkowego, w praktyce więc te dwa ubezpieczenia będą obowiązywały również wszystkich przedsiębiorców.

Firma w Szwajcarii

Założenie w Szwajcarii spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH) wymaga przedstawienia potwierdzonych przez notariusza dokumentów założycielskich i wniosku o założenie firmy oraz rejestracji w Rejestrze Handlowym. Wystarczy natomiast, by tylko jeden z założycieli mieszkał w Szwajcarii i posiadał tam pozwolenie na pobyt i pracę.

Oprócz związanych z tym kosztów spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga również wniesienia kapitału początkowego w wysokości minimum 20 tys. franków szwajcarskich. Kwotę tę można jednak później wykorzystać na działalność operacyjną firmy. Obowiązkowe są ponadto prowadzenie księgowości, płacenie podatku korporacyjnego od zysku firmy, a także opłacanie sobie samemu ubezpieczeń – emerytalnego, na wypadek inwalidztwa i od utraty zarobków.

Zakładanie spółki akcyjnej w Szwajcarii wiąże się ze zbliżonymi formalnościami jak w innych państwach, a więc m.in. sporządzenie statutu firmy oraz wniesienie kapitału zakładowego – w Szwajcarii jego min. wysokość to 100 tys. franków.

Firma w Szwajcarii – jakie podatki?

Szwajcarski system podatkowy należy do dość skomplikowanych. Istnieje wiele zmiennych stawek podatkowych i kryteriów, od których zależy ich płacenie, podatki są ponadto podzielone na część gminną, kantonalną oraz federalną.

Nie oznacza to jednak, że podatki te są wysokie. Wręcz przeciwnie, należą do najniższych w Europie.

Obowiązująca wszystkie firmy w Szwajcarii federalna stawka podatku CIT (podatek korporacyjny) jest liniowa i wynosi 8,5 proc od zysku po opodatkowaniu. Po dodaniu kantonalnych i gminnych podatków od osób prawnych efektywne stawki CIT wynoszą od ok. 12 do ok. 22 proc. w zależności od miejsca siedziby firmy w Szwajcarii oraz od wysokości dochodów, ponieważ lokalne stawki są najczęściej progresywne.

Końcowe stawki PIT również są sumą podatków pobieranych na szczeblu federalnym i lokalnym. W zależności od miejsca płacenia podatku wynoszą od 22,4 proc. (np. Zug) do 42,2 proc. (Bazylea). W niektórych przypadkach możliwe jest także negocjowanie indywidualnych stawek PIT oraz CIT i najczęściej są one wówczas bardzo atrakcyjne w porównaniu do stawek państw sąsiednich.

Stawka podstawowa podatku VAT wynosi w Szwajcarii 7,7 proc., zaś obniżona 3,7 lub 2,5 proc. (w Polsce odpowiednio 23, 8 i 5 proc.). Ponadto całkowicie z niego zwolnione są usługi edukacyjne i medyczne.

Wysokie bywają natomiast niektóre pozostałe formy opodatkowania. Przykładowo wypłaty dywidend obłożone są podatkiem w wysokości 35 proc. Nie funkcjonuje również kwota wolna od podatku w takiej formie, jaką znamy w Polsce.

Firma w Szwajcarii – czy się opłaca?

Należy pamiętać, że w poszczególnych częściach Szwajcarii na poziomie federalnym obowiązują cztery języki urzędowe (francuski, niemiecki, włoski i romansz), jednak w poszczególnych kantonach obowiązuje już najczęściej tylko jeden lub dwa z tych języków. W każdym z 26 kantonów funkcjonują również częściowo odmienne prawa i charakter funkcjonowania rynku, co ma zasadnicze znaczenie przy planowaniu rozpoczęcia działalności gospodarczej w Szwajcarii.

Każdy kanton prowadzi ponadto samodzielną politykę wobec przedsiębiorców i np. udzielanych im ulg. Z powodu tak różnorodnych przepisów i zasad wiele osób decyduje się na pomoc jednej z licznych firm doradzających przy założeniu i uruchomieniu własnego biznesu w wybranej części Szwajcarii. Firmy takie pomagają również w określeniu klienta, dotarcie do którego będzie dla naszej firmy najistotniejsze.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Tusk odniósł się do kwestii składki zdrowotnej. Premier zapowiedział, że w przypadku ewentualnego weta prezydenta Andrzeja Dudy, rząd powróci do tematu obniżenia składki po wyborach prezydenckich.

Składka zdrowotna. Zapowiedź premiera Donalda Tuska

Składka zdrowotna. Zapowiedź premiera Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Donald Trump zmienił zdanie w sprawie zwolnienia szefa Fed i powiedział, że "nie ma zamiaru tego zrobić". Na słowa prezydenta USA zareagowały pozytywnie azjatyckie giełdy. Wśród inwestorów rośnie też optymizm co do możliwej deeskalacji napięć w handlu z Chinami.

Rynki reagują na słowa Trumpa

Rynki reagują na słowa Trumpa

Źródło:
PAP

Donald Trump przekazał, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, choć zażądał od niego obniżenia stóp procentowych. Wcześniej prezydent USA nazwał szefa Fed "wielkim frajerem".

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Źródło:
PAP

Rezerwa Federalna to jedna z najważniejszych finansowych instytucji świata. Gdyby straciła wiarygodność, to straciłaby zdolność wpływania na rynki. Bank centralny USA jest pod presją Donalda Trumpa i Fed grozi zależność od władzy wykonawczej - ostrzegają ekonomiści.

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Źródło:
PAP

Elon Musk zapowiedział, że od maja planuje poświęcać znacznie mniej czasu na kierowanie DOGE (Departamentem Wydajności Państwa) i skoncentruje się na przewodzeniu Tesli.

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2025 roku była niższa niż przed rokiem o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei w cenach bieżących sprzedaż w ubiegłym miesiącu wzrosła o 0,6 procent rok do roku.

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana. Zwycięzca wygrał niemal 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane trzeciego stopnia. Oto liczby, które padły 22 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP