W Paryżu brakuje mieszkań. Turystom będzie trudniej o nocleg

Źródło:
Le Parisien, PAP, tvn24.pl
Ulice Paryża
Ulice ParyżaReuters Archive
wideo 2/3
Ulice ParyżaReuters Archive

Paryż zaostrza przepisy regulujące turystyczny najem mieszkań. Nowe regulacje utrudnią wynajem krótkoterminowy, a kary za ich łamanie będą sięgać nawet 100 tysięcy euro. Wszystko dlatego, że francuska stolica zmaga się z niedoborem nieruchomości.

Władze Paryża walczą z brakiem dostępnych mieszkań. W związku z tym w czwartek w stolicy Francji przyjęto ustawę zaostrzającą obowiązujące tam zasady turystycznego wynajmu. Przepisy wymierzone są przede wszystkim w platformy takie jak Airbnb i oferowane w ich ramach nieruchomości do najmu krótkoterminowego.

Paryż walczy z najmem krótkoterminowym

Zaostrzone przepisy mają wejść w życie od stycznia 2025 roku, podaje "Le Parisien". Zakładają one, że chcąc zaoferować krótkoterminowy wynajem swojego mieszkania, właściciele nieruchomości będą musieli zarejestrować je wcześniej na specjalnej, internetowej platformie. Tam też będą musieli określić, czy jest to ich główne czy dodatkowe mieszkanie. Zgodnie z obowiązującym we Francji prawem kolejnych mieszkań nie można bowiem wynajmować poprzez platformy do najmu turystycznego. Złożenie niezgodnej z prawdą deklaracji będzie zagrożone karą do 20 tysięcy euro (równowartość blisko 86 tys. zł.).  

Nawet do pięciu razy więcej zapłacą osoby, które wbrew przepisom zmienią sposób, w jaki korzystają z nieruchomości, np. zaczną wynajmować turystom swoje drugie mieszkanie. Na mocy nowych przepisów zmniejszeniu ulegnie też liczba dni w ciągu roku, przez jaką właściciele będą mogli wynajmować mieszkanie będące głównym miejscem ich zamieszkania. Zmniejszy się ona z dotychczasowych 120 do 90, informuje "Le Parisien". 

ZOBACZ TEŻ: Węgry rozważają zamrożenie licencji Airbnb w Budapeszcie

Paryż, zdjęcie poglądowe Shutterstock

W Paryżu brakuje mieszkań

Jak zauważa gazeta, zaostrzenie regulacji było możliwe dzięki ustawie przyjętej przez parlament Francji na początku listopada. Ta nie tylko zapewniła gminom możliwość ściślejszego kontrolowania krótkoterminowego najmu mieszkań, lecz także zmieniła obowiązującą w tym przypadku ulgę podatkową tak, by najem turystyczny nie był bardziej opłacalny od najmu stałego. Francja nie jest przy tym jedynym europejskim krajem, który w działalności platformy upatruje przyczyn wysokich cen i niskiej dostępności mieszkań na rynku najmu.  

W odpowiedzi platforma Airbnb, w którą uderzyć mają nowe regulacje, przekazała w cytowanym przez francuskie media oświadczeniu, iż nie sądzi, by miały one "znaczący wpływ" na jej działalność. Dodała, że postrzega ona ustawę jako próbę "odwrócenia uwagi" od prawdziwych źródeł problemu z dostępnością mieszkań. Francja jest dla serwisu drugim pod względem wielkości rynkiem.

ZOBACZ TEŻ: Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują na problemy z wynajmem

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: Le Parisien, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński z Polski 2050 poinformował w piątek na platformie X, że odchodzi z resortu. W oświadczeniu opublikowanym przez Polskę 2050 Bartmiński napisał, że jego odwołanie jest związane z dokonaną przez premiera oceną nadzorowania jednej ze spółek - PLL LOT. Bartmiński został odwołany przez premiera na wniosek szefa MAP - poinformował szef kancelarii premiera Jan Grabiec.

Wiceminister odwołany. Decyzja premiera

Wiceminister odwołany. Decyzja premiera

Źródło:
PAP

Austriacki producent motocykli KTM złożył w piątek wniosek o ogłoszenie upadłości. Firma i jej spółki zależne są winne wierzycielom blisko trzy miliardy euro.

Wielki producent składa wniosek o upadłość

Wielki producent składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

Francuska marka odzieżowa Pierre Cardin wraz ze swoim największym licencjobiorcą, producentem odzieży męskiej Ahlers, otrzymała w czwartek od Komisji Europejskiej karę w wysokości 5,7 miliona euro. Według Brukseli zawarte pomiędzy nimi porozumienia naruszały unijne zasady konkurencyjności.

Kara dla znanej firmy. Decyzja Brukseli

Kara dla znanej firmy. Decyzja Brukseli

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wysokość opłaty OZE wyniesie 3,50 złotego za megawatogodzinę (MWh) - przekazał w komunikacie Urząd Regulacji Energetyki (URE). W 2023 i 2024 roku doliczana do rachunków odbiorców opłata wynosiła 0 złotych.

Opłata doliczana do rachunków. Urząd podał kwotę

Opłata doliczana do rachunków. Urząd podał kwotę

Źródło:
PAP, URE

Projekt ustawy o asystencji osobistej został wpisany do wykazu prac legislacyjnych - przekazał w piątek pełnomocnik rządu do spraw osób z niepełnosprawnościami Łukasz Krasoń. Na wtorek 3 grudnia został zaplanowany protest przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w sprawie przyspieszenia prac nad regulacją.

Nowy projekt w rządowym wykazie. "Tysiące nowych miejsc pracy"

Nowy projekt w rządowym wykazie. "Tysiące nowych miejsc pracy"

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował w piątek komunikat dotyczący przekroczenia dopuszczalnego poziomu alkaloidów w jednej partii herbaty rumiankowo-koperkowej. "Spożycie produktu może stanowić zagrożenie dla konsumentów" - napisała inspekcja w komunikacie.

Produkt wycofany ze sklepów. "Zagrożenie dla konsumentów"

Produkt wycofany ze sklepów. "Zagrożenie dla konsumentów"

Źródło:
PAP

ING Bank Śląski to jedyny duży bank w Polsce, który na najbliższe dni zapowiedział prace serwisowe. W nocy z niedzieli na poniedziałek klienci mogą mieć problemy w realizacji transakcji w bankomatach ING i Planet Cash.

"Mogą wystąpić problemy z realizacją transakcji". Bank ostrzega

"Mogą wystąpić problemy z realizacją transakcji". Bank ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Rosja już się nie kryje, że jest z Polską na cyberwojnie. Atakują i robią to z premedytacją - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. W piątek otworzył konferencję Digital Skills Summit w Gliwicach.

Rosja na cyberwojnie z Polską. "Atakują i robią to z premedytacją"

Rosja na cyberwojnie z Polską. "Atakują i robią to z premedytacją"

Źródło:
PAP

Pracownicy Volkswagena rozpoczną strajki w Niemczech na początku przyszłego tygodnia - wynika z komunikatu przekazanego przez związek zawodowy IG Metall. Konflikt w koncernie narasta po ogłoszeniu przez koncern zwolnień oraz obniżek wynagrodzeń.

Strajki w całym kraju. Pracownicy giganta ostrzegają

Strajki w całym kraju. Pracownicy giganta ostrzegają

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PLL LOT zdecydowało w czwartek o odwołaniu dwóch członków zarządu oraz dwóch członków rady nadzorczej - poinformowało w piątek Ministerstwo Infrastruktury (MI).

Kolejne trzęsienie ziemi w zarządzie PLL LOT

Kolejne trzęsienie ziemi w zarządzie PLL LOT

Źródło:
PAP

Inflacja w listopadzie wyniosła w ujęciu rocznym 4,6 procent - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Wynik ten jest zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Przed miesiącem inflacja wyniosła 5,0 procent rok do roku.

Najnowsze dane o wzroście cen. "Presja inflacyjna znika"

Najnowsze dane o wzroście cen. "Presja inflacyjna znika"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Firmy zarządzające serwisami społecznościowymi skrytykowały przyjęty przez australijski parlament zakaz korzystania z takich portali przez dzieci do 16. roku życia. Zdaniem tamtejszego szefa rządu nowe rozwiązanie dzięki nowym przepisom media społecznościowe "doprowadzą do lepszych wyników i będą mniej szkodliwe dla Australijczyków".

Big techy przestrzegają: zakaz zaprowadzi młodych ludzi do ciemniejszych zakątków internetu

Big techy przestrzegają: zakaz zaprowadzi młodych ludzi do ciemniejszych zakątków internetu

Źródło:
PAP

Droga ekspresowa między Warszawą a Krakowem w końcu gotowa. Przed świętami kierowcy mają pojechać ostatnim odcinkiem S7. Odcinkiem, który miał być gotowy na Euro 2012. Od mistrzostw minęło już ponad 12 lat, ale plany rozbudowy dróg wciąż nie są w pełni zrealizowane. Starą mapę z drogami na mistrzostwa w piłce nożnej pokazał ministrowi infrastruktury Łukasz Wieczorek. Oto, czego się dowiedział.

Miały być gotowe na Euro 2012, kierowcy wciąż czekają

Miały być gotowe na Euro 2012, kierowcy wciąż czekają

Źródło:
TVN24

Z nowym rokiem Zimbabwe wprowadzi nowy podatek od sprzedaży fast foodów, do których władze zaliczyły pizzę, burgery, frytki, pieczonego kurczaka, hot dogi i pączki. Ma to promować lepsze nawyki żywieniowe wśród konsumentów, a przy okazji zasilić budżet - poinformował w czwartek minister finansów Mthuli Ncube.

Podatek od pizzy, pączków i burgerów. Mówią, że chcą walczyć z otyłością

Podatek od pizzy, pączków i burgerów. Mówią, że chcą walczyć z otyłością

Źródło:
PAP

Rada Nadzorcza PZU zdecydowała w czwartek o odwołaniu Wojciecha Olejniczaka z czasowego wykonywania funkcji członka zarządu spółki. Uchwała Rady z 28 sierpnia 2024 roku przewidywała jego delegowanie do zarządu spółki na trzy miesiące, liczone od 2 września. W sprawie byłego ministra rolnictwa prokuratura w czwartek skierowała wniosek o tymczasowe aresztowanie.

Spółka zmienia decyzję w sprawie byłego ministra. W tle zarzuty

Spółka zmienia decyzję w sprawie byłego ministra. W tle zarzuty

Źródło:
PAP

Jak podaje BBC, Mark Zuckerberg, szef koncernu Meta, do którego należą między innymi Facebook i Instagram, odwiedził Donalda Trumpa w jego ośrodku w Mar-a-Lago. W ocenie brytyjskiego medium stanowi to kolejny dowód widocznego ożywienia w ich niegdyś chłodnych stosunkach.

Zuckerberg spotkał się z Trumpem. Miliarder odwiedził Mar-a-Lago

Zuckerberg spotkał się z Trumpem. Miliarder odwiedził Mar-a-Lago

Źródło:
BBC

- Cieszę się, że w tym roku Wigilia będzie pracująca, dlatego że nie zmienia się reguły gry w trakcie jej trwania - powiedział w programie "Fakty po Faktach" poseł Ryszard Petru. Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy, zgodnie z którą od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. 

Petru o wolnej Wigilii: nie zmienia się reguły gry w trakcie jej trwania

Petru o wolnej Wigilii: nie zmienia się reguły gry w trakcie jej trwania

Źródło:
TVN24

Zakład Budowy Tłoczników w Tychach planuje zwolnić 90 pracowników - donosi portal tychy.info. Zakład w Tychach jest częścią światowego giganta motoryzacyjnego - firmy Stellantis-FCA Poland, która w zeszłym roku zlikwidowała fabrykę silników w Bielsku-Białej.

To jak domino. Kolejne zwolnienia w branży motoryzacyjnej

To jak domino. Kolejne zwolnienia w branży motoryzacyjnej

Źródło:
tychy.info, tvn24.pl

W 2025 roku minimalna emerytura może wzrosnąć o 94 złote miesięcznie "na rękę" - wynika z wyliczeń głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasza Kozłowskiego dla redakcji biznesowej tvn24.pl. Prognozowana przez eksperta waloryzacja świadczeń może wynieść 5,83 procent. Ostateczne wskaźniki poznamy jednak dopiero na początku przyszłego roku.

O tyle mogą wzrosnąć emerytury. Wyliczenia i kwoty

O tyle mogą wzrosnąć emerytury. Wyliczenia i kwoty

Źródło:
tvn24.pl