Na odwiedzających słynne Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku czeka wyjątkowa oferta. Za zaledwie kilkanaście centów mogą oni bowiem skorzystać z sedesu ze złota.
Dzieło stworzył włoski artysta i rzeźbiarz Maurizio Cattelan. Wyjątkowa toaleta stworzona jest z 18-karatowego złota.
Władze muzeum wskazują, że toaleta "przypomina nam o nieuniknionych fizycznych realiach naszego współczesnego społeczeństwa". A jego wystawa ma na celu "publiczne udostępnienie produktów luksusowych pozornie przeznaczonych dla jednego 1 procenta najbogatszej części społeczeństwa".
- Jego partycypacyjny charakter, w którym goście są zaproszeni do korzystania indywidualnego i prywatnego z toalety, pozwala na bliskie doświadczenie niespotykanego dzieła sztuki - dodano.
Dlatego teraz wszyscy odwiedzający muzeum będą mogli skorzystać z sedesu za zaledwie kilkanaście centów.
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Guggenheim Museum (@guggenheim) 15 Wrz, 2016 o 7:34 PDT
Nierówność ekonomiczna
Pochodzący z Mediolanu Maurizio Cattelan jest synem kierowcy ciężarówki i jak tłumaczył na początku roku, inspiracją do powstania dzieła była nierówność ekonomiczna.
Eksponat na przestrzeni lat nie uniknął porównań z porcelanowym pisuarem Marcela Duchampa "Fountain". Został on wystawiony w Nowym Jorku w 1917 roku, wywołując tym samym sensację w świecie sztuki.
Artysta budzący kontrowersje
55-letni Cattelan zasłynął przede wszystkim pracą "La Nona Ora" ("Dziewiąta godzina"), pokazywaną również w warszawskiej Zachęcie. Rzeźba przedstawia papieża Jana Pawła II przygniecionego meteorem. Podczas wystawy w 2002 r. w Warszawie rzeźbę uszkodził poseł ZChN.
Praca "Him" również była prezentowana w Warszawie. Miało to miejsce w 2012 roku na terenie byłego getta.
Wcześniej, w 2010 roku, praca wywołała kontrowersje w Mediolanie. Burmistrz miasta zakazał rozwieszania plakatów promujących wystawę z udziałem rzeźby Cattelana, na których widniała czarno-biała fotografia rzeźby Włocha.
Tania podróż do Stanów Zjednoczonych. Zobacz rozmowę z Jakubem Poradą z TTV (03.07.2016):
Autor: mb/gry / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Instagram/guggenheim