Wielkie pieniądze, sława i więzienie. Sprawdź, jak legendarni hakerzy zdobyli swoje fortuny

Albert Gonzalez i Kevin MitnickEneas De Troya/CC BY 2.0, U.S. Secret Service/US Attorney for New Jersey, shutterstock.com

Kto potrzebuje broni, gdy ma klawiaturę? To retoryczne pytanie często zadają sobie hakerzy, którzy włamując się do komputerów kradną cenne i poufne dane, a na ich wykorzystaniu zarabiają krocie. Cyberataki powodują ogromne straty, zarówno w budżetach wielkich koncernów, jak i w portfelach zwykłych obywateli. Prześledziliśmy historię osób, którzy na stałe wpisały się w historię hakingu, a swoją "karierę" rozpoczęły w bardzo młodym wieku.

Przyjęło się, że haker jest pojęciem negatywnym, ale nie jest to prawda. Hakerów możemy podzielić na dwie główne grupy: black hats (czarne kapelusze) i white hats (białe kapelusze). Jest to nawiązanie do starych amerykańskich westernów, w których "zły charakter" od tego dobrego można było odróżnić właśnie po kolorze nakrycia głowy.

Pierwsza grupa działa na granicy prawa bądź poza nim i w momencie znalezienia błędów w oprogramowaniu wykorzystuje je, zazwyczaj w nielegalnym celu. Z kolei druga, w momencie znalezienia luki, przesyła informacje do autorów aplikacji, aby ją załatano.

Jakie kwalifikacje musi mieć haker?

Niestety, o wiele częściej słyszymy o hakerach działających w złych intencjach. Sieć służy im nie tylko do wyszukania swoich ofiar, ale także do pogłębienia własnej wiedzy. Fora hakerskie tworzone w sieci TOR (wirtualna sieć komputerowa zapewniająca użytkownikom niemal anonimowy dostęp do internetu) usprawniają działania hakerów i służą do wymiany złośliwego oprogramowania. Haker do wykonywania swojego "zawodu" musi posiadać niezbędne kwalifikacje i jak tłumaczy tvn24 bis.pl Mateusz Murek, specjalista ds. bezpieczeństwa IT w Kaspersky Lab Polska, nie każdy się do tej "roboty" nadaje. - Hakerzy muszą znać różne języki programowania, strukturę sieci oraz ogólnie pojmowane bezpieczeństwo. Z pewnością przydatna jest także umiejętność szybkiego uczenia się - zaznacza. Jak dodaje, ta wiedza jest niezbędna, jeżeli ze swojego zajęcia haker chce uczynić źródło utrzymania. - Firmy informatyczne zachęcają wprawdzie użytkowników do szukania luk i błędów w swoim oprogramowaniu wynagradzając ten trud finansowo, ale tylko najlepsi mogą na tym naprawdę dobrze zarabiać - mówi. Wiele osób idzie więc na łatwiznę i kupuje gotowe złośliwe oprogramowanie. - Tak też można zarobić, ale jest to bardzo ryzykowny sposób życia, który zaprowadził wiele osób do więzienia - podkreśla Murek.

Tylko dla bogatych?

Oglądając filmy poświęcone tematyce hakingu, często widzimy bohatera siedzącego przed kilkoma monitorami, korzystającego ze skomplikowanego i wyrafinowanego sprzętu. "To musi kosztować fortunę" - myślimy, ale nie do końca filmowa fabuła pokrywa się z rzeczywistością. Zakup oraz utrzymanie wielu urządzeń pochłania wprawdzie znaczące środki finansowe, ale okazuje się, że do systemów wielkich korporacji potrafiły włamać się osoby dysponujące wyłącznie standardowym PC-tem i łączem internetowym. Jednym z takich przykładów jest Herbert Zinn z Chicago, znany jako "Shadow Hawk". W 1987 roku 17-letni wówczas Zinn dysponując podstawowym sprzętem, włamał się do komputerów AT&T w New Jersey i ukradł oprogramowanie, które jeszcze nie zdążyło trafić na rynek. Jedna kopia oprogramowania warta była 5 tys. dolarów, a AT&T straty spowodowane tym atakiem hakerskim wyceniła na milion dolarów.

Młodzi i (nie)głupi

Zinn nie był jedynym nastolatkiem, który stał się "gwiazdą" wśród hakerów. W 2004 roku niemiecki uczeń Sven Jaschan stworzył i uwolnił w sieci wirusa NetSky, który zainfekował miliony komputerów na całym świecie. Robak osiągnął swój najwyższy stopień zniszczenia, gdy wyłączył cały system komputerowy Delta Air Lines, jednej z największych linii lotniczych na świecie. Doprowadziło do odwołania wielu lotów transatlantyckich i strat przewoźnika liczonych w dziesiątkach milionów dolarów.

Sprawa była na tyle poważna, że Microsoft za "głowę" hakera wyznaczył nagrodę w wysokości 250 tys. dolarów. Po trzech miesiącach intensywnych poszukiwań Jaschan został aresztowany. 18-latka "wsypał"… kolega z klasy.

Jaschan został skazany na 21 miesięcy w zawieszeniu i 30 godzin prac społecznych. Co ciekawe, cała historia skończyła się dla Niemca happy-endem, bo jeszcze w 2004 roku zatrudniła go na stanowisku konsultanta niemiecka firma z branży IT.

Szerokim echem na cały świecie odbiła się również sprawa Kanadyjczyka Michaela Calce, znanego pod pseudonimem "MafiaBoy". W lutym 2000 roku, w wieku zaledwie 15 lat dokonał serii ataków na serwery m.in. CNN, Amazona, Yahoo i Ebay-a. Prokuratura wyceniła straty poniesione w ich wyniku na ponad 1,7 miliarda dolarów.

Pieniądze zakopane w ogródku

Za jedno z największych oszustw w historii USA odpowiedzialny jest Albert Gonzalez, haker z Miami. W latach 2005-2007 stał na czele cybernetycznego gangu, który ukradł ponad 170 mln numerów kard kredytowych z ponad 250 instytucji finansowych. Gonzalez został aresztowany w maju 2008 roku. Policja zabezpieczyła 1,6 mln dolarów w gotówce, w tym 1,1 mln dolarów w trzech plastikowych torbach, które haker zakopał w ogródku rodziców. W marcu 2010 roku został skazany na 20 lat więzienia. Gonzalez, który swoją przestępczą operację nazwał „Get Rich or Die Tryin” (wzbogać się lub umrzyj próbując), tłumaczył w sądzie, że motywem jego działania była zwykła ciekawość oraz obsesja na punkcie sieci komputerowych. Władze dotarły jednak do jego rozmów na czacie, w którym zwierzał się znajomemu, że chce zarobić 15 mln dolarów, kupić jacht i… przejść na emeryturę.

Michael Jordan hakingu

Pisząc o hakerach nie można nie wspomnieć o Kevinie Mitnicku. Amerykanin zwany "Condorem" to niekwestionowana legenda w swoim fachu. Swój wielki talent ujawnił już jak mały chłopiec, kiedy obszedł system biletowy w Los Angeles i dzięki temu mógł za darmo jeździć miejskimi autobusami.

Później kilka razy włamywał się do systemów komputerowych różnych firm i instytucji, jednak nigdy nie czerpał z tego korzyści finansowych. Hakował dla samego złamania kodu, zabawy i z ciekawości. W 1988 roku trafił na rok do więzienia. Po odsiadce, w ramach zemsty na oskarżycielach i sędziach, zmienił ich informacje kredytowe w bankach.

FBI oszacowało koszty włamania Mitnicka na 300 mln dolarów, w związku z czym groziło mu nawet 200 lat za kratkami. Ostatecznie odsiedział 4,5 roku, a na wolność wyszedł w styczniu 2000 roku.

Jeszcze do 21 stycznia 2003 "Condor" miał sądowy zakaz korzystania z internetu. Jeszcze tego samego dnia po raz pierwszy skorzystał z sieci w programie na żywo, a pierwszą stroną jaką odwiedził był blog jego dziewczyny.

Dziś Mitnick "chodzi w białym kapeluszu" i pracuje dla największych firm świata jako konsultant do spraw zabezpieczeń.

Wybrali złą drogę

Mateusz Murek zwraca uwagę, że historia hakerstwa rozpoczęła się ponad 100 lat temu od pierwszych prób bezpiecznego i bezprzewodowego przesyłania informacji na duże odległości. Później, wraz w powstaniem pierwszych komputerów pojawili się programiści, którzy w pewnym momencie zdali sobie sprawę z możliwości, jakie dają im komputery i inne urządzenia elektroniczne. Tak powstała szeroko pojęta subkultura hakerska.

Hakerzy gromadzący ogromną wiedzę, na początku wykorzystywali ją w dobrej wierze, aby szukać błędów w systemach informatycznych. Niektórzy jednak, gdy zorientowali się, jak wielkie pieniądze i sławę mogą zdobyć, zeszli na złą drogę, czego skutki obserwujemy do dzisiaj.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Eneas De Troya/CC BY 2.0, U.S. Secret Service/US Attorney for New Jersey, shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC