Wielkie pieniądze, sława i więzienie. Sprawdź, jak legendarni hakerzy zdobyli swoje fortuny

Albert Gonzalez i Kevin MitnickEneas De Troya/CC BY 2.0, U.S. Secret Service/US Attorney for New Jersey, shutterstock.com

Kto potrzebuje broni, gdy ma klawiaturę? To retoryczne pytanie często zadają sobie hakerzy, którzy włamując się do komputerów kradną cenne i poufne dane, a na ich wykorzystaniu zarabiają krocie. Cyberataki powodują ogromne straty, zarówno w budżetach wielkich koncernów, jak i w portfelach zwykłych obywateli. Prześledziliśmy historię osób, którzy na stałe wpisały się w historię hakingu, a swoją "karierę" rozpoczęły w bardzo młodym wieku.

Przyjęło się, że haker jest pojęciem negatywnym, ale nie jest to prawda. Hakerów możemy podzielić na dwie główne grupy: black hats (czarne kapelusze) i white hats (białe kapelusze). Jest to nawiązanie do starych amerykańskich westernów, w których "zły charakter" od tego dobrego można było odróżnić właśnie po kolorze nakrycia głowy.

Pierwsza grupa działa na granicy prawa bądź poza nim i w momencie znalezienia błędów w oprogramowaniu wykorzystuje je, zazwyczaj w nielegalnym celu. Z kolei druga, w momencie znalezienia luki, przesyła informacje do autorów aplikacji, aby ją załatano.

Jakie kwalifikacje musi mieć haker?

Niestety, o wiele częściej słyszymy o hakerach działających w złych intencjach. Sieć służy im nie tylko do wyszukania swoich ofiar, ale także do pogłębienia własnej wiedzy. Fora hakerskie tworzone w sieci TOR (wirtualna sieć komputerowa zapewniająca użytkownikom niemal anonimowy dostęp do internetu) usprawniają działania hakerów i służą do wymiany złośliwego oprogramowania. Haker do wykonywania swojego "zawodu" musi posiadać niezbędne kwalifikacje i jak tłumaczy tvn24 bis.pl Mateusz Murek, specjalista ds. bezpieczeństwa IT w Kaspersky Lab Polska, nie każdy się do tej "roboty" nadaje. - Hakerzy muszą znać różne języki programowania, strukturę sieci oraz ogólnie pojmowane bezpieczeństwo. Z pewnością przydatna jest także umiejętność szybkiego uczenia się - zaznacza. Jak dodaje, ta wiedza jest niezbędna, jeżeli ze swojego zajęcia haker chce uczynić źródło utrzymania. - Firmy informatyczne zachęcają wprawdzie użytkowników do szukania luk i błędów w swoim oprogramowaniu wynagradzając ten trud finansowo, ale tylko najlepsi mogą na tym naprawdę dobrze zarabiać - mówi. Wiele osób idzie więc na łatwiznę i kupuje gotowe złośliwe oprogramowanie. - Tak też można zarobić, ale jest to bardzo ryzykowny sposób życia, który zaprowadził wiele osób do więzienia - podkreśla Murek.

Tylko dla bogatych?

Oglądając filmy poświęcone tematyce hakingu, często widzimy bohatera siedzącego przed kilkoma monitorami, korzystającego ze skomplikowanego i wyrafinowanego sprzętu. "To musi kosztować fortunę" - myślimy, ale nie do końca filmowa fabuła pokrywa się z rzeczywistością. Zakup oraz utrzymanie wielu urządzeń pochłania wprawdzie znaczące środki finansowe, ale okazuje się, że do systemów wielkich korporacji potrafiły włamać się osoby dysponujące wyłącznie standardowym PC-tem i łączem internetowym. Jednym z takich przykładów jest Herbert Zinn z Chicago, znany jako "Shadow Hawk". W 1987 roku 17-letni wówczas Zinn dysponując podstawowym sprzętem, włamał się do komputerów AT&T w New Jersey i ukradł oprogramowanie, które jeszcze nie zdążyło trafić na rynek. Jedna kopia oprogramowania warta była 5 tys. dolarów, a AT&T straty spowodowane tym atakiem hakerskim wyceniła na milion dolarów.

Młodzi i (nie)głupi

Zinn nie był jedynym nastolatkiem, który stał się "gwiazdą" wśród hakerów. W 2004 roku niemiecki uczeń Sven Jaschan stworzył i uwolnił w sieci wirusa NetSky, który zainfekował miliony komputerów na całym świecie. Robak osiągnął swój najwyższy stopień zniszczenia, gdy wyłączył cały system komputerowy Delta Air Lines, jednej z największych linii lotniczych na świecie. Doprowadziło do odwołania wielu lotów transatlantyckich i strat przewoźnika liczonych w dziesiątkach milionów dolarów.

Sprawa była na tyle poważna, że Microsoft za "głowę" hakera wyznaczył nagrodę w wysokości 250 tys. dolarów. Po trzech miesiącach intensywnych poszukiwań Jaschan został aresztowany. 18-latka "wsypał"… kolega z klasy.

Jaschan został skazany na 21 miesięcy w zawieszeniu i 30 godzin prac społecznych. Co ciekawe, cała historia skończyła się dla Niemca happy-endem, bo jeszcze w 2004 roku zatrudniła go na stanowisku konsultanta niemiecka firma z branży IT.

Szerokim echem na cały świecie odbiła się również sprawa Kanadyjczyka Michaela Calce, znanego pod pseudonimem "MafiaBoy". W lutym 2000 roku, w wieku zaledwie 15 lat dokonał serii ataków na serwery m.in. CNN, Amazona, Yahoo i Ebay-a. Prokuratura wyceniła straty poniesione w ich wyniku na ponad 1,7 miliarda dolarów.

Pieniądze zakopane w ogródku

Za jedno z największych oszustw w historii USA odpowiedzialny jest Albert Gonzalez, haker z Miami. W latach 2005-2007 stał na czele cybernetycznego gangu, który ukradł ponad 170 mln numerów kard kredytowych z ponad 250 instytucji finansowych. Gonzalez został aresztowany w maju 2008 roku. Policja zabezpieczyła 1,6 mln dolarów w gotówce, w tym 1,1 mln dolarów w trzech plastikowych torbach, które haker zakopał w ogródku rodziców. W marcu 2010 roku został skazany na 20 lat więzienia. Gonzalez, który swoją przestępczą operację nazwał „Get Rich or Die Tryin” (wzbogać się lub umrzyj próbując), tłumaczył w sądzie, że motywem jego działania była zwykła ciekawość oraz obsesja na punkcie sieci komputerowych. Władze dotarły jednak do jego rozmów na czacie, w którym zwierzał się znajomemu, że chce zarobić 15 mln dolarów, kupić jacht i… przejść na emeryturę.

Michael Jordan hakingu

Pisząc o hakerach nie można nie wspomnieć o Kevinie Mitnicku. Amerykanin zwany "Condorem" to niekwestionowana legenda w swoim fachu. Swój wielki talent ujawnił już jak mały chłopiec, kiedy obszedł system biletowy w Los Angeles i dzięki temu mógł za darmo jeździć miejskimi autobusami.

Później kilka razy włamywał się do systemów komputerowych różnych firm i instytucji, jednak nigdy nie czerpał z tego korzyści finansowych. Hakował dla samego złamania kodu, zabawy i z ciekawości. W 1988 roku trafił na rok do więzienia. Po odsiadce, w ramach zemsty na oskarżycielach i sędziach, zmienił ich informacje kredytowe w bankach.

FBI oszacowało koszty włamania Mitnicka na 300 mln dolarów, w związku z czym groziło mu nawet 200 lat za kratkami. Ostatecznie odsiedział 4,5 roku, a na wolność wyszedł w styczniu 2000 roku.

Jeszcze do 21 stycznia 2003 "Condor" miał sądowy zakaz korzystania z internetu. Jeszcze tego samego dnia po raz pierwszy skorzystał z sieci w programie na żywo, a pierwszą stroną jaką odwiedził był blog jego dziewczyny.

Dziś Mitnick "chodzi w białym kapeluszu" i pracuje dla największych firm świata jako konsultant do spraw zabezpieczeń.

Wybrali złą drogę

Mateusz Murek zwraca uwagę, że historia hakerstwa rozpoczęła się ponad 100 lat temu od pierwszych prób bezpiecznego i bezprzewodowego przesyłania informacji na duże odległości. Później, wraz w powstaniem pierwszych komputerów pojawili się programiści, którzy w pewnym momencie zdali sobie sprawę z możliwości, jakie dają im komputery i inne urządzenia elektroniczne. Tak powstała szeroko pojęta subkultura hakerska.

Hakerzy gromadzący ogromną wiedzę, na początku wykorzystywali ją w dobrej wierze, aby szukać błędów w systemach informatycznych. Niektórzy jednak, gdy zorientowali się, jak wielkie pieniądze i sławę mogą zdobyć, zeszli na złą drogę, czego skutki obserwujemy do dzisiaj.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Eneas De Troya/CC BY 2.0, U.S. Secret Service/US Attorney for New Jersey, shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zniesieniu węgierskiego embarga na polskie mięso, produkty zwierzęce i pasze. Wprowadzona wcześniej rozporządzeniem premiera Viktora Orbana decyzja była odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Źródło:
PAP

Rosną długi firm z branży IT, a programiści tracą pracę, bo zastępuje ich sztuczna inteligencja - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita". Według dziennika rozdrobniona dotąd branża skazana jest na konsolidację.

Koniec eldorado w branży

Koniec eldorado w branży

Źródło:
PAP

Muszelki, piasek, produkty spożywcze czy produkty rzemiosła – takie pamiątki zdarza nam się przywozić z wakacji. Jeśli chodzi o Brugię, to turyści nierzadko zabierają stamtąd kostkę brukową. Radni tego belgijskiego miasta apelują, by odwiedzający zaprzestali tej praktyki.

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Źródło:
PAP

Lotnisko Kansai w Osace obsługuje co roku około 30 milionów pasażerów. Port chwali się, że od ponad 30 lat nie zgubiono bagażu z winy operatora. Klucz do sukcesu to doświadczona załoga i zaawansowany system sortowania.

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

Źródło:
PAP

We wtorkowych losowaniach Lotto i Lotto Plus nie odnotowano głównych wygranych. Oznacza to, że w przypadku Lotto kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 20 maja 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk poinformował, że ograniczy wydatki na kampanie wyborcze, bo "nie widzi powodu" dalszego ich finansowania. Odniósł się także do przeciwników atakujących jego firmy i zapowiedział, że "wielu z nich trafi do więzienia".

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Niemczech odnotowano dwie wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 20 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął cztery projekty z pakietu deregulacyjnego - podała kancelaria premiera. Nowe rozwiązania dotyczą między innymi podatku od spadków i darowizn, podatku dochodowego, a także prawa bankowego.

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Źródło:
PAP

Reputacja najważniejszych firm należących do Elona Muska spadła ze szczytu rankingu na sam dół - wykazał sondaż firmy Harris Poll, który we wtorek cytuje portal Axios. Tesla, która była na 8. miejscu w 2021 roku, zajmuje obecnie 95. pozycję.

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Źródło:
PAP

Mechanizm zezwalający na bezcłowy import towarów z Ukrainy przestanie obowiązywać na początku czerwca - przekazał premier Donald Tusk. Dodał, że znów będą obowiązywać regulacje sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd przedłużył do 25 sierpnia areszt tymczasowy dla Wadima Moszkowicza, założyciela firmy rolniczej Rusagro - przekazał jego prawnik, cytowany przez Agencję Reuters. Miliarder jest podejrzewany o łapówkarstwo i defraudację 30 miliardów rubli (około 1,5 miliarda złotych).

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Projekt noweli o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafi do Sejmu w czerwcu - przekazał wicedyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji Marcin Wysocki. Podkreślił, że zmiana jest pilna i priorytetowa.

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

Źródło:
PAP

Bruksela planuje nałożenie podatku na małe paczki spoza Unii Europejskiej (UE), głównie z Chin. Ma to ograniczyć import za pośrednictwem tamtejszych detalicznych sklepów online, takich jak Temu czy Shein - poinformował "Financial Times".

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Źródło:
PAP

- Z roku na rok coraz trudniej jest wybrać finalistów. Jakość kandydatów jest bardzo dobra w każdej kategorii - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Ogłoszenie laureatów "biznesowych Oscarów" w ramach 14. edycji konkursu odbędzie się 26 maja 2025 roku.

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

Źródło:
tvn24.pl

- Osiemset tysięcy dzieci w wieku szkolnym potrzebuje fachowego dostępu do opieki psychiatrycznej i psychologicznej. To jest populacja drugiego miasta w Polsce - Krakowa. Ta skala potrzeb jest ogromna - podkreśliła Zuzanna Lewandowska, prezeska Fundacji TVN.

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2026 roku informacja o emeryturze będzie dostępna w aplikacji mObywatel - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Dokument zakłada likwidację Centralnej Informacji Emerytalnej z powodu wysokich kosztów i niepewnej skuteczności.

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Wypłata 14. emerytury w 2025 roku została zaplanowana na wrzesień - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia, które formalnie określi termin przekazania dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od wtorku maszyniści nie muszą już podawać sygnału dźwiękowego "Baczność" przed przejazdami kolejowymi wyposażonymi w rogatki lub sygnalizację świetlno-dźwiękową. To efekt nowelizacji rozporządzenia podpisanej przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka. Zmiana ma ograniczyć hałas w rejonach zamieszkałych i poprawić komfort życia mieszkańców.

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Źródło:
tvn24.pl

Niższy limit ceny za ropę z Rosji, wsparcie ukraińskiego przemysłu i cios w rosyjską "flotę cieni" - to zaproponował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w Brukseli. Wskazał w ten sposób, co jeszcze może zrobić Unia Europejska.

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Źródło:
PAP

Unia Europejska zatwierdziła 17. pakiet sankcji na Rosję, obejmujący blisko 200 statków z rosyjskiej "floty cieni" - poinformowała we wtorek szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas. Powtórzyła, że trwają prace nad kolejnymi sankcjami.

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W pierwszym kwartale 2025 roku ponad 14 tysięcy odbiorców energii elektrycznej zmieniło swojego sprzedawcę prądu. Z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) wynika także, że w ponad 8 tysiącach przypadków były to gospodarstwa domowe.

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Źródło:
PAP

Złoty we wtorek odrobił większość strat po weekendzie i jego kurs zszedł do 4,25 względem euro. Jednak zdaniem analityków, przestrzeń do dalszego umacniania jest niewielka, a na znaczeniu zyskają globalne czynniki wpływu. 

"Bez paniki". Co się dzieje ze złotym?

"Bez paniki". Co się dzieje ze złotym?

Źródło:
PAP

Rząd zajmie się na wtorkowym posiedzeniu rekompensatami dla poszkodowanych weteranów - zapowiedział premier Donald Tusk. - Po powrocie do kraju otrzymują oczywiście rentę, kiedy nie są zdolni do służby, ale już odszkodowanie, inne środki do życia - to już bardzo długa droga sądowa, procesowanie się z instytucjami państwa, często kończące się niczym z punktu widzenia weterana - stwierdził premier.

Sześć tysięcy złotych za każdy procent utraty zdrowia. Tusk: podjęliśmy decyzję

Sześć tysięcy złotych za każdy procent utraty zdrowia. Tusk: podjęliśmy decyzję

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące kwasu chlebowego. W kilku partiach produktu oznakowanego jako bezglutenowy wykryto gluten, co u niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne.

Partie produktu wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Partie produktu wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl