Wielkie pieniądze, sława i więzienie. Sprawdź, jak legendarni hakerzy zdobyli swoje fortuny

Albert Gonzalez i Kevin MitnickEneas De Troya/CC BY 2.0, U.S. Secret Service/US Attorney for New Jersey, shutterstock.com

Kto potrzebuje broni, gdy ma klawiaturę? To retoryczne pytanie często zadają sobie hakerzy, którzy włamując się do komputerów kradną cenne i poufne dane, a na ich wykorzystaniu zarabiają krocie. Cyberataki powodują ogromne straty, zarówno w budżetach wielkich koncernów, jak i w portfelach zwykłych obywateli. Prześledziliśmy historię osób, którzy na stałe wpisały się w historię hakingu, a swoją "karierę" rozpoczęły w bardzo młodym wieku.

Przyjęło się, że haker jest pojęciem negatywnym, ale nie jest to prawda. Hakerów możemy podzielić na dwie główne grupy: black hats (czarne kapelusze) i white hats (białe kapelusze). Jest to nawiązanie do starych amerykańskich westernów, w których "zły charakter" od tego dobrego można było odróżnić właśnie po kolorze nakrycia głowy.

Pierwsza grupa działa na granicy prawa bądź poza nim i w momencie znalezienia błędów w oprogramowaniu wykorzystuje je, zazwyczaj w nielegalnym celu. Z kolei druga, w momencie znalezienia luki, przesyła informacje do autorów aplikacji, aby ją załatano.

Jakie kwalifikacje musi mieć haker?

Niestety, o wiele częściej słyszymy o hakerach działających w złych intencjach. Sieć służy im nie tylko do wyszukania swoich ofiar, ale także do pogłębienia własnej wiedzy. Fora hakerskie tworzone w sieci TOR (wirtualna sieć komputerowa zapewniająca użytkownikom niemal anonimowy dostęp do internetu) usprawniają działania hakerów i służą do wymiany złośliwego oprogramowania. Haker do wykonywania swojego "zawodu" musi posiadać niezbędne kwalifikacje i jak tłumaczy tvn24 bis.pl Mateusz Murek, specjalista ds. bezpieczeństwa IT w Kaspersky Lab Polska, nie każdy się do tej "roboty" nadaje. - Hakerzy muszą znać różne języki programowania, strukturę sieci oraz ogólnie pojmowane bezpieczeństwo. Z pewnością przydatna jest także umiejętność szybkiego uczenia się - zaznacza. Jak dodaje, ta wiedza jest niezbędna, jeżeli ze swojego zajęcia haker chce uczynić źródło utrzymania. - Firmy informatyczne zachęcają wprawdzie użytkowników do szukania luk i błędów w swoim oprogramowaniu wynagradzając ten trud finansowo, ale tylko najlepsi mogą na tym naprawdę dobrze zarabiać - mówi. Wiele osób idzie więc na łatwiznę i kupuje gotowe złośliwe oprogramowanie. - Tak też można zarobić, ale jest to bardzo ryzykowny sposób życia, który zaprowadził wiele osób do więzienia - podkreśla Murek.

Tylko dla bogatych?

Oglądając filmy poświęcone tematyce hakingu, często widzimy bohatera siedzącego przed kilkoma monitorami, korzystającego ze skomplikowanego i wyrafinowanego sprzętu. "To musi kosztować fortunę" - myślimy, ale nie do końca filmowa fabuła pokrywa się z rzeczywistością. Zakup oraz utrzymanie wielu urządzeń pochłania wprawdzie znaczące środki finansowe, ale okazuje się, że do systemów wielkich korporacji potrafiły włamać się osoby dysponujące wyłącznie standardowym PC-tem i łączem internetowym. Jednym z takich przykładów jest Herbert Zinn z Chicago, znany jako "Shadow Hawk". W 1987 roku 17-letni wówczas Zinn dysponując podstawowym sprzętem, włamał się do komputerów AT&T w New Jersey i ukradł oprogramowanie, które jeszcze nie zdążyło trafić na rynek. Jedna kopia oprogramowania warta była 5 tys. dolarów, a AT&T straty spowodowane tym atakiem hakerskim wyceniła na milion dolarów.

Młodzi i (nie)głupi

Zinn nie był jedynym nastolatkiem, który stał się "gwiazdą" wśród hakerów. W 2004 roku niemiecki uczeń Sven Jaschan stworzył i uwolnił w sieci wirusa NetSky, który zainfekował miliony komputerów na całym świecie. Robak osiągnął swój najwyższy stopień zniszczenia, gdy wyłączył cały system komputerowy Delta Air Lines, jednej z największych linii lotniczych na świecie. Doprowadziło do odwołania wielu lotów transatlantyckich i strat przewoźnika liczonych w dziesiątkach milionów dolarów.

Sprawa była na tyle poważna, że Microsoft za "głowę" hakera wyznaczył nagrodę w wysokości 250 tys. dolarów. Po trzech miesiącach intensywnych poszukiwań Jaschan został aresztowany. 18-latka "wsypał"… kolega z klasy.

Jaschan został skazany na 21 miesięcy w zawieszeniu i 30 godzin prac społecznych. Co ciekawe, cała historia skończyła się dla Niemca happy-endem, bo jeszcze w 2004 roku zatrudniła go na stanowisku konsultanta niemiecka firma z branży IT.

Szerokim echem na cały świecie odbiła się również sprawa Kanadyjczyka Michaela Calce, znanego pod pseudonimem "MafiaBoy". W lutym 2000 roku, w wieku zaledwie 15 lat dokonał serii ataków na serwery m.in. CNN, Amazona, Yahoo i Ebay-a. Prokuratura wyceniła straty poniesione w ich wyniku na ponad 1,7 miliarda dolarów.

Pieniądze zakopane w ogródku

Za jedno z największych oszustw w historii USA odpowiedzialny jest Albert Gonzalez, haker z Miami. W latach 2005-2007 stał na czele cybernetycznego gangu, który ukradł ponad 170 mln numerów kard kredytowych z ponad 250 instytucji finansowych. Gonzalez został aresztowany w maju 2008 roku. Policja zabezpieczyła 1,6 mln dolarów w gotówce, w tym 1,1 mln dolarów w trzech plastikowych torbach, które haker zakopał w ogródku rodziców. W marcu 2010 roku został skazany na 20 lat więzienia. Gonzalez, który swoją przestępczą operację nazwał „Get Rich or Die Tryin” (wzbogać się lub umrzyj próbując), tłumaczył w sądzie, że motywem jego działania była zwykła ciekawość oraz obsesja na punkcie sieci komputerowych. Władze dotarły jednak do jego rozmów na czacie, w którym zwierzał się znajomemu, że chce zarobić 15 mln dolarów, kupić jacht i… przejść na emeryturę.

Michael Jordan hakingu

Pisząc o hakerach nie można nie wspomnieć o Kevinie Mitnicku. Amerykanin zwany "Condorem" to niekwestionowana legenda w swoim fachu. Swój wielki talent ujawnił już jak mały chłopiec, kiedy obszedł system biletowy w Los Angeles i dzięki temu mógł za darmo jeździć miejskimi autobusami.

Później kilka razy włamywał się do systemów komputerowych różnych firm i instytucji, jednak nigdy nie czerpał z tego korzyści finansowych. Hakował dla samego złamania kodu, zabawy i z ciekawości. W 1988 roku trafił na rok do więzienia. Po odsiadce, w ramach zemsty na oskarżycielach i sędziach, zmienił ich informacje kredytowe w bankach.

FBI oszacowało koszty włamania Mitnicka na 300 mln dolarów, w związku z czym groziło mu nawet 200 lat za kratkami. Ostatecznie odsiedział 4,5 roku, a na wolność wyszedł w styczniu 2000 roku.

Jeszcze do 21 stycznia 2003 "Condor" miał sądowy zakaz korzystania z internetu. Jeszcze tego samego dnia po raz pierwszy skorzystał z sieci w programie na żywo, a pierwszą stroną jaką odwiedził był blog jego dziewczyny.

Dziś Mitnick "chodzi w białym kapeluszu" i pracuje dla największych firm świata jako konsultant do spraw zabezpieczeń.

Wybrali złą drogę

Mateusz Murek zwraca uwagę, że historia hakerstwa rozpoczęła się ponad 100 lat temu od pierwszych prób bezpiecznego i bezprzewodowego przesyłania informacji na duże odległości. Później, wraz w powstaniem pierwszych komputerów pojawili się programiści, którzy w pewnym momencie zdali sobie sprawę z możliwości, jakie dają im komputery i inne urządzenia elektroniczne. Tak powstała szeroko pojęta subkultura hakerska.

Hakerzy gromadzący ogromną wiedzę, na początku wykorzystywali ją w dobrej wierze, aby szukać błędów w systemach informatycznych. Niektórzy jednak, gdy zorientowali się, jak wielkie pieniądze i sławę mogą zdobyć, zeszli na złą drogę, czego skutki obserwujemy do dzisiaj.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Eneas De Troya/CC BY 2.0, U.S. Secret Service/US Attorney for New Jersey, shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, potentat nieruchomości i turystyki w Norwegii. Był właścicielem kilkudziesięciu centrów handlowych i hoteli w północnej Europie. Jego majątek wyceniano na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych).

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP