Wielkiej fuzji nie będzie
- Źródło:
- BBC, PAP
Rozmowy w sprawie połączenia Hondy i Nissana zakończyły się fiaskiem. Koncernom motoryzacyjnym nie udało się dojść do porozumienia - podał portal stacji BBC.
W wyniku fuzji miała powstać czwarta co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie, Volkswagenie i Hyundaiu, wyceniana na 60 miliardów dolarów - wskazał BBC.
Nie będzie wielkiej fuzji Hondy i Nissana
Pod koniec grudnia media obiegła informacja, że Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci deklarowali, że chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku.
Zainteresowanie dołączeniem do nowej grupy wyraził także koncern Mitsubishi Motors.
Obaj producenci samochodów chcieli obniżyć koszty, dzieląc się rosnącym obciążeniem finansowym związanym z rozwojem pojazdów elektrycznych i oprogramowania, by lepiej konkurować z globalnymi rywalami, takimi jak amerykańska Tesla czy chińska firma BYD.
Honda z czasem zmieniła jednak strategię i zaproponowała przejęcie Nissana, aby uczynić z niego spółkę zależną. To wzbudziło sprzeciw Nissana, który przystąpił do negocjacji, zakładając, że integracja będzie miała charakter równorzędnego partnerstwa.
Jak podał japoński nadawca NHK, obie firmy, które są drugim i trzecim co do wielkości producentem samochodów w Japonii, będą kontynuować strategiczne partnerstwo z Mitsubishi Motors w zakresie m.in. pojazdów elektrycznych.
Nowy gracz
W listopadzie Nissan zapowiedział redukcje tysięcy etatów w związku ze spadkiem sprzedaży w Chinach i Stanach Zjednoczonych.
Jak wskazał portal stacji BBC, pojawił się nowy gracz, który mógłby zainwestować w Nissana. To tajwański gigant technologiczny Foxconn. - Jeśli współpraca będzie tego wymagać (zakupu akcji Nissana - red.), rozważymy to - powiedział dziennikarzom w środę prezes Foxconnu Young Liu.
Autorka/Autor:mp/kris
Źródło: BBC, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/FRANCK ROBICHON
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
"Klucz do mieszkania" to nowy program mieszkaniowy zaproponowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Resort rozwoju chce w 2025 r. przeznaczyć 2,5 mld zł na mieszkalnictwo komunalne i społeczne. Z kolei program "Pierwsze klucze" będzie skierowany do tych, którzy nie byli właścicielami mieszkań. - Żadna złotówka z tego programu nie popłynie do deweloperów podkreślał minister Paszyk.
"Klucz do mieszkania". Minister rozwoju przedstawił nowy program mieszkaniowy
- Źródło:
- PAP
W przypadku niewykonania obowiązku informacyjnego bank może zostać pozbawiony prawa do odsetek - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). - To przełomowe orzeczenie, otwiera drogę do tysięcy nowych pozwów przeciwko bankom i może oznaczać konieczność zwrotu miliardów złotych polskim kredytobiorcom - oceniła adwokat Karolina Pilawska.
Przełomowy wyrok TSUE. "Może oznaczać konieczność zwrotu miliardów złotych"
- Źródło:
- PAP
Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek w Warszawie z prezesem Alphabet i Google Sundarem Pichaiem. - Dzisiaj podpisujemy memorandum w sprawie wykorzystania sztucznej inteligencji w energetyce, cyberbezpieczeństwie i innych dziedzinach - powiedział Pichai po spotkaniu z szefem polskiego rządu.
Strajk belgijskich związków zawodowych sparaliżował w czwartek stolicę Belgii. Z brukselskiego lotniska nie odleciał ani jeden samolot, a firmy zaleciły swoim pracownikom pracę zdalną lub poprosiły, żeby podwozili się wzajemnie do biura.
Polska popiera pomysł Komisji Europejskiej (KE) połączenia stolic państw europejskich koleją dużych prędkości - stwierdził minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Dodał, że z ministrami z Niemiec i Czech trwają rozmowy dotyczące szybkiej kolei z Warszawy do Berlina i Pragi.
Szybciej do europejskich stolic. "Polskie plany zostały wkomponowane"
- Źródło:
- PAP
Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski niewyrównany sezonowo wzrósł w czwartym kwartale 2024 roku o 3,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z trzecim kwartałem wzrost wyniósł 1,3 procent.
Indeks WIG przekroczył poziom 93000 punktów, a indeks WIG20 znalazł się powyżej 2600 punktów. Dla WIG jest to nowy historyczny rekord. To reakcja inwestorów na rozmowę Donalda Trumpa z Władimirem Putinem i rosnącą szansę na pokój między Ukrainą a Rosją.
Doniesienia o możliwym rozpoczęciu rozmów na temat zakończenia wojny w Ukrainie umacniają złotego. Dalszy wzrost wartości krajowej waluty będzie jednak zależeć od warunków ewentualnego porozumienia - oceniają ekonomiści. Euro jest najtańsze od stycznia 2018 roku.
Ruszyła bezpłatna platforma mojecert.pl, na której można zweryfikować strony internetowe pod kątem bezpieczeństwa - przekazał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Nowe narzędzie umożliwia między innymi uzyskanie informacji o wycieku danych czy szkodliwym oprogramowaniu.
Wyższe koszty produkcji i rosnący import to problemy polskiej branży meblarskiej. Jak zauważył dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (OIGPM) Michał Strzelecki, od dwóch lat dynamika sprzedaży spada, co wkrótce może doprowadzić do zwolnień i zamykania działalności.
W trzy lata ubyło 20 tysięcy etatów. "Liczba zatrudnionych w branży nadal będzie malała"
- Źródło:
- PAP
Unia Europejska będzie musiała zmierzyć się ze skutkami amerykańskich ceł w warunkach słabej sytuacji gospodarczej na rynku stali, który już teraz jest "ciasny" - ocenił prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Mirosław Motyka. Podkreślił, że branża domaga się silnej ochrony unijnego rynku, ale także zabiega o poprawę swojej sytuacji w Polsce.
Władze Toronto zadecydowały o wstrzymaniu dopłat dla taksówkarzy i kierowców platform przewozowych kupujących tesle. W największym mieście Kanady wypłacane są granty taksówkarzom, którzy zamieniają samochody na elektryczne.
Honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne od pracy. Poseł Bartosz Romowicz napisał w interpelacji, iż "pracodawcy zgłaszają, że niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. "Obowiązek udzielenia zwolnienia ma charakter bezwzględny" - odpowiada ministra rodziny i pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, dodając, że jej resort pracuje obecnie nad "zwiększeniem uprawnień dla takich pracowników".
Stworzenie nowych miast - to plan rządu Wielkiej Brytanii na rozwiązanie kryzysu dotyczącego niedoboru mieszkań. Ma to być największy program budowy domów w tym kraju od końca okresu powojennego. Rozważanych jest około 100 lokalizacji.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska popiera ideę stworzenia jednego rejestru mieszkańców, który przyczyni się do uszczelnienia systemu opłat za śmieci i za wodę - podał resort w uwagach do projektu przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury.
Komisja Europejska (KE) ponownie wezwała Węgry i Polskę do pełnego wdrożenia unijnych przepisów dotyczących wewnętrznego rynku energii elektrycznej. Termin minął w 2021 roku. Oba kraje mogą trafić przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w przypadku nieusunięcia uchybień.
- Ukraina otrzymała pierwszy projekt umowy o partnerstwie z USA. Trzeba zrobić wszystko, by szybko osiągnąć porozumienie i podpisać ten dokument - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z amerykańskim ministrem finansów Scottem Bessentem.
We wtorek weszły w życie nowe unijne przepisy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Ograniczają one między innymi stosowanie opakowań jednorazowych, jak pojedyncze saszetki na sól czy cukier i promują wyprawy na zakupy z własnymi pudełkami. Regulacje zakazują też pakowania w plastikowe worki lub owijania folią pojedynczych sztuk owoców i warzyw. Nowe zasady zaczną w pełni obowiązywać w sierpniu 2026 roku.
Koncern Meta zwolnił w poniedziałek około czterech tysięcy pracowników, którzy mieli osiągać słabsze wyniki. Jak zauważa jednak "New York Post", kilku zwolnionych pracowników stwierdziło, że nie dalej jak w zeszłym roku otrzymali pochlebne recenzje od swoich menedżerów.
Amerykańskie cła na stal i aluminium nie wpłyną znacząco na chińską gospodarkę - podał dziennik "South China Morning Post". Zdaniem ekonomistów niepokój w Chinach wywołują niski popyt krajowy oraz nadwyżka mocy produkcyjnych, które, z powodu nowych ceł, mogą zostać spotęgowane.
Coca-Cola będzie musiała sprzedawać więcej napojów w plastikowych butelkach w USA - zapowiedział w rozmowie z inwestorami dyrektor generalny firmy James Quincey. Stanie się tak, jeżeli puszki aluminiowe podrożeją z powodu ceł nałożonych przez prezydenta Donalda Trumpa.
Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności.
Od 3 lutego, czyli od startu nowego programu dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych NaszEauto, złożono blisko 400 wniosków na kwotę prawie 11 milionów złotych - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Państwo dopłaci nawet 40 tysięcy złotych do auta. Tyle wniosków złożono
- Źródło:
- PAP
Goldman Sachs rezygnuje z wymogów związanych z polityką różnorodności dla klientów biznesowych - podaje BBC. Wcześniej bank oferował usługi doradcze związane z wejściem na giełdę tylko firmom, w których zarządach zasiadały także osoby nie będące białymi mężczyznami.
Zarząd złożony tylko z białych mężczyzn nie będzie już przeszkodą. Decyzja kolejnej firmy
- Źródło:
- BBC
Oczywiście ten postulat wyborczy pozostaje aktualny. Ja przedstawię panu premierowi plan realizacji tego zobowiązania - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Zadeklarował, ze ten postulat "zostanie zrealizowany". - Chciałbym, aby stało się to jak najszybciej, czyli w trakcie tej kadencji - mówił.
Minister finansów o realizacji postulatu wyborczego: ja przedstawię panu premierowi plan
- Źródło:
- TVN24
Jako minister finansów chciałbym, aby ten wzrost gospodarczy był trochę bardziej zrównoważony i mocniej przechylony w kierunku inwestycji. Dlatego strategia naszego rządu to: inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański.
Minister finansów o planie rządu na gospodarkę. "Inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje"
- Źródło:
- TVN24, PAP