Najsilniejsze paszporty świata. Polski dokument najwyżej w historii rankingu

Źródło:
PAP
Wojciech Andrusiewicz o zmianach w przepisach dla podróżnych
Wojciech Andrusiewicz o zmianach w przepisach dla podróżnych TVN24
wideo 2/4
Wojciech Andrusiewicz o zmianach w przepisach dla podróżnych TVN24

Z polskim paszportem można odwiedzić bez wizy 183 państwa i terytoria - wynika z najnowszego rankingu Henley Passport Index 2022. Najwięcej granic bez wizy, aż 192 państw i terytoriów, można przekroczyć z paszportem japońskim lub singapurskim. Pierwszą dziesiątkę rankingu zdominowały państwa Unii Europejskiej.

Henley Passport Index bazuje na danych dostarczonych przez Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA). Uwzględnia 199 różnego rodzaju paszportów i 227 miejsc docelowych. Indeks nie bierze jednak pod uwagę tymczasowych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

Ranking Henley Passport Index 2022

Polski paszport znajduje się na 8. miejscu w rankingu, ex aequo z węgierskim. To najwyższa pozycja zajmowana przez polski dokument w tej klasyfikacji prowadzonej od 2006 roku. Wtedy polski paszport był na 16. miejscu.

Posiadacze paszportów ze szczytu listy - japońskiego i singapurskiego - mogą teoretycznie podróżować bez wizy do 192 krajów.

Obywatele Afganistanu mogą dostać się bez wizy tylko do 26 innych państw i tym samym znaleźli się na końcu listy.

Korea Południowa i Niemcy uplasowały się na drugim miejscu (190 krajów), a za nimi znalazły się Finlandia, Włochy, Luksemburg i Hiszpania (189). Czwarte miejsce zajmują Francja, Holandia, Austria i Dania (188). Następne są Irlandia i Portugalia (187). Stany Zjednoczone i Wielka Brytania awansowały o jedno miejsce i znalazły się na szóstej pozycji (186) razem ze Szwajcarią, Norwegią, Belgią i Nową Zelandią. Kolejne miejsce (185) zajmuje Australia, Kanada, Czechy, Grecja i Malta.

Państwa Unii Europejskiej zdominowały pierwszą dziesiątkę rankingu.

Pomijając względy epidemiczne, ogólny poziom swobody podróżowania znacznie wzrósł w ciągu ostatnich kilku dekad. Henley Passport Index wykazał w 2006 r., że średnio człowiek może odwiedzić 57 krajów bez konieczności wcześniejszego uzyskania wizy. Dziś ta liczba jest prawie dwukrotnie większa i wynosi 107.

Wedle raportu tymi wolnościami wciąż jednak cieszą się przede wszystkim kraje Europy, Ameryki Północnej i bogatszych państw azjatyckich. Dla przykładu, posiadacze paszportów z takich krajów jak Angola, Kamerun czy Laos mogą wjechać bez wizy tylko do ok. 50 innych państw.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Koronawirus na świecie a podróże

W najnowszym raporcie zwrócono uwagę na to, że pojawienie się pod koniec zeszłego roku wariantu omikron koronawirusa rzuciło światło na rosnący podział w międzynarodowej mobilności między bogatszymi i biedniejszymi krajami. Wedle autorów, wskazują na to surowe restrykcje wprowadzone głównie przeciwko przemieszczaniu się z państw afrykańskich, które sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres porównał do "podróżnego apartheidu".

Prezes Henley & Partners oraz twórca koncepcji rankingu paszportów Christian H. Kaelin uważa, że otwarcie kanałów przemieszczania się będzie kluczowe dla ożywienia ekonomicznego po zakończeniu się epidemii Covid-19.

- Paszporty i wizy są jednymi z najważniejszych na świecie instrumentów mających wpływ na nierówności społeczne na całym świecie, ponieważ określają możliwości globalnego przemieszczania się - skomentował Kaelin.

- Granice, w których się urodziliśmy i dokumenty, które mamy prawo posiadać, są nie mniej arbitralne niż kolor naszej skóry. Zamożniejsze państwa powinny zachęcać do pozytywnego napływu migrantów, aby pomóc w redystrybucji i zrównoważeniu zasobów ludzkich i materialnych na całym świecie - dodał szef Henley & Partners.

Inny ranking

Innym rankingiem, który pokazuje siłę poszczególnych paszportów, jest Passport Index. Jest on publikowany w czasie rzeczywistym i aktualizowany tak często, jak wprowadzane są nowe zmiany w poszczególnych krajach, np. programy znoszące wizy czy też restrykcje związane z pandemią COVID-19.

W tym rankingu Polska znalazła się na 4. miejscu razem z Belgią, Portugalią, Norwegią i Australią.

Posiadacze polskiego paszportu mogą bez problemu wjechać do 151 krajów. Polski paszport pozwala na odwiedzenie 109 krajów bez wizy. Z kolei w 42 krajach otrzymamy wizę "on arrival" (po przylocie na lotnisko). Specjalnej naklejki w dokumencie potrzebujemy, żeby wjechać do 47 krajów.

Najsilniejszym paszportem świata mogą pochwalić się obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Mogą oni bez przeszkód odwiedzić 160 państw.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Spadki na europejskich parkietach. Tak giełdy zareagowały na dodatkowe cła prezydenta USA Donalda Trumpa, które w środę weszły w życie. Indeksy w Azji zakończyły dzień pod kreską.

Rynki mocno reagują na cła Donalda Trumpa

Rynki mocno reagują na cła Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W środę na drogach w całej w Polsce odbywa się akcja "Prędkość". Policjanci sprawdzają prędkość zarówno z użyciem radarów, jak i radiowozów z wideorejestratorami. - Apelujemy do kierujących, by przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i rozwaga wymagają zachowania szczególnej ostrożności - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie są na najniższym poziomie od czterech lat, a na rynkach nie słabnie gwałtowna wyprzedaż surowca - informują maklerzy. Wskazują, że cła prezydenta USA Donalda Trumpa zagrażają popytowi na surowce na świecie.

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Podwyższone stawki ceł Donalda Trumpa weszły w życie. Zostały nałożone na towary z krajów, z którymi USA mają deficyt handlowy. Wśród nich jest między innymi 20-procentowe cło na produkty z Unii Europejskiej oraz 84-procentowe na Chiny.

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 8 kwietnia 2025 roku.

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich liczb. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. W Polsce padła jedna wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 655 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 8 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

USA nałożą dodatkowe cła na Chiny, podwyższając łączne taryfy do 104 procent - przekazał Reuters, cytując urzędnika Białego Domu. Dodatkowe cła mają wejść w życie w środę, 9 kwietnia.

Trump spełni swoją groźbę

Trump spełni swoją groźbę

Źródło:
Reuters

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową - podał "Washington Post". Wszystko za sprawą gwałtownych zmian na rynkach kapitałowych.

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Źródło:
PAP

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg

Cła Donalda Trumpa odbiją się na amerykańskich rodzinach i zwiększą koszty utrzymania wielu gospodarstw domowych - podała telewizja ABC News. Według szacunków ubytek w portfelach Amerykanów wyniesie kilka tysięcy dolarów.

Tysiące mniej w portfelu. Skutki działań Trumpa

Tysiące mniej w portfelu. Skutki działań Trumpa

Źródło:
PAP

Sprawiedliwe roczne wynagrodzenie ze strony Google'a na rzecz polskich mediów za wykorzystanie ich treści powinno wynosić 78,67 miliona euro, czyli około 335 milionów złotych - szacuje Fehradvice & Partners w raporcie "Media w Polsce i ich wartość dla Google" stworzonym we współpracy z Związkiem Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

Jakie wynagrodzenie dla mediów? Raport

Jakie wynagrodzenie dla mediów? Raport

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Prezydent Zimbabwe zapowiedział zniesienie wszystkich ceł na towary z USA. To reakcja na wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa nowe wysokie cła na produkty z innych państw. Emmerson Mnangagwa twierdzi, że w ten sposób poprawi stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Zdaniem opozycji prezydent może jednak mieć także powody osobiste dla swojej decyzji.  

Pierwsze państwo ugina się pod presją Trumpa. Likwiduje wszystkie cła na produkty z USA

Pierwsze państwo ugina się pod presją Trumpa. Likwiduje wszystkie cła na produkty z USA

Źródło:
BBC, Business Insider Africa, PAP, tvn24.pl