Z polskim paszportem można odwiedzić bez wizy 183 państwa i terytoria - wynika z najnowszego rankingu Henley Passport Index 2022. Najwięcej granic bez wizy, aż 192 państw i terytoriów, można przekroczyć z paszportem japońskim lub singapurskim. Pierwszą dziesiątkę rankingu zdominowały państwa Unii Europejskiej.
Henley Passport Index bazuje na danych dostarczonych przez Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA). Uwzględnia 199 różnego rodzaju paszportów i 227 miejsc docelowych. Indeks nie bierze jednak pod uwagę tymczasowych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.
Ranking Henley Passport Index 2022
Polski paszport znajduje się na 8. miejscu w rankingu, ex aequo z węgierskim. To najwyższa pozycja zajmowana przez polski dokument w tej klasyfikacji prowadzonej od 2006 roku. Wtedy polski paszport był na 16. miejscu.
Posiadacze paszportów ze szczytu listy - japońskiego i singapurskiego - mogą teoretycznie podróżować bez wizy do 192 krajów.
Obywatele Afganistanu mogą dostać się bez wizy tylko do 26 innych państw i tym samym znaleźli się na końcu listy.
Korea Południowa i Niemcy uplasowały się na drugim miejscu (190 krajów), a za nimi znalazły się Finlandia, Włochy, Luksemburg i Hiszpania (189). Czwarte miejsce zajmują Francja, Holandia, Austria i Dania (188). Następne są Irlandia i Portugalia (187). Stany Zjednoczone i Wielka Brytania awansowały o jedno miejsce i znalazły się na szóstej pozycji (186) razem ze Szwajcarią, Norwegią, Belgią i Nową Zelandią. Kolejne miejsce (185) zajmuje Australia, Kanada, Czechy, Grecja i Malta.
Państwa Unii Europejskiej zdominowały pierwszą dziesiątkę rankingu.
Pomijając względy epidemiczne, ogólny poziom swobody podróżowania znacznie wzrósł w ciągu ostatnich kilku dekad. Henley Passport Index wykazał w 2006 r., że średnio człowiek może odwiedzić 57 krajów bez konieczności wcześniejszego uzyskania wizy. Dziś ta liczba jest prawie dwukrotnie większa i wynosi 107.
Wedle raportu tymi wolnościami wciąż jednak cieszą się przede wszystkim kraje Europy, Ameryki Północnej i bogatszych państw azjatyckich. Dla przykładu, posiadacze paszportów z takich krajów jak Angola, Kamerun czy Laos mogą wjechać bez wizy tylko do ok. 50 innych państw.
Koronawirus na świecie a podróże
W najnowszym raporcie zwrócono uwagę na to, że pojawienie się pod koniec zeszłego roku wariantu omikron koronawirusa rzuciło światło na rosnący podział w międzynarodowej mobilności między bogatszymi i biedniejszymi krajami. Wedle autorów, wskazują na to surowe restrykcje wprowadzone głównie przeciwko przemieszczaniu się z państw afrykańskich, które sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres porównał do "podróżnego apartheidu".
Prezes Henley & Partners oraz twórca koncepcji rankingu paszportów Christian H. Kaelin uważa, że otwarcie kanałów przemieszczania się będzie kluczowe dla ożywienia ekonomicznego po zakończeniu się epidemii Covid-19.
- Paszporty i wizy są jednymi z najważniejszych na świecie instrumentów mających wpływ na nierówności społeczne na całym świecie, ponieważ określają możliwości globalnego przemieszczania się - skomentował Kaelin.
- Granice, w których się urodziliśmy i dokumenty, które mamy prawo posiadać, są nie mniej arbitralne niż kolor naszej skóry. Zamożniejsze państwa powinny zachęcać do pozytywnego napływu migrantów, aby pomóc w redystrybucji i zrównoważeniu zasobów ludzkich i materialnych na całym świecie - dodał szef Henley & Partners.
Inny ranking
Innym rankingiem, który pokazuje siłę poszczególnych paszportów, jest Passport Index. Jest on publikowany w czasie rzeczywistym i aktualizowany tak często, jak wprowadzane są nowe zmiany w poszczególnych krajach, np. programy znoszące wizy czy też restrykcje związane z pandemią COVID-19.
W tym rankingu Polska znalazła się na 4. miejscu razem z Belgią, Portugalią, Norwegią i Australią.
Posiadacze polskiego paszportu mogą bez problemu wjechać do 151 krajów. Polski paszport pozwala na odwiedzenie 109 krajów bez wizy. Z kolei w 42 krajach otrzymamy wizę "on arrival" (po przylocie na lotnisko). Specjalnej naklejki w dokumencie potrzebujemy, żeby wjechać do 47 krajów.
Najsilniejszym paszportem świata mogą pochwalić się obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Mogą oni bez przeszkód odwiedzić 160 państw.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock