Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym zestawieniu najdroższych miast do życia, przygotowanym przez firmę Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery europejskie metropolie. Najbardziej gwałtowny spadek w rankingu odnotowały dwa miasta w Rosji.
Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym rankingu miast o najwyższych kosztach utrzymania. Azjatyckie miasto-państwo znalazło się na szczycie listy już po raz kolejny. Z kolei szwajcarska metropolia awansowała na nie z ubiegłorocznego szóstego miejsca. Zestawienie przygotowali analitycy firmy badawczej Economist Intelligence Unit (EIU), porównując ceny ponad 200 produktów i usług w 173 metropoliach.
Najdroższe miasta świata. Ranking
Trzecie miejsce tegorocznej edycji rankingu najdroższych miast świata przypadło ex aequo Nowemu Jorkowi i Genewie. Miejsce piąte zajął Hongkong. Na dalszych pozycjach uplasowały się kolejno Los Angeles i Paryż. Ósme miejsce przypadło równocześnie stolicom Izraela i Danii – Tel Awiwowi i Kopenhadze. Pierwszą dziesiątkę zestawienia zamyka w tym roku San Francisco.
Ostatnie spośród wszystkich miejsc zestawienia EIU już po raz kolejny zajął syryjski Damaszek. To tam koszty życia są w ocenie ekspertów najniższe. Pozycje 172. oraz 171. zajęły odpowiednio Teheran (Iran) oraz Trypolis (Libia). Silny spadek kosztów życia odnotowano w przypadku dwóch rosyjskich miast: Moskwy i Sankt Petersburga. Stolica Rosji spadła o 105 miejsc z 37. na 142. Życie w Petersburgu też staniało, co spowodowało przesunięcie z miejsca 73. w roku 2022 na 147 obecnie. CNN wskazuje, że wartość rubla znacznie spadła od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.
Wzrost kosztów życia na świecie
W ciągu ostatniego roku ceny we wszystkich zbadanych 173 miastach liczone w lokalnych walutach wzrosły średnio o 7,4 procent - ustalili analitycy EUI. Choć wynik ten jest o 0,7 punktu procentowego niższy niż w 2022 roku, w ocenie ekspertów firmy badawczej pozostaje on wyższy od "trendu historycznego". Zdaniem specjalistów za spadek ten odpowiada zniesienie przez Chiny ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, co przełożyło się na ustanie występujących wcześniej problemów w globalnych łańcuchach dostaw.
Koszty usług komunalnych, pomocy domowej i wyrobów tytoniowych były najwyższe w miastach amerykańskich. Za usługi transportu oraz rekreację i artykuły gospodarstwa domowego najwięcej płacono w miastach Europy Zachodniej. Z kolei artykuły spożywcze i alkohol były najdroższe w azjatyckich metropoliach.
ZOBACZ TEŻ: Miasta, które mają być "przyszłością Ameryki". Na liście nie ma Nowego Jorku czy San Francisco
Źródło: CNN, TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock