Bloomberg o lex anty-TVN: spór wokół ustawy budzi niepokój inwestorów

Źródło:
Bloomberg, TVN24 Biznes
Pompeo o lex anty-TVN: stawka jest tu naprawdę wysoka
Pompeo o lex anty-TVN: stawka jest tu naprawdę wysokaTVN24
wideo 2/6
Pompeo o lex anty-TVN: stawka jest tu naprawdę wysokaTVN24

Ustawa anty-TVN budzi niepokój inwestorów - pisze agencja Bloomberg. Jak wskazano, kontrowersyjnym projektem nowelizacji ustawy medialnej w przyszłym tygodniu mają się zająć posłowie, ale "niezależnie od tego, co się stanie, szkody mogą być już wyrządzone".

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu podczas posiedzenia 27 lipca przyjęła wraz z poprawkami projekt nowelizacji ustawy medialnej. Projekt trafi teraz na obrady plenarne Sejmu. Najbliższe posiedzenie izby niższej zaplanowano w środę 11 sierpnia.

"Populistycznej władzy w Polsce nie jest obce robienie sobie wrogów, czy to wśród sędziów, migrantów, mniejszości seksualnych czy Unii Europejskiej. Jego walka z Discovery może być trudniejsza do przeoczenia przez inwestorów" - zauważa Bloomberg.

Lex anty-TVN

Jak wskazuje agencja, "partia rządząca przygotowała ustawę medialną, która zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego jest potrzebna, aby zapobiec wejściu na rynek firm rosyjskich i chińskich". "Jednak przepisy są wymierzone w jedną firmę: amerykańskiego właściciela polskiego nadawcy TVN. Regulator od ponad roku odmawia przedłużenia koncesji dla kanału informacyjnego TVN24" - pisze Bloomberg. Agencja dodaje, że w związku z nowymi przepisami pojawiają się pytania o to, czy w Polsce nastąpiła zmiana w podejściu do inwestorów, których władze zazwyczaj szukały w celu tworzenia nowych miejsc pracy.

Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA - na którego powołuje się Bloomberg - powiedział, że ustawa medialna - jeśli zostanie wprowadzona w życie - będzie miała wpływ na przyszłe decyzje amerykańskich inwestorów. Jak przypomniano, w środę republikańscy i demokratyczni amerykańscy senatorowie wystosowali wspólne oświadczenie w sprawie lex anty-TVN, w którym skrytykowano polski rząd za działania "zmierzające do ograniczenia niezależności mediów i podważenia jednej z największych amerykańskich inwestycji w tym kraju". Jak podkreślili, "decyzja o wprowadzeniu takiego prawa w życie może mieć negatywne konsekwencje dla stosunków obronnych, biznesowych oraz handlowych".

Amerykańskie inwestycje w Polsce

Tymczasem Polska - jak pisze Bloomberg - "skutecznie unika wykonywania orzeczeń unijnych sądów, z którymi się nie zgadza, naruszając paneuropejski system prawny, który pomógł jej przyciągnąć 200 mld dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych od momentu wejścia do UE w 2004 roku". Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova powiedziała w ubiegłym miesiącu, że zagraniczne firmy obawiają się reform prawnych w Polsce.

- Dla inwestora najważniejsza jest stabilność prawa i dialog - mówi w rozmowie z agencją Krzysztof Krawczyk, który kieruje polskim oddziałem CVC Capital, jednego z wiodących światowych funduszy z sektora private equity. - Z inwestorami należy rozmawiać, a nie traktować ich jak wrogów. Niestety, często sami tego doświadczamy - dodaje Krawczyk.

Bloomberg przypomina, że Polska wraz z Węgrami często ścierały się z UE w kwestii niezależności sądów, mediów i demokratycznych rządów prawa. Oba kraje pozostawały jednak jak dotąd magnesem dla inwestycji, od niemieckich producentów samochodów po globalne banki i firmy technologiczne.

"Dla Morawieckiego i rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość ustawa jest kolejnym dowodem na to, że po dekadach biernego przyjmowania międzynarodowego porządku, kraj wreszcie broni swoich praw. Krytycy twierdzą, że TVN24 wielokrotnie ujawniał afery korupcyjne na różnych szczeblach władzy. Na razie nic nie wskazuje też na to, by o polski rynek zabiegały podmioty rosyjskie czy chińskie" - wskazuje Bloomberg.

Discovery nabyło TVN poprzez zakup Scripps Networks Interactive w 2015 roku. Jak wynika z danych Amerykańskiej Izby Handlowej w Warszawie, jest to trzecia co do wielkości amerykańska inwestycja w Polsce.

O sytuacji w Polsce mówił niedawno w rozmowie z magazynem "Variety" Jean-Briac Perrette, prezes i dyrektor generalny Discovery Networks International. Podkreślił, że proponowane zmiany w polskim prawie podważają interesy biznesowe Discovery, właściciela TVN, ale także "zasadniczo zmierzają do destabilizacji kraju dla wszystkich firm".

Zagrożona praworządność

Bloomberg zwraca uwagę, że na szali jest reputacja Polski jako miejsca, w którym inwestorzy mogą uzyskać sprawiedliwy proces. - Nie tylko jest to obecnie podważane, ale wpływ na biznes rośnie, ponieważ rola państwa w gospodarce wzrosła od czasu objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku – powiedział Wojciech Kozłowski, partner w kancelarii Dentons w Warszawie.

"Inwestorzy zagraniczni często toczą spory z różnymi państwowymi regulatorami lub spółkami państwowymi" – powiedział. "Żaden inwestor nie wchodzi w szczegóły, kto co powiedział, ale rozumieją prostą wiadomość płynącą z Trybunału Sprawiedliwości UE – zagrożona jest bezstronność ochrony prawnej w Polsce".

Zjednoczona Prawica podzielona

Agencja zwraca uwagę, że proponowane zmiany mają jednak swoich krytyków także w samej koalicji rządzącej. Przypomniano przy tym słowa wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, który zwracał uwagę, że jeśli ustawa zostanie przyjęta, "negatywnie wpłynie na klimat inwestycyjny w Polsce".

- Z całą pewnością administracja Bidena bardzo uważnie przygląda się tej sprawie. Daje zresztą temu wielokrotnie wyraz i nie trzeba rozmów z przedstawicielami rządu amerykańskiego, żeby wiedzieć, że uchwalenie ustawy w tym kształcie nie pozostanie bez negatywnych konsekwencji dla relacji polsko-amerykańskich, w konsekwencji także dla sprawy bezpieczeństwa Polski - mówił Gowin w środę w programie "Tak jest" w TVN24.

Projekt anty-TVN i koncesja dla TVN24

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN.

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji, która wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym 2020 roku. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN.

Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West. W sprawie koncesji dla TVN24 odbyły się w ostatnich dniach dwa głosowania w KRRiT. Nie doszło jednak do żadnych rozstrzygnięć.

Właścicielem TVN jest Discovery poprzez spółkę zależną Polish Television Holding BV w Holandii, a więc należącą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: Bloomberg, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jaguar, legendarny brytyjski producent aut, który może pochwalić się 102-letnią tradycją, zaprezentował nowe logo. To element kampanii, której towarzyszy zapowiedź "potężnego świętowania modernizmu" wraz z mającą nadejść nową gamą pojazdów w pełni elektrycznych.

Firma Jaguar zaprezentowała nowe logo

Firma Jaguar zaprezentowała nowe logo

Źródło:
CNN

Miliarder i sponsor kampanii wyborczej Donalda Trumpa Howard Lutnick został wybrany na nowego szefa ministerstwa handlu USA - podaje Reuters. Weteran Wall Street, którego działalność rozciąga się od domów maklerskich po nieruchomości, był w ostatnich miesiącach jednym z największych promotorów Donalda Trumpa w świecie biznesu. Teraz będzie odpowiedzialny za wprowadzenie obiecywanych przez Trumpa ceł.

Weteran Wall Street sekretarzem handlu w administracji Trumpa

Weteran Wall Street sekretarzem handlu w administracji Trumpa

Źródło:
Reuters, PAP

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt ustawy w sprawie finansowania produkcji amunicji w Polsce. Nowe przepisy mają zwiększyć zdolności produkcyjne krajowego przemysłu zbrojeniowego. Na ten cel trafią 3 miliardy złotych.

Produkcja amunicji w Polsce. Rząd przyjął nowe plany

Produkcja amunicji w Polsce. Rząd przyjął nowe plany

Źródło:
PAP

- Jestem rozczarowany, generalnie, słabością polityki gospodarczej, która nie reaguje na wiele strukturalnych problemów - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 prof. Jerzy Hausner. Wyjaśnił także, skąd biorą się wysokie ceny energii i jak im zaradzić.

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Źródło:
TVN24

Na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz koncesjonariuszy powstało 5624 przejść dla zwierząt, w tym 4187 przejść i przepustów dla małych zwierząt, między innymi płazów - poinformowała dyrekcja. W ubiegłym roku takich konstrukcji powstało ponad trzysta.

Przejścia dla zwierząt w Polsce. Jest ich już ponad 5 tysięcy

Przejścia dla zwierząt w Polsce. Jest ich już ponad 5 tysięcy

Źródło:
PAP

Departament Sprawiedliwości USA zwróci się do sędziego o wymuszenie na spółce Alphabet (właścicielu Google'a) sprzedaży swojej przeglądarki internetowej Chrome - poinformował w poniedziałek Bloomberg News, powołując się na osoby zaznajomione z planami. To odpowiedź na wyrok sądu federalnego i zarzut, że to gigant szkodzi konsumentom, wykorzystując i utrzymując pozycję monopolisty.

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia w wysokości ponad 450 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 19 listopada 2024 roku.

Wyniki losowania w Eurojackpot. Gigantyczna kumulacja wciąż w grze

Wyniki losowania w Eurojackpot. Gigantyczna kumulacja wciąż w grze

Źródło:
tvn24.pl

- Możliwe jest przedłużenie mrożenia cen energii do końca 2025 roku - powiedział we wtorek minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że rząd chce zobaczyć, jakie będą ceny energii w IV kwartale 2024 roku i w I kwartale 2025. Zapewnił również, że w sytuacji gdy gospodarstwa domowe będą potrzebowały dodatkowego wsparcia, ponownie zostanie uruchomiony bon energetyczny.

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Źródło:
PAP

KPRM poinformował o przyjęciu dwóch ważnych aktów dla przedsiębiorców. Pierwszy to autopoprawka do projektu obniżającego składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2025 r. Drugi to projekt obniżający składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r.

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu główna wygrana wzrośnie - do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 listopada 2024 roku.

Bez szóstki w Lotto. Główna wygrana rośnie

Bez szóstki w Lotto. Główna wygrana rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zamrażającej ceny energii dla gospodarstw domowych na 2025 rok.

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Źródło:
tvn24.pl

- Kolejny przelew środków zapisanych w KPO może trafić na polskie konto już w grudniu - donosi z Brukseli Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS. Dziś wniosek złożony przez Polskę we wrześniu przeszedł kolejny etap. Nad Wisłę trafić ma w ramach drugiej transzy 9,5 miliarda euro.

"Rekordowy przelew trafi do Polski pod choinkę". Pieniądze z KPO na kolejnym etapie

"Rekordowy przelew trafi do Polski pod choinkę". Pieniądze z KPO na kolejnym etapie

Źródło:
TVN24, PAP

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP