TVN24 Biznes | Z kraju

Gowin o lex anty-TVN: ustawa w interesie Polski wymaga korekty

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Gowin o lex anty-TVN: ustawa w interesie Polski wymaga korektyTVN24
wideo 2/7
TVN24Gowin o lex TVN: ustawa w interesie Polski wymaga korekty

Ustawa anty-TVN w interesie Polski wymaga korekty - powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Zapowiedział, że Porozumienie nie poprze przepisów w kształcie zaproponowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. W ocenie Gowina uchwalenie ustawy w obecnym kształcie "nie pozostanie bez negatywnych konsekwencji dla relacji polsko-amerykańskich".

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu podczas posiedzenia 27 lipca przyjęła wraz z poprawkami projekt nowelizacji ustawy medialnej. - Nie mam wątpliwości, że ta ustawa w interesie Polski wymaga korekty. Ta korekta, którą zaproponowało Porozumienie, jest w pełni racjonalna, w pełni realizuje cele nowelizacji, a równocześnie zapobiega sytuacji, w której kwestionowana może być na przykład zasada wolności słowa, że mogą być podnoszone takie zarzuty, jakoby wolność słowa w Polsce byłaby zagrożona - powiedział w programie "Tak jest" wicepremier Jarosław Gowin.

- W obecnym kształcie Porozumienie tej ustawy nie poprze i mam nadzieję, że wypracujemy tutaj kompromis - podkreślił szef MRPiT. Porozumienie proponuje, by do państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wyłączonych z limitu 49 procent, dodać państwa OECD, do których należą m.in. Stany Zjednoczone. - Moim zdaniem w tym kształcie to jest projekt szkodliwy, potrzebna jest korekta. Liczę też na współpracę ponad podziałami obóz rządowy - opozycja. Liczę, że moją poprawkę poprą i parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, i parlamentarzyści opozycji - mówił Gowin. Wskazywał, że chodzi o "zasadę pluralizmu mediów i wolności gospodarczej".

Wicepremier był pytany o relacje polsko-amerykańskie w kontekście proponowanych rozwiązań. - Z całą pewnością administracja Bidena bardzo uważnie przygląda się tej sprawie. Daje zresztą temu wielokrotnie wyraz i nie trzeba rozmów z przedstawicielami rządu amerykańskiego, żeby wiedzieć, że uchwalenie ustawy w tym kształcie nie pozostanie bez negatywnych konsekwencji dla relacji polsko-amerykańskich, w konsekwencji także dla sprawy bezpieczeństwa Polski - wskazał Gowin.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polsko-amerykańskie stosunki

Wicepremier Gowin w środę rozmawiał z przedstawicielką USA do spraw handlu Katherine Tai. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in. kwestie związane z amerykańskimi inwestycjami w Polsce. Wicepremier przyznał w programie "Tak jest", że w trakcie rozmowy pojawił się również temat TVN-u. Na ten temat wicepremier Gowin rozmawiał również w lipcu z sekretarz handlu USA Giną Raimondo.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w komunikacie informującym o środowym spotkaniu z Katherine Tai zwróciło uwagę, że "Stany Zjednoczone są jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski poza Unią Europejską". "To nasz drugi rynek eksportowy i trzeci importowy. W 2020 r. obroty wzajemne wyniosły 15,5 miliarda dolarów. W pierwszym kwartale 2021 polski eksport wzrósł o 14 proc. r/r" - czytamy.

Jak podkreślono w komunikacie, "Polska jest głównym odbiorcą amerykańskich inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej". "W naszym kraju lokowane jest 40 proc. całkowitego kapitału zainwestowanego przez firmy amerykańskie w krajach naszego regionu" - wskazał resort. Przytoczono przy tym raport przygotowany przez KPMG, z którego wynika, że firmy z udziałem kapitału amerykańskiego zatrudniają w Polsce ok. 267 tys. pracowników.

PAP/Adam Ziemienowicz

Wicepremier przyznał też, że nie widzi powodu, dla którego TVN24 od 18 miesięcy czeka na przedłużenie koncesji. - Nie widzę żadnego powodu, tym bardziej że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji także w obecnym kształcie, przyznawała już koncesje dla substacji TVN-u - zwrócił uwagę minister rozwoju.

Gowin deklaruje: "mogę się nie zgadzać z twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę walczył o twoje prawo do tego, żebyś mógł je głosić".

Projekt anty-TVN i koncesja dla TVN24

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN.

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji, która wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym 2020 roku. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN.

Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West. W sprawie koncesji dla TVN24 odbyły się w ostatnich dniach dwa głosowania w KRRiT. Nie doszło jednak do żadnych rozstrzygnięć.

Właścicielem TVN jest Discovery poprzez spółkę zależną Polish Television Holding BV w Holandii, a więc należącą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości