Prezydent Rosji Władimir Putin wykorzystał doroczną konferencję prasową do przerzucenia winy za spadki cen ropy, wartości rubla i kryzysu finansowego w Rosji na Zachód. Kłopoty Moskwy mogą jednak przełożyć się na resztę Europy. Dziesięć rzeczy, które warto wiedzieć o rosyjskiej gospodarce opisuje CNN Money.
1. Rubel
W tym roku rosyjska waluta straciła ponad 45 proc. wobec dolara. Kilka dni temu kurs na tej parze walut spadł do poziomu blisko 80 rubli za jednego dolara. Według Bloomberga rubel ma w 2014 roku najgorsze wyniki spośród 170 walut świata.
2. Inflacja
Początkowy cel inflacyjny rosyjskiego banku centralnego na mijający właśnie rok wynosił 5 proc. Rzeczywistość okazała się jednak inna i obecnie inflacja w Rosji wynosi 9,4 proc. i ciągle rośnie. Wzrosły gwałtownie ceny żywności gwałtownie. Jak podaje CNN Money, tylko w listopadzie o ponad 12 proc. To efekt m.in. zakazu importu produktów żywnościowych z państw objętych rosyjskim embargiem. Wśród nich są kraje Unii Europejskiej, USA, Kanada i Norwegia. To raczej nie koniec podwyżek. Rosyjskie media twierdzą, że ceny żywności mogą wzrosnąć w tym roku łącznie o 25 proc. Nic więc dziwnego, że Rosjanie robią zapasy i wykupują wiele towarów ze sklepów.
3. Stopy procentowe
Serwis zwraca też uwagę na stopy procentowe. W ubiegłym tygodniu bank centralny Rosji podniósł stopy procentowe. Była to już szósta podwyżka w tym roku, która miała na celu obronę wartości rubla i ograniczenie inflacji - zauważa CNN Money.
4. Recesja coraz bliżej
Rosyjskie Ministerstwo Finansów oczekuje, że PKB kraju wzrośnie w tym roku jedynie o 0,2 proc. Część analityków uważa, że gospodarka tego kraju w przyszłym kraju skurczy się o 5 proc., jeżeli cena ropy pozostanie na poziomie zbliżonym do 60 dolarów za baryłkę.
5. Ropa
Ceny ropy naftowej spadły już do 55 dolarów za baryłkę. Tak niskich poziomów nie widziano na rynkach surowcowych od pięciu lat. Spadek cen szkodzi rosyjskiej gospodarce i stabilności finansów państwa, bo połowa przychodów tego kraju pochodzi z eksportu ropy i gazu - zaznacza serwis.
6. Ucieczka kapitału
Kolejny problemem jest ucieczka z Rosji kapitały. 130 mld dolarów - tyle będzie zdaniem rosyjskiego banku centralnego odpłynęło z Rosji kapitału. W kolejnym roku będzie niewiele lepiej, a zagraniczni inwestorzy wycofają około 120 mld dolarów - stwierdza CNN Money.
7. Rezerwy walutowe
Rosja posiada około 416 mld dolarów rezerw walutowych. To o 21 proc. mniej niż przed rokiem.
8. Zadłużenie
Rosyjski rząd, należące do Skarbu Państwa banki i koncerny mają około 678 mld dolarów długów w walutach obcych. W tym i przyszłym roku będą musiały oddać około 130 mld dolarów. To duży problem, gdy weźmiemy pod uwagę, że wartość rubla względem dolara spadła niemal o połowę. Zatem długi wzrosły o blisko 50 proc. - wylicza CNN.
9. Deficyt
Rosyjsku deficyt budżetowy w 2015 roku ma wynieść około 2 proc. Wszystko zależy jednak od cen ropy naftowej na światowych rynkach finansowych. Jeśli wartość surowca wzrośnie, to deficyt będzie mniejszy.
10. Cięcia budżetowe
CNN Money podkreśla także, że aby zmniejszyć deficyt Rosja będzie musiała wdrożyć co najmniej 5 proc. redukcję rządowych wydatków. I to już w przyszłym roku.
Autor: msz/mn / Źródło: CNN Money