Zerwali z Rosją i działają w "trybie izolowanej wyspy". Problemy w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
O tym dla kogo bon energetyczny mówi Hubert Różyk z MKiŚ
O tym dla kogo bon energetyczny mówi Hubert Różyk z MKiŚTVN24/ Konferencja rzecznika MKiŚ
wideo 2/4
O tym dla kogo bon energetyczny mówi Hubert Różyk z MKiŚTVN24/ Konferencja rzecznika MKiŚ

Wszelkie przepływy energii elektrycznej na połączeniach z Rosją i Białorusią zostały w sobotę wstrzymane przez Litwę, Łotwę i Estonię. Sieci trzech krajów pracują obecnie w tak zwanym trybie izolowanej wyspy. Z tego powodu szpital w Rzeżycy na wschodzie Łotwy przeszedł w sobotę na własne zasilanie za pomocą generatorów. Praca szpitala nie została zakłócona, ale na części oddziałów nie można było naładować telefonu ani skorzystać z łóżka elektrycznego.

Z informacji, przekazywanych przez operatorów przesyłowych krajów bałtyckich wynika, że w sobotę o godz. 8.09 polskiego czasu ustały przepływy energii o charakterze technicznym między Rosją i Estonią. Wcześniej przepływ energii z Rosją wstrzymała Łotwa, a przed godz. 7 polskiego czasu Litwa - na połączeniach z Białorusią i Obwodem Królewieckim.

"Tryb izolowanej wyspy"

Zgodnie z planem całej operacji, kontrolę częstotliwości w sieciach przejęli operatorzy przesyłowi z krajów bałtyckich: Litgrid, AST i Elering, co oznacza odłączenie się od poradzieckiego systemu IPS/UPS i kontroli częstotliwości obszaru BRELL w Moskwie. Z danych bałtyckich operatorów wynika, że częstotliwość utrzymuje się w normie. "Tryb izolowanej wyspy" oznacza, że trzy kraje będą samodzielnie kontrolować częstotliwość pracy sieci i ją bilansować. Testy takie przeprowadzano już w ramach przygotowań. Mniej więcej po dobie takiej pracy, w niedzielę nastąpi pełna synchronizacja z CESA za pośrednictwem LitPol Link, który w tym momencie stanie się połączeniem w pełni synchronicznym.

W czasie testu izolowanej wyspy w pogotowiu pozostaną połączenia stałoprądowe - z Polską, kabel Szwecja-Litwa i nieuszkodzony kabel Estonia-Finlandia.

Czytaj więcej: Nowy obowiązek firm energetycznych >>>

Ostateczna synchronizacja

Sieć BRELL była ostatnią nitką łączącą trzy kraje, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku, z Rosją. Państwa te przestały kupować energię elektryczną od Rosji po rozpoczęciu pełnowymiarowej wojny Rosji przeciw Ukrainie w 2022 roku.

Ostateczna synchronizacja z sieciami kontynentalnej Europy (CESA - Continental Europe Synchronous Area) ma nastąpić w niedzielę wczesnym popołudniem polskiego czasu za pośrednictwem połączenia LitPol Link, które stanie się wtedy linią synchroniczną. W ceremonii przyłączenia Litwy do systemu przesyłowego Europy kontynentalnej CESA (Continental Europe Synchronous Area) weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Szpital przeszedł na zasilanie za pomocą generatorów

Szpital w Rzeżycy na wschodzie Łotwy przeszedł w sobotę na własne zasilanie za pomocą generatorów. W trakcie trwającej w trzech krajach bałtyckich desynchronizacji sieci praca szpitala nie została zakłócona, ale na części oddziałów nie można było naładować telefonu ani skorzystać z łóżka elektrycznego – podał resort klimatu i energii.

Władze placówki medycznej podjęły decyzję o tymczasowym przejściu na autonomiczne zasilanie "bez uzgodnienia" z ministerstwami klimatu i energii oraz zdrowia. Dyrekcja jednostki zapewniła przy tym, że wcześniej pojawiające się informacje o komplikacjach zdrowotnych pacjentów były "nieprawdziwe i niepotwierdzone" - przekazała agencja LETA.

Resort klimatu i energii zapewnił w sobotę rano, że trwająca w krajach bałtyckich operacja desynchronizacji sieci, tj. odłączenia linii wysokiego napięcia od kontrolowanej przez Rosję sieci energetycznej, nie miała negatywnego wpływu na odbiorców, a system dostaw jest "stabilny i bezpieczny".

Sygnalizatory wyłączone, ludzie kupują generatory

W piątek niektóre łotewskie miasta, m.in. Dyneburg, poinformowały, że ze względów bezpieczeństwa wyłączają na trzy dni sygnalizatory świetlne. Władze lokalne zaapelowały do uczestników ruchu o stosowanie się do znaków drogowych i zachowanie szczególnej ostrożności.

Estoński nadawca publiczny ERR przed tygodniem poinformował, że w obawie przed przerwami w dostawie prądu mieszkańcy wykupują w sklepach domowe generatory prądu.

Na Litwie radość i obawy

- Cieszę się, że odłączyliśmy się od rosyjskiego prądu; wreszcie jesteśmy niezależni energetycznie od Rosji i bezpieczni – mówiła większość rozmówców PAP w sobotę na ulicach Wilna.

Niektórzy Litwini obawiają się jednak wzrostu cen energii elektrycznej. - Po co brać tam, gdzie drożej, jeśli tutaj było taniej - argumentuje część mieszkańców stolicy. - Kupowaliśmy rosyjski prąd bezpośrednio, a teraz kupimy ten sam prąd okrężną drogą i drożej - dodają inni. Eksperci zapewniają jednak, że mieszkańcy nie odczują możliwego wzrostu cen. - Rynek energii elektrycznej jest dynamiczny, a ceny ulegają wahaniom. (...) Dla mieszkańca roczny koszt w wyniku zmiany ceny może być, mniej więcej, porównywalny do ceny jednej lub dwóch filiżanek kawy w kawiarni – tłumaczył w piątek minister energetyki Żygimantas Vaicziunas na antenie litewskiej telewizji publicznej LRT. Głównymi obawami części litewskiego społeczeństwa są wzrost cen za prąd i możliwość przerw w dostawach elektryczności podczas trwającego w sobotę procesu odłączania się od BRELL i zaplanowanej na niedzielę synchronizacji z europejską siecią energetyczną.

- Ludzie mówili, że trzeba kupować świece i generatory, bo przez trzy dni nie będzie prądu, ale ja nie kupiłam i chyba dobrze zrobiłam – powiedziała PAP starsza pani, mieszkanka Wilna.

Litwini nie rzucili się na generatory

Litwa, od odróżnieniu od Łotwy i Estonii, do synchronizacji swych sieci z Europą przygotowywała się znacznie spokojniej. Litewskie sklepy w ostatnim czasie nie odnotowały szczególnego wzrostu zainteresowania generatorami. - Do skokowego wzrostu zainteresowania zakupem generatorów doszło, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę (w lutym 2022 r. - red.). Teraz utrzymuje się stabilny poziom - powiedział dla agencji BNS Ramunas Statauskas, szef jednej z firm, która prowadzi sprzedaż tych urządzeń w kilku miastach kraju. Denis Drokovas, dyrektor innej firmy, przyznał z kolei, że "ostatnio wzrósł popyt na generatory, ale nieznacznie".

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Roman Babakin/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka bestsellerowych "Chłopek", zagroziła wydawcy książki sądem, z powodu dysproporcji w zarobkach, związanych z sukcesem książki. - Przez przez 15 lat pisania nie miałam ubezpieczenia emerytalnego, pierwszy raz stać mnie na wynajęcie prawnika. Cała ta sytuacja jest wynikiem patologii na rynku książki - mówi pisarka w rozmowie z tvn24.pl.

"Pisarz jest piątym kołem u wozu". Autorka "Chłopek" mówi o "patologii na rynku książki"

"Pisarz jest piątym kołem u wozu". Autorka "Chłopek" mówi o "patologii na rynku książki"

Źródło:
tvn24.pl

Poluzowanie zasad dotyczących zadłużenia w Bundestagu to ważne wydarzenie w niespokojnych dla Europy czasach - piszą zagraniczne media. Niemiecki parlament zmienił we wtorek konstytucję, dając przyszłemu rządowi wolną rękę w zwiększaniu deficytu budżetowego w przypadku wydatków na obronność i pomoc dla Ukrainy.

Świat reaguje na "puszczenie hamulca" przez Niemcy. "Przełom"

Świat reaguje na "puszczenie hamulca" przez Niemcy. "Przełom"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

List nie dotarł? Awizowana przesyłka, choć nie było listonosza? To coraz częstsze. Otrzymujemy kolejne informacje o problemach Poczty Polskiej. "W niektórych rejonach doręczeń w ostatnich tygodniach zdarzyły się tymczasowe trudności" - przekazało tvn24.pl biuro prasowe Poczty.

Problem na poczcie. "Pani w okienku miała łzy w oczach"

Problem na poczcie. "Pani w okienku miała łzy w oczach"

Źródło:
tvn24.pl

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że nie zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej. Odniosła się w ten sposób do projektu, który w środę miał drugie czytanie w Sejmie.

Zmiany dla 2,5 miliona przedsiębiorców. "Nie zagłosuję"

Zmiany dla 2,5 miliona przedsiębiorców. "Nie zagłosuję"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rozpoczynają się poszukiwania nowego szefa MI6 - poinformował "The Times". Dodał, że niewykluczone, że po raz pierwszy na czele brytyjskiego wywiadu będzie kobieta.

Powtórka z Bonda? Brytyjskie władze zaczęły poszukiwania

Powtórka z Bonda? Brytyjskie władze zaczęły poszukiwania

Źródło:
PAP

Google zapłaci 28 milionów dolarów w ramach sądowej ugody. W pozwie jedna z zatrudnionych zarzuciła koncernowi faworyzowanie pracowników ze względu na ich przynależność rasową. Mimo zawartego porozumienia amerykańska firma nie zgadza się z takimi zarzutami.

Gigant wypłaci miliony w ramach ugody

Gigant wypłaci miliony w ramach ugody

Źródło:
BBC

Oddajemy rodzicom to, co najcenniejsze, czyli czas, który mogą spędzić ze swoim dzieckiem - powiedziała w środę szefowa Ministerstw Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do wydłużenia urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Nowe przepisy obowiązują od środy.

"To było po prostu niesprawiedliwe". Ministra o zmianach dla rodziców wcześniaków

"To było po prostu niesprawiedliwe". Ministra o zmianach dla rodziców wcześniaków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polska nie zamierza zakazywać sprzętu lub oprogramowania chińskiej firmy Huawei - podał resort cyfryzacji. O zakaz apelowała Komisja Europejska.

Bruksela chce zakazu, polski resort "nie ma planów"

Bruksela chce zakazu, polski resort "nie ma planów"

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie oszuści wykorzystują skradzione dane osobowe do kupna nowych polis OC. Chodzi głównie o numery PESEL - ostrzegają eksperci.

Nowe oszustwo. "Narastająca fala"

Nowe oszustwo. "Narastająca fala"

Źródło:
tvn24.pl

Najtrudniejszy dzień mojego życia. A wyjście ze szpitala to tylko dalszy ciąg walki - tak urodzenie dwojga skrajnych wcześniaków, Leny i Filipa, wspomina Natalia Szewczak, jedna z osób zaangażowanych w starania o wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla rodziców takich dzieci. Inicjatywa ta właśnie zakończyła się sukcesem, a nowe przepisy wchodzą w życie.

"Kończy się czas absurdu". Nowe przepisy wchodzą w życie

"Kończy się czas absurdu". Nowe przepisy wchodzą w życie

Źródło:
tvn24.pl

Zdecydowana większość respondentów twierdzi, że regulacje ograniczają rozwój krajowych przedsiębiorstw i gospodarki, biurokracja jest nadmierna, a środki z podatków są marnowane - informuje środowa 'Rzeczpospolita'."

Polacy chcą deregulacji

Polacy chcą deregulacji

Źródło:
PAP

Komisarze Federalnej Komisji Handlu (FTC) z Partii Demokratycznej stwierdzili, że zostali bezprawnie usunięci ze stanowisk przez prezydenta USA Donalda Trumpa. FTC egzekwuje przepisy dotyczące ochrony konsumentów i przepisy antymonopolowe.

"Boi się tego, co powiem Amerykanom". Trump znów zwalnia

"Boi się tego, co powiem Amerykanom". Trump znów zwalnia

Źródło:
PAP, Reuters, Politico

Opłaty dla turystów przyjeżdzających do Wenecji w tym roku zaczną obowiązywać w połowie kwietnia. Władze Wenecji uruchomiły stronę internetową, na której można zarezerwować wizytę i zapłacić.

Trzeba zapłacić za przyjazd. Władze podały zasady

Trzeba zapłacić za przyjazd. Władze podały zasady

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Projekt nakładający na deweloperów obowiązek podawania cen oferowanych mieszkań wymaga doprecyzowania, ponieważ proponowane przepisy w obecnym kształcie mogą być omijane - poinformował Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD).

Jawność cen mieszkań. Deweloperzy alarmują

Jawność cen mieszkań. Deweloperzy alarmują

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Globalne konsorcjum, w którym udziałowcem jest między innymi portugalski piłkarz Cristiano Ronaldo, zbuduje w Brazylii najwyższy budynek mieszkalny na świecie. Senna Tower, o wysokości 500 metrów, powstanie w stanie Santa Catarina, na cześć legendarnego kierowcy Formuły 1 Ayrtona Senny.

To ma być najwyższy taki budynek na świecie. Wśród inwestorów Ronaldo

To ma być najwyższy taki budynek na świecie. Wśród inwestorów Ronaldo

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W 2025 roku gminy dostaną 2,5 miliarda złotych dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych oraz na tani wynajem - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Do 2030 roku roczny budżet na realizację programu ma wzrosnąć do 10 miliardów złotych.

Miliardy na mieszkania. Rząd przyjął projekt

Miliardy na mieszkania. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto padły dwie szóstki. Zwycięscy losowania wygrali po milionie złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 18 marca 2025 roku.

Dwóch nowych milionerów po losowaniu Lotto. Padły szóstki

Dwóch nowych milionerów po losowaniu Lotto. Padły szóstki

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższym czasie może dojść do spotkania przedstawicieli Rosji z Elonem Muskiem. Tak wynika z zapowiedzi doradcy Władimira Putina do spraw biznesu Kiriłła Dmitrijewa. Temat rozmów? Loty na Marsa, w których miałaby uczestniczyć strona rosyjska. Zdaniem Dmitrijewa oba państwa mogą współpracować w "podboju kosmosu".

Rosjanie chcą "podbić kosmos" z Muskiem

Rosjanie chcą "podbić kosmos" z Muskiem

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 18 marca 2025 roku.

Ogromna kumulacja w Eurojackpot

Ogromna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej w sprawie projektu ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców zostało przyjęte w środę przez Komisję Finansów Publicznych Sejmu RP oraz Komisję Zdrowia. Obniżka będzie kosztować 4,6 miliarda złotych i wejdzie w życie od początku 2026 roku.

Nadchodzą zmiany dla ponad 2,5 miliona przedsiębiorców

Nadchodzą zmiany dla ponad 2,5 miliona przedsiębiorców

Źródło:
PAP

Jeśli amerykańskie cła będą utrzymane, powiększone lub zdarzy się coś innego, to firmy europejskie na pewno to odczują. A skoro odczują, to z całą pewnością Polska, która jest w tym wielkim łańcuchu dostaw, na pewno ucierpi - stwierdził Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).

"Na pewno będzie to dużym kłopotem dla Polski"

"Na pewno będzie to dużym kłopotem dla Polski"

Źródło:
PZPM, fleet.com

Reagując na zwrot w polityce USA wobec Europy, niemiecki parlament zmienił we wtorek konstytucję, dając przyszłemu rządowi wolną rękę w zwiększaniu deficytu budżetowego w przypadku wydatków na obronność i pomoc dla Ukrainy. 500 miliardów euro przeznaczono na modernizację infrastruktury.

Niemcy zmieniają konstytucję. Luzują "hamulec zadłużenia"

Niemcy zmieniają konstytucję. Luzują "hamulec zadłużenia"

Źródło:
PAP

Akcje PKO BP po raz pierwszy w historii osiągnęły wartość 100 miliardów złotych. Prezes banku Szymon Midera stwierdził, że na rekord wpływ miały szybsze niż rynkowe wzrosty w kluczowych liniach biznesowych oraz pozytywne rekomendacje analityków.

"Historyczny rekord" największego banku w Polsce

"Historyczny rekord" największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Wysocy rangą chińscy i hongkońscy urzędnicy skrytykowali porozumienie dotyczące przejęcia większościowych udziałów w portach nad Kanałem Panamskim przez amerykańską spółkę BlackRock od zarejestrowanej w Hongkongu firmy CK Hutchison - zauważa CNN. To stawia pod znakiem zapytania finalizację transakcji.

Głośna obietnica Trumpa. "Taktyka przymusu i zastraszania"

Głośna obietnica Trumpa. "Taktyka przymusu i zastraszania"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Rada Ministrów zapoznała się z projektem nowelizacji ustawy wiatrakowej i kierunkowo go przyjęła, oficjalne potwierdzenie nastąpi w trybie obiegowym do piątku - przekazał po wtorkowym posiedzeniu rządu wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Projekt ma trafić do Sejmu przed kolejnym posiedzeniem.

Jest decyzja rządu w sprawie ustawy wiatrakowej

Jest decyzja rządu w sprawie ustawy wiatrakowej

Źródło:
PAP

Kredyty hipoteczne często są jedynym sposobem na kupienie własnego mieszkania, ale warto się zastanowić, dlaczego w Polsce kredyty te są niemal najdroższe w Europie. Składa się na to wiele czynników, z marżą banków i działaniem Narodowego Banku Polskiego włącznie. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Kredyty niemal najdroższe w Europie. "W tej chwili najlepiej jest prowadzić bank"

Kredyty niemal najdroższe w Europie. "W tej chwili najlepiej jest prowadzić bank"

Źródło:
tvn24.pl

- Oderwanie się Niemców od hamulców fiskalnych jest szokujące - ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk. Jak przyznał jednak, niemiecka gospodarka zmaga się ze strukturalnymi problemami, a jej twarzą obecnie jest recesja.

"Szokujący" plan w Niemczech

"Szokujący" plan w Niemczech

Źródło:
PAP