Genewa wprowadzi płacę minimalną w wysokości 4086 franków szwajcarskich miesięcznie - podaje "The Guardian". To równowartość około 17,1 tysiąca złotych. Mieszkańcy kantonu zdecydowali o tym w referendum zorganizowanym po doniesieniach o rosnącym ubóstwie w związku z pandemią COVID-19.
Brytyjski dziennik "The Guardian" zwrócił uwagę, że będzie to prawdopodobnie najwyższa płaca minimalna na świecie.
Genewa z wysoką płacą minimalną
Płaca minimalna wyniesie 4086 franków szwajcarskich miesięcznie przy 41-godzinnym tygodniu pracy lub 49 tysięcy franków szwajcarskich rocznie (ponad 200 tys. zł). Minimalna stawka godzinowa wyniesie 23 franki szwajcarskie (ponad 80 zł) i będzie dwukrotnie wyższa niż w sąsiedniej Francji - zaznaczył brytyjski dziennik.
Jak podaje "The Guardian", w referendum płacę minimalną poparło 58 proc. głosujących i zacznie ona obowiązywać 17 października. Głosowanie w sprawie najniższej wypłacanej pensji odbyło się z inicjatywy lokalnych związków i partii lewicowych. Wcześniej propozycja była dwukrotnie odrzucana przez mieszkańców - w 2011 i 2014 roku.
Koronawirus a rynek pracy
Szwajcarskie miasto zostało szczególnie mocno dotknięte skutkami pandemii COVID-19 z powodu mniejszej liczby turystów i gości biznesowych. Tymczasem turystyka stanowi ważną gałąź lokalnej gospodarki.
Michel Charrat, prezes Groupement transfrontalier europeen, niezależnej organizacji wspierającej pracowników transgranicznych, określił wyniki głosowania jako "znak solidarności" z uboższymi mieszkańcami Genewy.
Miasto jest uznawane za trzecie najdroższe miasto do życia na świecie po Zurychu i stolicy Turkmenistanu - Aszchabadzie.
Jego zdaniem "4000 (franków szwajcarskich) to minimum, aby nie spaść poniżej progu ubóstwa i znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji". Charrat, cytowany przez "The Guardian", wskazał, że na zmianach skorzysta 30 tysięcy gorzej zarabiających pracowników, z czego dwie trzecie stanowią kobiety.
Brytyjski dziennik wyjaśnił, że każdy z 26 szwajcarskich kantonów indywidualnie decyduje o wysokości płacy minimalnej. Jak dodano, dwa inne kantony, Jura i Neuchatel, wprowadziły już stawkę godzinową w wysokości 20 franków szwajcarskich.
Źródło: The Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock