USA nieugięte. Kolejni separatyści i rosyjski bank na czarnej liście sankcji

Ze świata

TVN24 BiŚUSA nieugięte. Nakładają na Rosję kolejne sankcje

USA zaostrzają sankcje wobec Rosji. To odpowiedź na dalsze naruszenia porozumień o zawieszeniu broni na Ukrainie. Zawarte są one w porozumieniu z Mińska z 12 lutego br. i września ubiegłego roku. Dziś na czarną listę wciągnięto kolejne osoby i instytucje, w tym byłego premiera Ukrainy Mykołę Azarowa, prominentnych separatystów i działający na Krymie Rosyjski Narodowy Bank Komercyjny (RNKB).

Rząd USA od roku nakłada na Rosję kolejne sankcje obejmujące m.in. zakazy wizowe i zamrożenie aktywów rosyjskim oligarchom. Sankcjami objęto wielu polityków, wysokiej rangi urzędników rosyjskich, rosyjskich przedsiębiorców, a także największe firmy i banki rosyjskie, blisko związane z Kremlem.

Sankcje te sygnalizują, że Waszyngton zwiększa presję na Moskwę w dzień po oskarżeniu jej o wysyłanie czołgów i ciężkiego sprzętu wojskowego na Ukrainę. - Jeśli Rosja nadal wspiera działania destabilizacyjne na Ukrainie i narusza uzgodnienia z Mińska i plan ich wdrożenia, musi się liczyć z dalszym wzrostem tego kosztów - powiedział przedstawiciel amerykańskiego Ministerstwa Finansów, anonsując w środę wprowadzenie nowych sankcji. Sankcje zakazują amerykańskim firmom robienie interesów z objętymi sankcjami osobami i instytucjami. Osoby, wobec których zastosowano sankcje, nie mogą też przyjeżdżać do USA, a ich potencjalne aktywa zostają zamrożone.

Na "czarną listę" tym razem trafiło 14 osób, w tym były premier Ukrainy Mykoła Azarow, a także przedstawiciele władz samozwańczych republik, w tym Roman Lagin z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL).

Waszyngton objął też sankcjami działający na zaanektowanym przez Rosję Krymie rosyjski bank RNBK, a także rosyjską organizację Eurazjatycki Związek Młodzieży, którego działalność zdaniem władz USA zagraża bezpieczeństwu i integralności terytorialnej Ukrainy, gdyż związek ten werbuje ludzi z doświadczeniem bojowym do walki po stronie samozwańczej DRL.

- Jeśli Rosja nadal będzie wspierać działalność destabilizującą Ukrainę i naruszać porozumienie z Mińska, to Stany Zjednoczone mogą nakładać kolejne restrykcje - powiedział Adam Szubin, przedstawiciel Departamentu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow skomentował, że nowe sankcje USA "niewytłumaczalne" - podaje agencja Interfax.We wtorek wysokiej rangi przedstawicielka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland oświadczyła, że rosyjskie czołgi oraz inne pojazdy wojskowe znów przekroczyły w ostatnich dniach granicę z Ukrainą, łamiąc tym samym porozumienie z Mińska.

UE rozszerzy sankcje na RosjęTVN24 BiS

Autor: mw / Źródło: PAP, Reuters/ TVN24 Biznes i Świat