Ziarna kawy na światowych rynkach są najdroższe od blisko pół wieku, co według analityków uderzy w konsumentów. Wśród powodów wzrostów wymienia się zmiany klimatu, susze i pożary w Brazylii oraz niższe zbiory w Wietnamie. Dodatkowym ryzykiem dla rynku są cła zapowiadane przez Donalda Trumpa.
Ceny kontraktów na ziarno kawy z cenionego gatunku arabica wzrosły w tym roku na giełdzie w Nowym Jorku o prawie 70 procent i osiągnęły w środę poziom 3,18 dolara za funt, najwyższy od 1977 roku - zwraca uwagę "Financial Times". Najwyższe od lat 70. XX wieku są też w tym roku ceny ziarna z tańszego gatunku robusta, którego używa się m.in. do produkcji mieszanek i kawy rozpuszczalnej.
Zakłócenia u producentów
W opiniach wielu ekspertów wzrosty cen kawy wynikają z zakłóceń w krajach, w których uprawia się jej najwięcej.
W Brazylii, która jest największym producentem ziaren, szalały w tym roku na niespotykaną dotąd skalę pożary lasów i upraw, a większość terytorium kraju mierzyła się najpoważniejszą od lat suszą, którą częściowo wiąże się ze zmianami klimatu.
Obawy o wielkość zbiorów utrzymują się również w Wietnamie, gdzie wytwarza się najwięcej ziaren gatunku robusta. Kraj ten również mierzył się w tym roku z poważną suszą i przedłużonymi falami upałów.
Wśród czynników windujących ceny kawy wymienia się też zakłócenia transportu przez Morze Czerwone oraz plany wprowadzenia w życie przepisów UE przeciwko wylesianiu.
W najbliższej perspektywie dodatkowym bodźcem wzrostu cen ziarna kawy mogą okazać się zapowiedzi prezydenta elekta USA Donalda Trumpa o nałożeniu ceł na towary sprowadzane do Stanów Zjednoczonych.
"Znaczący wpływ na klientów"
- To jasne i oczywiste, że to będzie miało znaczący wpływ na klientów – powiedział agencji AFP analityk z banku Mirabaud, John Plassard.
Jego zdaniem duże koncerny działające na rynku kawy "przerzucą wyższe koszty na konsumentów".
Bloomberg poinformował w ubiegłym tygodniu, że Nestle - największy producent kawy na świecie - zamierza podnosić ceny i zmniejszać opakowania, by zrównoważyć wzrosty na rynkach ziaren.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock