Zniknął po krytyce władz, teraz pokazał się na spotkaniu z prezydentem. Co to oznacza?

Źródło:
BBC
Chiny reagują na decyzję Trumpa. Zapowiedziały cła odwetowe na towary z USA
Chiny reagują na decyzję Trumpa. Zapowiedziały cła odwetowe na towary z USAKatarzyna Sławińska/Fakty TVN
wideo 2/4
Chiny reagują na decyzję Trumpa. Zapowiedziały cła odwetowe na towary z USAKatarzyna Sławińska/Fakty TVN

Jack Ma powrócił do łask chińskich władz? Tak zdaje się sugerować nagranie ze spotkania prezydenta Chin Xi Jinpinga z liderami biznesu w kraju, na którym pojawił się założyciel Alibaby. Jack Ma zniknął z życia publicznego w 2020 roku, po tym jak skrytykował chiński sektor finansowy.

Jack Ma to chiński biznesmen i filantrop, założyciel i długoletni prezes Alibaba Group. Zasłynął dzięki swoim dokonaniom, a także swojej charyzmie. Przez wiele lat był postrzegany jako jedna z kluczowych postaci w chińskim biznesie i jego nieformalny ambasador na świecie. Jednak kilka lat temu zniknął z życia publicznego.

Jack MaFrederic Legrand - COMEO / Shutterstock

"Financial Times” podawał, że mogło to mieć związek z przemówieniem wygłoszonym na dorocznym forum rynków finansowych Ludowego Banku Chin, w którym Ma skrytykował chińskie organy regulacyjne i banki. Od tego czasu pojawiał się publicznie sporadycznie, a każde takie zdarzenie odnotowywały światowe media. Nie inaczej jest tym razem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kazano mu milczeć, stracił pół imperium. Twórca Alibaby znów jest potrzebny>>>

Założyciel Alibaby Jack Ma na spotkaniu z chińskim prezydentem

W poniedziałek odbyło się spotkanie prezydenta Chin Xi Jinpinga z niektórymi czołowymi liderami biznesu w kraju. Wywołało ono emocje i spekulacje po tym, jak na tym wydarzeniu sfotografowano właśnie założyciela Alibaby, Jacka Ma.

Jack Ma, Xi JinpingReuters

Jego ponowne pojawienie się publiczne, a do tego na tego typu wydarzeniu, wywołało falę dyskusji, a eksperci i analitycy zastanawiali się, co to oznacza dla niego, chińskiego sektora technologicznego i ogólnie gospodarki.

Reakcja była w przeważającej mierze pozytywna – akcje spółek technologicznych, w tym Alibaba, wzrosły wkrótce po tym wydarzeniu.

W czwartek gigant e-commerce podał wyniki finansowe lepsze od oczekiwań, a akcje zakończyły dzień notowań w Nowym Jorku ponad 8 proc. wyżej. Od początku roku akcje spółki zwyżkowały o 60 proc.

Pojawienie się Jacka Ma budzi emocje

Pojawienie się Ma na wydarzeniu u prezydenta wywołało nie tylko reakcję na giełdzie. Nad jego znaczeniem zastanawiali się analitycy.

- Obecność Jacka Ma, jego miejsce w pierwszym rzędzie, mimo że się nie odezwał, oraz uścisk dłoni Xi to wyraźne oznaki, że został on zrehabilitowany – napisał analityk Chin Bill Bishop.

Jak relacjonuje BBC w chińskich mediach społecznościowych zawrzało od użytkowników, którzy chwalili pana Ma za jego powrót na światło dzienne.

"Gratulacje (Jack) Ma bezpiecznego lądowania" – napisał jeden z użytkowników chińskiej platformy społecznościowej Weibo. "Powrót (Jacka) Ma to zastrzyk nowej energii dla obecnej chińskiej gospodarki" – stwierdził z kolei inny.

Nic dziwnego, że obserwatorzy przywiązywali tak dużą wagę do wystąpienia pana Ma. Przed zniknięciem z życia publicznego w 2020 r. – po komentarzach na konferencji finansowej, że chińskie banki państwowe mają "mentalność lombardu" – Ma był twarzą chińskiego przemysłu technologicznego.

Kim jest Jack Ma?

Ma, nauczyciel języka angielskiego bez doświadczenia w informatyce, był współzałożycielem Alibaba w swoim mieszkaniu ponad dwie dekady temu po przekonaniu grupy przyjaciół do zainwestowania w jego internetową platformę. Następnie zbudował jeden z największych chińskich konglomeratów technologicznych i stał się jednym z najbogatszych ludzi w kraju.

Jack MaSERGEY DOLZHENKO/PAP/EPA

Jednak jego komentarz o "lombardzie", podczas którego ubolewał także nad "brakiem innowacji" w krajowych bankach spowodował, że doszło do odwołania debiutu na giełdzie innej jego spółki Ant Group, giganta z dziedziny technologii finansowych, o wartości 34,5 mld dolarów. Było to wówczas postrzegane jako próba Pekinu upokorzenia firmy, która stała się zbyt potężna, i przywódcy, który stał się zbyt szczery.

Analitycy są zgodni, że fakt, że Ma znalazł się ponownie w centrum uwagi podczas sympozjum, któremu przewodniczył sam Xi Jinping, jest dla niego bardzo dobrym znakiem. Jak jednak zauważa BBC, należy zachować pewną ostrożność. Bowiem fakt, że nie było go wśród mówców, może świadczyć o tym, że nie powrócił w pełni do wysokiego statusu, którym kiedyś się cieszył. Ponadto brak doniesień o jego obecności w chińskich mediach wydaje się potwierdzać, że nie został on całkowicie zrehabilitowany.

O czym mówił Xi Jinping

Xi Jinping powiedział uczestnikom sympozjum, że ich firmy muszą wprowadzać innowacje, rozwijać się i zachować pewność siebie pomimo wyzwań gospodarczych stojących przed Chinami, które określił jako "tymczasowe" i "lokalne".

Powiedział także, że to "właściwy czas, aby prywatne przedsiębiorstwa i prywatni przedsiębiorcy mogli w pełni zaprezentować swoje talenty". Powszechnie interpretowano to jako informację, że rząd mówi prywatnym firmom technologicznym, że one również wróciły do ​​łask.

Jak przypomina BBC "upadek" Ma poprzedził szerszą represję wobec chińskiego przemysłu technologicznego.

Oprócz Ma i Lianga Wenfenga, założyciela DeepSeek, na liście gości znalazły się także kluczowe osobistości z takich firm, jak Huawei, gigant pojazdów elektrycznych BYD oraz wiele innych z sektora technologicznego i przemysłowego.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Grupa reprezentująca Wielką Trójkę amerykańskich producentów samochodów wyraziła sprzeciw wobec umowy handlowej USA z Japonią - podał portal stacji CNN. Zdaniem branży porozumienie uderza w krajowych producentów oraz dostawców części.

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Źródło:
CNN

Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że nie zniszczy firm Elona Muska, odbierając im federalne dotacje. Dodał, że chce, aby kwitły interesy miliardera i innych firm w Stanach Zjednoczonych - poinformowała Agencja Reutera.

Trump: nie zniszczę firm Muska

Trump: nie zniszczę firm Muska

Źródło:
Reuters

Reżim Baszara al-Asada w Syrii został obalony, jednak jak podaje Agencja Reutera wygląda na to, że "oligarchia zastępowana jest przez oligarchię". Nowa władza ma potajemnie przekształcać gospodarkę i przejmować aktywa kontrolowane poprzednio przez dyktatora i jego otoczenie.

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

Źródło:
PAP

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przestrzegła Chiny, że ich podejście do rosyjskiej agresji na Ukrainę zaważy na przyszłości stosunków z Unią Europejską. W trakcie 25. szczytu UE-Chiny uzgodniono "ulepszony mechanizm" eksportu strategicznych surowców.

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko 18 krajom członkowskim, w tym Polsce. Chodzi o niewdrożenie dyrektywy uznającej omijanie unijnych sankcji za przestępstwo. Celem przepisów jest skuteczniejsze egzekwowanie ograniczeń nałożonych na Rosję.

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe bez zmian - podano w komunikacie po posiedzeniu. Stopa depozytowa została utrzymana na poziomie 2,00 procent.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wiceprezeska NBP Marta Kightley przekazała, że inflacja w lipcu powinna obniżyć się do około trzech procent, czyli poziomu zgodnego z celem Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że czynniki jakie wpłyną na wskaźnik w średnim okresie to polityka fiskalna, sytuacja na rynku pracy, ceny energii i kształtowanie się koniunktury.

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Źródło:
PAP

Resort finansów dostrzega rosnącą liczbę wypłat z PPK, co zdaniem MF nie jest do końca zgodne z celem programu. PFR Portal PPK, który zarządza środkami, podkreśla, że "możliwość wypłaty przez uczestniczka PPK zgromadzonych środków w dowolnym momencie buduje zaufanie do programu".

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Źródło:
PAP

Japonia planuje budowę nowego reaktora jądrowego w elektrowni Mihama na zachodzie kraju. To pierwsza nowa elektrownia atomowa, która ma powstać w tym kraju od katastrofy w Fukushimie z 2011 roku.

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Źródło:
CNN, The Japan Times, tvn24.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało tak zwaną tablicę alimentacyjną, która ma trafić do wszystkich sądów apelacyjnych w kraju. To narzędzie ma pomóc sędziom w podejmowaniu orzeczeń w sprawach o alimenty i zakłada się, że pomoże w skróceniu czasu trwania postępowań. Jak podało Radio Zet, po fali krytyki MS rozważa zmiany w tablicy alimentacyjnej.

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Radio Zet

- Minister finansów pracuje nad projektem ustawy dotyczącym podniesienia kwoty wolnej od podatku - poinformował w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 rzecznik rządu Adam Szłapka. Pytany o zapowiedź prezydenta elekta Karola Nawrockiego dotyczącą projektu w tej sprawie, stwierdził, iż "nie może być takiej sytuacji, że będzie nieodpowiedzialna ustawa złożona na przykład przez prezydenta i większość sejmowa za tym zagłosuje".

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Źródło:
PAP

W czwartek Arcelor Mittel Poland (AMP), największy producent stali w Polsce, ogłosił "tymczasowe zatrzymanie" pieca numer 3 w Dąbrowie Górniczej. Powodem są wysokie ceny energii i uprawnień do emisji CO2, a także niewystarczająca ochrona rynku. - Bardzo zła wiadomość - ocenił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Źródło:
PAP

Prezes Starbucks Brian Niccol zarobił w 2024 roku 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik sieci - informuje portal stacji CNN, powołując się na raport Executive Paywatch. To największa dysproporcja płacowa spośród 500 czołowych firm notowanych na amerykańskiej giełdzie.

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Źródło:
CNN

Produkcja samochodów w Wielkiej Brytanii spadła do najniższego poziomu od 1953 roku, pomijając zamknięcie fabryk w czasach COVID-19 - wynika z danych opublikowanych przez Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Samochodów (Society of Motor Manufacturers and Traders, SMMT). Zdaniem ekspertów brytyjski przemysł motoryzacyjny właśnie "osiągnął dno", co może mieć poważne konsekwencje dla całej gospodarki.

Produkcja aut najniższa od siedmiu dekad. "Osiągnęliśmy dno"

Produkcja aut najniższa od siedmiu dekad. "Osiągnęliśmy dno"

Źródło:
PAP

Tysiące pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej mieszkają w dramatycznych warunkach w Roosendaal w Holandii - alarmuje dziennik "de Volkskrant". Osoby zakwaterowane nielegalnie płacą setki euro za miejsce na materacu, często bez dostępu do prądu, ogrzewania czy bieżącej wody.

"Współczesna forma niewolnictwa". Byli tam Polacy

"Współczesna forma niewolnictwa". Byli tam Polacy

Źródło:
PAP

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości odnotowało w tym roku aż 40 tysięcy przypadków cyberprzestępstw w Polsce. Znaczną część z nich stanowią oszustwa związane z ofertami wakacyjnymi. Policja oraz przedstawiciele branży turystycznej apelują o ostrożność i podpowiadają, jak rozpoznać fałszywe oferty wyjazdów.

Oszuści polują na turystów. "Łapią się na ten haczyk"

Oszuści polują na turystów. "Łapią się na ten haczyk"

Źródło:
PAP

Sprzedaż samochodów elektrycznych marki Tesla w Unii Europejskiej mocno w dół. Jak poinformowało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), w czerwcu 2025 roku liczba rejestracji nowych aut tego producenta była o 39,5 procent niższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Kłopoty giganta. Ogromny spadek sprzedaży

Kłopoty giganta. Ogromny spadek sprzedaży

Źródło:
PAP

Niskiej jakości i objęte międzynarodowymi sankcjami rosyjskie paliwo zalewa Afrykę, niszcząc przemysł naftowy i zagrażając zdrowiu Afrykanów - alarmuje Aliko Dangote, najbogatszy człowiek kontynentu. Sprowadzane z Rosji produkty naftowe najczęściej trafiają między innymi do Libii, Egiptu, Maroka i Tunezji.

Rosyjskie paliwo zalewa kontynent. Miliarder ostrzega

Rosyjskie paliwo zalewa kontynent. Miliarder ostrzega

Źródło:
PAP

W czerwcu, podobnie jak w całym drugim kwartale 2025 roku, sprzedaż nowych mieszkań spadła w większości największych miast - wynika z raportu portalu RynekPierwotny.pl. Zmniejszyła się również aktywność inwestycyjna deweloperów.

"Niespodzianka" na rynku. Duże spadki

"Niespodzianka" na rynku. Duże spadki

Źródło:
PAP

Wydobycie ropy i gazu to sektor, którego czas dobiega końca - ocenił w środę rzecznik niemieckiego ministerstwa środowiska, odnosząc się do informacji o odkryciu złóż ropy naftowej w rejonie wyspy Wolin. Przypomniał, że Unia Europejska planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Odkryto duże złoże ropy w Polsce. Niepokój w Niemczech

Odkryto duże złoże ropy w Polsce. Niepokój w Niemczech

Źródło:
PAP

O opłacie reprograficznej, nazywanej też ostatnio podatkiem od smartfonów, przez długi czas było cicho. Tymczasem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego właśnie skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia wraz z zaktualizowanym wykazem urządzeń, które opłatą tą zostaną objęte.

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad ustawą zakazującą stosowania bezpłatnych staży - poinformowano w środowym komunikacie. Tego dnia w resorcie odbyły się wstępne konsultacje dotyczące planowanych zmian.

Ministerstwo pracy szykuje zakaz. "Pierwszy krok"

Ministerstwo pracy szykuje zakaz. "Pierwszy krok"

Źródło:
PAP

Projekt waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Zakłada on najniższy wskaźnik wzrostu, jaki dopuszczają przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

Źródło:
PAP

Nowy mechanizm dochodów własnych Unii Europejskiej, zaproponowany przez Komisję Europejską - tak zwany podatek od firm - może doprowadzić do poważnych zakłóceń gospodarczych w Unii Europejskiej - ostrzegają eksperci brukselskiego think tanku Bruegel. Ich zdaniem Bruksela powinna zrezygnować z realizacji tego pomysłu.

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Źródło:
PAP